Harmonogram výstavby rodinného domu – ako prebieha a čo treba vedieť
Harmonogram výstavby rodinného domu pozostáva z niekoľkých základných etáp. Niektoré z nich by mali nasledovať bezprostredne po sebe, zatiaľ čo časť z nich môže byť rozložená na dlhšie obdobie.
Výstavba rodinného domu je proces, ktorý si vyžaduje dôkladné plánovanie. Skladá sa z niekoľkých etáp. Najdôležitejšími etapami sú nulový stav, surový otvorený stav a uzavretý stav. Základné dokončovacie práce sa týkajú vývojového stavu. Pokročilejšie dokončovacie práce sa naopak spájajú so stavom na kľúč.
Ako by mal prebiehať harmonogram výstavby rodinného domu?
Výstavba domu tradičnou zmiešanou technológiou je postupná. To umožňuje rozložiť náklady spojené s projektom na dlhšie časové obdobie.
Pri plánovaní výstavby domu sa oplatí dbať na vypracovanie harmonogramu prác. To vám pomôže efektívne naplánovať všetky práce bez obáv, že by ste si spôsobili zbytočné prerušenia v dôsledku toho, že niečo nestihnete včas dokončiť.
Čo zahŕňa nulový stav?
Nulovému stavu stavby predchádzajú potrebné práce prípravného charakteru. Pred začatím nulového stavu je treba riadne upraviť terén a vykonať nevyhnutné geodetické práce.
Nulový stav, ako už z názvu vyplýva, súvisí s obdobím výstavby do úrovne prízemia, ktoré sa zvyčajne nachádza na výškovej ordináte rovnej 0,00. Dosiahnutie tohto stavu výstavby znamená, že budova už má konštrukčné základové prvky, t. j. základy (pätky, stĺpy alebo doska). V tejto fáze je budova vybavená aj základovými stenami. Celý základ budovy je chránený proti vlhkosti alebo vode a pokrytý tepelnoizolačným materiálom. Dosiahnutie nulového stavu je tiež stav, kedy základy boli zasypané zeminou a sú stabilné. Je dôležité si uvedomiť, že potrebné prestupy inžinierskych sietí a priepusty sa musia urobiť pred vybudovaním základovej alebo stropnej dosky a ostatných základových prvkov. Nulový stav sa veľmi často vykonáva bezprostredne pred zimnými mesiacmi. Obdobie znížených teplôt je vhodným obdobím na „odstojkovanie“ základov. S príchodom jari je však možné rovno prejsť k ďalším stavebným prácam.
Aké sú vlastnosti nedokončeného plášťa?
Nedokončená hrubá stavba označuje budovu, v ktorej sú stavebné práce na veľmi pokročilej úrovni. Budova v tomto štádiu má prakticky celú nosnú konštrukciu – základy, nosné steny, dymovody, stropy a strešnú konštrukciu. Otázka najvyššieho plášťa nie je v tomto prípade úplne presná. Podľa niektorých by strecha v stave otvoreného plášťa mala mať konečnú strešnú krytinu. Z praktického hľadiska by však krovy mali byť dokončené už v tejto fáze. Samozrejme, ak sa majú ďalšie práce na zástavbe odložiť, nosná konštrukcia strechy by mala byť riadne zabezpečená. V takejto situácii je dobrým riešením použitie plného debnenia chráneného strešnou lepenkou.
Čo by mal obsahovať nedokončený stav?
Uzavretý stav plášťa a jadra sa vzťahuje na budovu, ktorá, ako už názov napovedá, má úplne uzavretý obvodový plášť. Vo vonkajších stenách by teda mali byť okná a dvere a strecha by mala mať svoju konečnú podobu. Ak si investor neuvedomí prerušenie po dokončení otvoreného plášťa, dosiahnutie uzavretého plášťa sa spravidla dosiahne vo veľmi krátkom čase (za predpokladu, že sa predtým riadne zorganizovali všetky potrebné objednávky a zákazky). Priestor v uzavretom plášti budovy má zvyčajne už cieľové usporiadanie, t. j. sú v ňom priečky oddeľujúce jednotlivé miestnosti.
Ako sa končí proces výstavby?
Posledné dve fázy stavebných prác sa týkajú najmä dokončovacích prác. Pri uvádzaní stavby do stavu, v akom ju investor dokončil, je zvyčajne potrebné zatepliť podkrovie (ak má mať využiteľnú funkciu). V tejto fáze je tiež potrebné rozviesť elektroinštaláciu a prípadné ďalšie rozvody. Po omietnutí stien a stropov a položení vodovodných a vykurovacích rozvodov môžete prejsť k stierkovaniu. Status developera tiež znamená, že budova už má cieľovú výšku.
Štatút stavby na kľúč si vyžaduje vykonanie záverečných dokončovacích prác – vyplnenie, vymaľovanie, obklady do kúpeľne, rozvinutie stavby a položenie podláh či ostatných obkladov. Po dokončení tejto fázy je budova skutočne pripravená na bývanie.
Informačný servis