Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Elektronické schránky sú už prístupné aj pre podnikateľov a živnostníkov

Elektronické schránky sú už prístupné aj pre podnikateľov a živnostníkov
4. februára 2014 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Elektronickou cestou je prostredníctvom portálu možné využívať služby živnostenského registra, podávať návrhy na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri, žiadať o výpisy či o uloženie do zbierky listín, alebo využiť služby katastra. 

Všetky úrady majú elektronicky fungovať do troch rokov

Od pondelka 3. februára 2014 sprístupnila Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) na Ústrednom portáli verejnej správy na adrese www.slovensko.sk približne 650 000 elektronických schránok aj pre podnikateľské subjekty a živnostníkov či orgány verejnej moci.
 
Elektronickou cestou je prostredníctvom portálu možné využívať služby živnostenského registra, podávať návrhy na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri, žiadať o výpisy či o uloženie do zbierky listín, alebo využiť služby katastra.
 
Systém dátových schránok zároveň postupne nahradí doručovanie papierov do vlastných rúk. Kompletná elektronizácia verejnej správy má byť ukončená do 3 rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti zákona o e-Governmente, teda do 1.11.2016.
 
Nové schránky pre podnikateľské subjekty a živnostníkov boli vygenerované na základe údajov z príslušných registrov ministerstva spravodlivosti a ministerstva vnútra. Schránka bude k dispozícii, len ak sú údaje kompletné. V  prípade problémov pri aktivácii schránky je potrebné  kontaktovať príslušný okresný súd alebo príslušný okresný úrad, odbor živnostenského podnikania v postavení jednotného kontaktného miesta a opraviť resp. doplniť údaje v nich. 
 

 

K občianskemu aj čítačka

Prihlasovanie sa do elektronických schránok je možné iba prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu, tzv. eID karty vydanej po 1. decembri 2013. Táto eID karta občana – živnostníka, štatutára či vedúceho orgánu verejnej moci musí mať aktivovanú Online eID funkciu.
 
Občiansky preukaz má po novom tri úrovne využitia. Základná sa ničím nelíši od používania pôvodných preukazov, ibaže na elektronickom čipe budú uložené údaje, ktoré sú aj zobrazené na preukaze. Občan si však môže pri požiadaní o nový občiansky zvoliť osobitný kód a aktivovať tak využitie preukazu na elektronickú komunikáciu so štátom.
 

 
Treťou úrovňou je preukaz so zaručeným elektronickým podpisom, o jeho vytvorenie treba požiadať pri preberaní dokladu. Je bezplatné a certifikát na podpis bude platiť päť rokov. Ku každému občianskemu preukazu dostane občan zadarmo čítačku. Návod na využitie možností preukazu ako aj prácu s potrebným softvérom nájdu ľudia v poskytnutých informačných materiáloch. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X