Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EÚ upúšťa od jednotného obalu pre cigarety

EÚ upúšťa od jednotného obalu pre cigarety
Foto: SITA/KÚ FS
18. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kompromisný návrh smernice Európskej komisie (EK) o tabakových výrobkoch nepočíta so zavedením jednotných obalov pre všetky značky cigariet.

 
Varovné texty a obrázky poukazujúce na zdravotné riziká spojené s fajčením však musia spolu pokrývať 75 % plochy na oboch stranách obalu.
 

EÚ dá stop „tenkým“ cigaretám

Návrh počíta s úplným zákazom predaja „tenkých“ cigariet, pričom cigarety nemožno predávať v balíčkoch po viac ako 20 kusov. Zakázaný ma byť aj predaj ochutených tabakových výrobkov, napríklad s mentolovou príchuťou. Vyplýva to z dokumentu, ktorý získala v pondelok agentúra Reuters.
 
 
Zavedenie prísnejších pravidiel vrátane jednotného obalu zostáva podľa EK v právomoci členských štátov. Tabak podľa komisie spôsobí v Európe každoročne predčasnú smrť 700 tis. ľudí.
 
Na základe smernice z 2001 musia všetky členské štáty únie zabezpečiť zverejňovanie varovných textov na obaloch od cigariet. V roku 2005 EK odporučila sériu obrázkov, ktoré majú ilustrovať zdravotné riziká spojené s fajčením. Vo väčšine krajín EÚ sa už cigarety predávajú s takýmito odstrašujúcimi obrázkami. Po aktualizácii bude musieť smernicu schváliť všetkých 27 členských štátov a Európsky parlament. Upravený návrh smernice by mala EK podľa agentúry Reuters predložiť tento týždeň v stredu. Zákaz predaja cigariet v obaloch s logom výrobcu platí od začiatku decembra v Austrálii. 
 
Zjednotenie obalov všetkých cigariet, od ktorého EK nakoniec upustila, bolo pritom podľa šéfa Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR) Pavla Konštiaka najväčším problémom pripravovanej smernice. Tento krok by totiž podľa neho výrazne uľahčil prácu všetkým falšovateľom a pašerákom cigariet. „Je tu nejaká svojvôľa úradníkov v Bruseli, ktorá sa mi nepáči. Zjednodušiť podmienky na falšovanie cigariet nepovažujem za správny krok,“ povedal pre agentúru SITA Konštiak. Unifikácia obalov cigariet by totiž podľa neho poškodila štátnym rozpočtom všetkých krajín.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X