- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Filmy, ktoré zarezonovali u divákov od roku 2000. Tieto jednoducho musíte vidieť
Filmy, ktoré zarezonovali u divákov od roku 2000. Tieto jednoducho musíte vidieť
Nikdy nie je na škodu ponoriť sa do svojich archívov a súkromných filmoték a pozrieť si nejaký dobrý film. A ak máte s príchodom nového roka trochu voľného času nazvyš, môžete sa vrátiť k divákmi overenej klasike.
Tieto tituly z obdobia posledných 15 rokov sú výberom z akéhosi základného „povinného“ zoznamu pre každého diváka. Ak ste ich nevideli, mali by ste to čo najskôr napraviť, ak viete, o čo ide, môžete si tieto filmy pripomenúť a pozrieť si ich znova. Hoci sa to možno na prvý pohľad nemusí tak javiť, každý z nich je z nejakého hľadiska dôležitý a hodný vzhliadnutia. Neveríte? Tak sa presvedčte sami.
-
Donnie Darko (2001)
Jake Gyllenhaal iba začínal s kariérou, keď dostal jednu zo svojich vari najdôležitejších úloh. Vo filme stvárnil tínedžera v problémoch – tínedžera. ktorého trápia vízie budúcnosti a rušivo pôsobiaci králik. Donnie Darko sa stal kultovou záležitosťou, klasikou, zachytávajúcou okrem iného pocit úzkosti mládeže – pocit, ktorý keď sa film premietal v kinách kopíroval zmätok a neistotu sveta po 11. septembri.
-
Bowling for Columbine (2002)
Štvrtý film Michaela Moorea, ktorý získal Oscara za najlepší dokument, je pravdepodobne jeho najlepším počinom. Kontroverzný režisér využil masaker na Columbine High School (stredná škola v meste Columbine), aby poukázal na americkú posadnutosť zbraňami. Smutné je, že i 14 rokov po tomto filme je daná téma stále aktuálna.
-
Mesto bohov (2002)
Tento filmársky neuveriteľne štýlový pohľad na slumy v Rio de Janeiro mapuje životy dvoch chlapcov, ktorí v nebezpečnom prostredí slumu Cidade de Deus vyrastajú medzi zbraňami a drogami. Obsadení boli z veľkej časti neprofesionálni herci, ktorí filmu dodávajú na autenticite. A o povahe filmu vypovedá čosi aj to, že sa jeho režisér Fernando Meirelles svojho času vyjadril, že keby vedel, aké nebezpečné natáčanie v danom prostredí bude, nikdy by do toho nešiel.
-
Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004)
Čo dostanete, keď skombinujete režiséra Michela Gondryho a scenáristu Charlieho Kaufmana? Jeden z najoriginálnejších príbehov o láske za posledných 15 rokov. V jednej zo svojich najlepších úloh hrá Jim Carrey Joela, ktorý po tom, čo sa rozíde so svojou priateľkou, ide k doktorovi, ktorý sa špecializuje na vymazávanie častí pamäti. Čo sa odohráva potom, to je vďaka Gondryho vizuálnym nápadom a Kaufmanovým slovám takmer dokonalou filmárčinou.
-
Super Size Me (2004)
Morgan Spurlock využil svoju osobnosť a horúcu tému, aby vytvoril film, ktorý definoval jeho kariéru. Skúmajúc americký problém s obezitou, Spurlock otočil svoju kameru na McDonald’s a v procese zmenil spôsob, akým sa pozeráme na fast food (vo filme je iba menu z McDonald’s počas jedného celého mesiaca). Tento film je pravdepodobne prinajmenšom čiastočne dôvodom, prečo sa v ponuke McDonald´s nachádza viacero zdravších volieb a menej tých „super size“.
-
Táto krajina nie je pre starých (2007)
Bratia Cohenovci vytvorili svojím spôsobom westernový film zo súčasnosti adaptáciou románu Cormaca McCarthyho. V hlavných úlohách sa predstavili Josh Brolin ako chlapík, ktorý zakopne o veľkú batožinu plnú peňazí, a Javier Bardem ako psychopatický zabijak. Film je každým ďalším vzhliadnutím lepší.
-
Wall-E (2008)
Pravdepodobne najlepší film od Pixaru Wall-E totiž, hoci to tak možno nemusí vyzerať na prvý pohľad, tematizuje toľko rozdielnych otázok a problémov, že tento animák môže človek vidieť tucetkrát a vždy si ho užije. Film je viac ako iba obyčajným „záznamom“ dobrodružstiev zaľúbeného robota (hoci táto časť je skvelá tiež), je totiž príbehom o láske, ale aj reflexiou problémov obezity a klimatických zmien.
-
Počiatok (2010)
Christopher Nolan nezriedka – a zdá sa, že rád – uvádza divákov do chaosu, pričom práve Inception je v tomto ohľade zrejme jeho najvýraznejším počinom. Leonardo DiCaprio hrá vodcu skupiny, ktorá vstupuje ľuďom do snov a kradne tak informácie. Už asi tušíte, že v tomto prípade nemá divák dočinenia len tak s nejakým štandardným filmom.
-
Majster (2012)
Možno vôbec najlepšie herecké výkony, aké kedy diváci mohli vidieť na striebornom plátne, predvádzajú Philip Seymour Hoffman a Joaquin Phoenix vo filme Paula Thomasa Andersona Majster. Film sleduje vojnového veterána, ktorý sa spriatelí so šéfom zvláštnej organizácie, s človekom, ktorý mu, ako sa zdá, môže pomôcť vyrovnať sa s jeho povojnovými traumami.
-
Chlapčenstvo (2014)
Od roku 2002 do roku 2013 Richard Linklater sledoval život mladého chlapca od jeho detstva cez pubertu až po dospelosť a skladal tak nevídanú filmovú mozaiku. Nejde o dokument, a predsa by táto dráma mnohým dokumentom mohla svojou realistickosťou konkurovať.