Google najal inžiniera, ktorý zdokonalil autopilota od Tesly
Google (presnejšie by asi bolo hovoriť o Alphabet Inc., teda o jeho materskej spoločnosti) utráca veľa času a peňazí na vývoj samoriadiacej technológie, hoci klebety naznačujú, že nemá v pláne predávať autá.
Teraz spoločnosť do svojich radov (do tímu, ktorý pracuje na vývoji autonómnych vozidiel) prijala novú tvár, ktorá má za sebou pôsobivé výsledky. Meno tohto človeka s podmanivým pracovným životopisom je Robert Rose a ešte donedávna pracoval v Tesla Motors.
Rose pracoval na projekte softvéru autopilota iba šesť mesiacov. Pred tým totiž takmer šesť rokov robil na SpaxeX, teda na ďalšom projekte Elona Muska. Hoci bol prijatý ako jeden z mnohých softvérových inžinierov spoločnosti, po dvoch rokoch získal funkciu riaditeľa leteckého softvéru.
Jeho predchádzajúce pracovné skúsenosti zahŕňajú prácu pre HP, Sony a Vicarious, pričom postupne sa začal sústreďovať na vývoj umelej inteligencie. Povedané inak, ide o chlapíka, ktorý strávil mnoho času písaním kódov učiacich počítače myslieť.
Veľké spoločnosti kradnú najlepšie talenty svojej konkurencii už odnepamäti. Dôležité sú ale v tomto konkrétnom prípade predovšetkým dve veci – to, kto je do toho celého zapojený a to, kde sa v rámci dejín automobilizmu nachádzame:
Na poli autonómnych vozidiel má Rose veľmi dobrú reputáciu. Je jediným softvérovým inžinierom v sieti LinkedIn? Ani náhodou. Je však jediný, kto viedol vývoj softvéru pre poloautonómne vozidlo, ktoré bolo skutočne predstavené verejnosti. Áno, na projekte, samozrejme, nepracoval sám, ale predsa len platí, že jeho zásluhy sú vo vzťahu k autopilotovi od Tesly špecifické.
Najatie Rosea ukazuje, ako seriózne to Google so samojazdiacou technológiou myslí. Spoločnosť by mohla jednoducho pokračovať na projekte rovnakým tempom ako doposiaľ, nechať si svoju samojazdiacu technológiu licencovať – alebo potenciálne predávať autonómne autá – okolo roku 2020, podobne ako pravdepodobne aj ďalší automobiloví výrobcovia. Prijatie Rosea však naznačuje, že Google chce pokročiť rýchlejšie, omnoho rýchlejšie (a asi aj ďalej) ako ostatní.
Roseovo najatie takisto naznačuje, kde sa uskutočňujú skutočné inovácie vo svete autonómnych vozidiel. Takí uznávaní inžinieri ako Rose sa väčšinou púšťajú do práce, ktorá znamená výzvu a je zároveň prospešná. Takéto prijímania nových ľudí sme v posledných rokoch videli v Tesle, Google i Apple. Tieto spoločnosti, zdá sa, nastavujú tempo vo vývoji autonómnych áut. Núka sa tak otázka, ako ich výrobcovia áut ako Nissan, Toyota a Ford chcú dohoniť.