Pri pravej trestnej zodpovednosti právnických osôb sa voči nim môže viesť trestné konanie aj vtedy, ak žiadny človek z danej firmy nie je stíhaný. Najvyšším navrhovaným trestom je právna smrť firmy, teda jej zrušenie.
Firmám bude za vymedzený okruh trestných činov hroziť priamy trestný postih – rezort spravodlivosti pred koncom roka prichádza s dlho očakávaným zákonom o trestnej zodpovednosti právnických firiem. „Viaceré organizácie nás už takmer tlačili k tomu, aby sme mali pre túto oblasť takú normu, ktorú považujú za funkčnú. Keďže máme záväzok voči medzinárodným organizáciám, najmä OECD, tak zákon predkladám do legislatívneho procesu,“ vysvetlil minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Zákon by mal byť nástrojom boja proti širšej palete trestnej činnosti. „Pôjde o postihy právnických osôb najmä za činy, ktoré súvisia s korupciou, ekonomickou trestnou činnosťou, ale aj za obchodovanie s ľuďmi, extrémizmus,“ uviedol Borec s tým, že trest by mohol hroziť aj politickým stranám.
Doteraz na Slovensku platila len tzv. nepravá trestná zodpovednosť firiem. Tá sa uplatňuje len vtedy, keď sa konanie vedie aj voči niekomu z orgánov firmy a trestná činnosť sa mu aj dokáže. Za trestnú zodpovednosť však v tomto prípade firmám nehrozil priamy trestný postih, ale len ochranné opatrenia, konkrétne zhabanie majetku alebo zhabanie peňažnej čiastky.
Finančné postihy aj zrušenie firmy
Pri pravej trestnej zodpovednosti právnických osôb sa voči nim môže viesť trestné konanie aj vtedy, ak žiadny človek z danej firmy nie je stíhaný. Najvyšším navrhovaným trestom je právna smrť firmy, teda jej zrušenie. „Samozrejme sú tam aj ďalšie postihy, či už ide o finančné následky alebo zákaz vykonávania činnosti,“ dodal minister.
Borec očakáva, že zákon prečistí podnikateľské prostredie a bude pôsobiť ako generálna prevencia, lebo bude mať odstrašujúci účinok voči nepoctivým firmám. „Pokiaľ právnická osoba dostane nejaký trest, tak bude na čiernej listine, to znamená, že sa nebude môcť uchádzať o rôzne dotácie, verejné obstarávania, prípadne vstupovať do licenčných konaní a podobne,“ upozornil Borec.
Navrhovaný zákon presnejšie rieši otázku prechodu trestnej zodpovednosti na právneho nástupcu právnej osoby, bez čoho by bol len bezzubým nástrojom ťažko využívaným v praxi. Návrh zákona začína svoju púť legislatívnym procesom v pripomienkovom konaní. V prípade schválenia by mal platiť od 1. januára 2015.