- Podnikam.sk
- Články
- Legislatívne zmeny
- Ako funguje exekúcia a exekučné konanie? Všetko, čo musíte vedieť
Ako funguje exekúcia a exekučné konanie? Všetko, čo musíte vedieť
Neschopnosť splácať svoje záväzky sa môže dotknúť skutočne každého, či už počas podnikania, alebo v súkromnom živote.Ako získať, svoje peniaze späť, alebo čo robiť ak sa ocitnete v exekučnom konaní? Všetko o exekúcii, jej priebehu, dôsledkoch, pozastavení a mnoho iného vám priblížime v článku.
Exekúcia
Každý z nás je povinný splácať svoje dlhy, a pokiaľ tak neurobí, veriteľ má nárok na získanie svojich peňazí za vopred dohodnutých podmienok. Keď však už dôjde k exekúcii, musíte počítať s tým, že nezaplatíte len svoj dlh, ale aj úroky a trovy exekútora. Exekúcia je nútený výkon súdnych a iných rozhodnutí, ktorú vykonáva exekútor ako štátom určená a splnomocnená osoba s postavením verejného činiteľa. Ak vám teda vykonateľné rozhodnutie (rozhodnutie súdu, obce, polície, sociálnej, či zdravotnej poisťovne) ukladá povinnosť zaplatiť dlh a napriek tomu to v určenej dobe dobrovoľne neurobíte, je veriteľ oprávnený na základe tohto rozhodnutia začať s exekúciou.Toto rozhodnutie je zároveň exekučným titulom, ktorý je podkladom na vykonanie exekúcie. Od 1. 4. 2017 je povinné komunikovať v rámci exekučného konania výlučne elektronicky. Exekučné konanie sa začína dňom, v ktorom bol súdu doručený návrh na vykonanie exekúcie.
Elektronický návrh na vykonanie exekúcie môže podať oprávnená osoba samostatne, prostredníctvom svojho zástupcu alebo exekútora. Ak návrh podávajú viacerí oprávnení, musia si na účely exekučného konania zvoliť spoločného zástupcu. Ak oprávnený nemá občiansky preukaz s čipom a elektronickú schránku, alebo potrebuje k návrhu doložiť listinu, ktorú treba zaručene konvertovať z listinnej podoby na elektronickú, môže návrh podať prostredníctvom exekútora. Exekútor je v tomto prípade do začatia exekúcie zástupcom oprávneného na doručovanie písomností.
Návrh na vykonanie exekúcie
Návrh na vykonanie exekúcie je nutné podať elektronicky cez elektronický formulár do elektronickej schránky výlučne príslušného Okresného súdu Banská Bystrica. Návrh sa podáva buď cez portál Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, alebo cez portál slovensko.sk.
Návrh je nutné autorizovať kvalifikovaným elektronickým podpisom. Exekučný titul a ostatné listiny sa musia pripojiť buď ako pôvodný autorizovaný elektronický dokument, alebo ako elektronický dokument, ktorý vznikol zaručenou konverziou pôvodného dokumentu v listinnej podobe. Zaručená konverzia sa nevyžaduje, ak návrh na vykonanie exekúcie podáva pôvodca exekučného titulu, alebo právnická osoba so 100% majetkovou účasťou štátu, ktorej predmetom podnikania je konsolidácia pohľadávok verejného sektora.
Priebeh exekučného konania
Exekučný súd preskúma návrh a ak nie sú dôvody na jeho zamietnutie, elektronicky zašle poverenie príslušnému exekútorovi do 15 dní odo dňa podania návrhu. Exekútor upovedomí oprávneného a dlžníka (povinného) o začatí exekúcie, ktoré sa doručuje do vlastných rúk.
Od tohto momentu nemôže dlžník nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii inak ako bežným spôsobom. Bežné úkony sú také, ktorými sebe alebo vyživovaným osobám zabezpečujete základné životné potreby. Pri právnických osobách alebo podnikateľoch sú bežnými právnymi úkonmi tie činnosti, ktorými zabezpečujú riadny výkon svojho podnikania.
Do 15 dní odo dňa doručenia upovedomenia môže dlžník podať návrh na zastavenie exekúcie, vymáhaný nárok splniť v plnom rozsahu alebo požiadať o splátky. Exekútor je návrhom na vykonanie exekúcie viazaný a nemôže vykonať exekúciu vo väčšom rozsahu, než navrhuje oprávnený, aj keby bol z exekučného titulu oprávnený uplatňovať viac. Spôsob vykonania exekúcie musí byť primeraný vymáhanej povinnosti a aj hodnota zabezpečeného majetku povinného by mala zodpovedať hodnote vymáhanej povinnosti.
Pri vykonávaní exekúcií exekútor postupuje v poradí, v akom mu boli doručené poverenia na vykonanie exekúcie. Exekúcie na vymoženie pohľadávky na výživnom vybavuje prednostne.
Spôsoby vykonania exekúcie
- zrážkami zo mzdy a z iných príjmov,
- prikázaním pohľadávky,
- predajom hnuteľných vecí,
- predajom cenných papierov,
- predajom nehnuteľnosti,
- predajom podniku,
- príkazom na zadržanie vodičského preukazu.
Na čo exekútor nesmie siahnuť?
Ani pri exekúcii nemôže exekútor na získanie prostriedkov na zaplatenie vašich dlhov siahať na niektoré veci. Ak ide o exekúciu zrážkami zo mzdy, povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov základná suma zodpovedajúca životnému minimu.
Zrážky zo mzdy či iných príjmov sa vykonávajú tretinovým systémom. Čistá mzda, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy sa rozdelí na tretiny. Bežné pohľadávky sa splácajú len z jednej tretiny, zvyšné dve tretiny vám ostanú.
Ak však ide o prednostné pohľadávky, zrážajú sa až dve tretiny. Prednostné pohľadávky sú tieto:
- pohľadávky výživného,
- pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
- pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
- pohľadávky náhrady škody na majetku štátu v správe ústavu na výkon väzby, ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže voči obvineným a odsúdeným a voči bývalým obvineným a bývalým odsúdeným, pohľadávky trov spojených s výkonom väzby, zvýšených trov výkonu väzby, zvýšených trov výkonu trestu odňatia slobody a zavinených trov výkonu trestu odňatia slobody voči obvineným a odsúdeným a voči bývalým obvineným a bývalým odsúdeným,
- pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu,
- súdne pohľadávky podľa osobitného predpisu.
Poplatky a odmena exekútora
V exekučnom konaní sa v súvislosti s podaním návrhu platí ešte súdny poplatok vo výške 16,50 eura, ak nie je oprávnený od poplatkovej povinnosti oslobodený.