Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

INESS navrhuje znížiť minimálnu mzdu na 1 euro

INESS navrhuje znížiť minimálnu mzdu na 1 euro
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zníženie minimálnej mzdy na jedno euro, prípadne na úroveň s minimálnymi vplyvmi na trh práce a zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky, ktorá zvýši čistý príjem nízkopríjmových zamestnancov. Taký je návrh Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS na podporu zamestnanosti.
 
Podľa štúdie, ktorú inštitút vypracoval, minimálna mzda preukázateľne zvyšuje nezamestnanosť, má negatívny dopad na nízkopríjmových pracovníkov a na zamestnanosť študentov. „Minimálna mzda nepomáha, nechráni, nezvyšuje tie základné príjmy, práve naopak, vytláča mnohých ľudí z príjmu,“ povedal analytik INESS Radovan Ďurana. 
 

Niektorých ľudí minimálna mzda úplne odstavuje z trhu práce

Inštitút prišiel aj s kompromisným návrhom v prípade, že by zníženie minimálnej mzdy nebolo priechodné. Podľa analytikov INESS by mala byť pozastavená platnosť minimálnej mzdy v regiónoch, ktoré sa potykajú s mierou nezamestnanosti vyššou ako desať percent a rovnako tak pre ľudí mladších ako 30 rokov. „Tak ako minimálna mzda pomáha určitej skupine ľudí, tak týchto napríklad úplne odstavuje z trhu práce,“ uviedol na margo nezamestnanosti mladých analytik inštitútu Ján Dinga. 
 

 

Alternatívou je odvodová úľava

Minimálnu mzdu navrhuje INESS nahradiť odvodovou úľavou, ktorá by podľa nich podporila tvorbu desaťtisíc pracovných miest. „Je to plošný nástroj, ktorý nevyžaduje dodatočnú administratívu a hlavne ponecháva otvorené ruky zamestnancom a zamestnávateľom súkromného sektora,“ uviedol Ďurana. Dinga doplnil, že ak by zamestnávateľ zachoval svoje tohtoročné minimálne mzdové náklady na zamestnanca, vďaka odvodovej úľave by sa zvýšila čistá minimálna mzda z aktuálnych 292 eur na 348 eur. Išlo by tak o 19 percentný nárast.
 
„To je jednoducho ďaleko vyššie zvýšenie a ďaleko veľkorysejší návrh ako povedzme navrhujú v súčasnosti odborári,“ skonštatoval Dinga. V prípade inštitútom odporúčaných opatrení by výpadok na odvodoch v Sociálnej poisťovni predstavoval 400 mil. eur, na dani z príjmov zase prírastok 40 mil. eur. Na druhej strane inštitút podotýka, že ich návrh by sa pozitívne dotkol 700 tis. ľudí. 
 

Odborári chcú minimálnu mzdu zvýšiť

Konfederácia odborových zväzov presadzuje navýšenie minimálnej mzdy o osem percent, s čím nesúhlasia zamestnávatelia, podľa ktorých takýto nárast povedie k rastu nezamestnanosti a prehĺbeniu chudoby. Odborári však tvrdia, že čistá minimálny mzda by mala byť vyššia ako je hranica chudoby, ktorá je dnes na úrovni 315 eur. Republiková únia zamestnávateľov navrhovala, aby výška minimálnej mzdy bola zmrazená, kým miera nezamestnanosti na Slovensku neklesne pod desať percent. 
 
„Rezort práce má záujem na zvýšení minimálnej mzdy o reálnu a racionálnu sumu, ktorá zohľadňuje možnosti súčasnej slovenskej ekonomiky,“ uviedol Michal Jurči z tlačového odboru MPSVaR. Ministerstvo podľa jeho slov v zmysle zákona o minimálnej mzde predložilo do konca júla sociálnym partnerom návrh na zvýšenie minimálnej mzdy, nakoľko sa medzi sebou nedohodli. O návrhu budú sociálni partneri rokovať na najbližšom zasadnutí tripartity. 
 
Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. V roku 2012 vzrástli najnižšie mzdy taktiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.
 
Rezort práce podľa informácií INESS plánuje zvýšiť minimálnu mzdu od budúceho roka oproti tej súčasnej o 2,5 percenta, čo predstavuje osem eur. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) údaj nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. V roku 2012 vzrástli najnižšie mzdy taktiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X