Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Samojazdiace auto od Google na čelnom skle stierače nepotrebuje

SITA/AP
2. septembra 2015 Zdroj mashable.com Tlačiť

Google v pondelok oznámil, že do Austinu privádza svoj prototyp samojazdiaceho auta. Spoločnosť priviezla jedno zo svojich áut Koala do Thinkery, do detského múzea v Austine. A jej predstavitelia tam museli čeliť niekoľkým zaujímavým otázkam.

Auto z dielne Google v podstate nemá stierače na prednom skle, pretože ich nepotrebuje

Keď padla otázka, či ich auto má stierače čelného skla, zamestnanec Googlu odpovedal, „Áno, ale nie na prednom skle. Ony sú na našich senzoroch – na „očiach“ nášho auta.“

Ultimatívnym cieľom autonómnych áut je, pochopiteľne, to, aby boli plne autonómnymi. Samojazdiace autá nebudú požadovať a potrebovať žiadnu inú aktivitu človeka ako špecifikovanie cieľa. Aj preto prototyp samojazdiaceho Google auta nemá predné stierače, pretože jednoducho nie je nutné, aby sa ľudia z jeho vnútra pozerali von a aby von vidieť mohli.

Vozidlá, o ktorých je reč, v skutočnosti nie sú autami v tom zmysle, v akom ich vnímame v súčasnosti. Áno, majú štyri kolesá a ľudia sa vďaka nim dostanú z bodu A do bodu B, ale tu podobnosti končia. Keďže nie je nutné, aby tieto autá riadili ľudia, bolo a je možné zvoliť veľmi odlišný prístup k dizajnu.

Keď napokon došlo k odhaleniu toho, že autá z dielne Google nemajú volant alebo pedále, ľudia boli vo vytržení a šokovaní.

„Nebudú mať volant, plynový pedál či brzdový pedál… pretože nič z tohto nepotrebujú. Náš softvér a senzory urobia všetku prácu,“ povedal Chris Urmson, riaditeľ projektu Google samoriadiaceho auta, keď prvýkrát prototyp predstavili. „Bolo inšpirujúce začínať s prázdnym listom papiera a klásť si otázku, čo by malo byť na tomto špeciálnom druhu vozidla iné?“

Fakt, že vozidlo nepotrebuje a nemá predné stierače, nie je novinkou a nemalo by to byť ani prekvapením. A napriek tomu akosi je. Vízia auta spoločnosti Googlu si v podstate vyžaduje úplnú rekalibráciu nášho chápania.

S vývojom samoriadiaceho auta prichádza aj priam až nekonečný prúd otázok ohľadom dizajnu, bezpečnosti a nastavení. Aj preto je možné, že stierače na prednom skle, ktoré sú inak tak nejako irelevantné, sa zrazu stávajú dôležitým predmetom diskusie.

Google plánuje vyskúšať svoje prototypy v Austine, a to pri testoch na rovnakých cestách ako SUV-čká spoločnosti Lexus, s ktorými sa Google tiež „pohral“. Spoločnosť tak chce autá skúšať na cestách, ktoré poskytujú rozdielne podmienky a ponúkajú rozdielne výzvy ako tie v Mountain View v Kalifornii. Autá Koala i Lexusy budú testované v malej oblasti severne a severovýchodne od centra Austinu, pričom Google prosí Austinčanov o spätnú väzbu.

Samojazdiace autá testuje Google od roku 2009, pričom prvé prototypy áut bez volantu sa na cestách v Mountain View objavili len nedávno.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X