Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z 24. apríla – 1. mája

Podnikam logo
2. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 24. apríla – 1. mája

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola minulý mesiac v okrese Piešťany. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 2,74 % disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. Nasledoval okres Trnava s mierou evidovanej nezamestnanosti 2,80 % a okres Galanta, kde bolo v marci 2,88 % disponibilných nezamestnaných z celkového počtu ekonomicky aktívnych ľudí. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

BRATISLAVA – Rýchliky z Bratislavy do Košíc budú opäť jazdiť aj južnou trasou. Cestujúci tak budú môcť od leta využívať štyri vlaky denne bez prestupov. „Rastie počet cestujúcich na linke spájajúcej s Bratislavou Rožňavu, Lučenec, Detvu a ďalšie mestá na južnej trase. Ide o potenciál, ktorý chceme využiť, a preto už od leta zavádzame do ponuky priame vlaky medzi Košicami a Bratislavou južnou trasou,“ informoval v pondelok priamo vo vlaku do Košíc minister dopravy a výstavby Árpád Érsek.

BRATISLAVA – Slovensko znížilo v minulom roku deficit verejných financií pod úroveň 1,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa v pondelok Eurostatom zverejnenej jarnej notifikácie deficitu a dlhu za rok 2016 totiž schodok hospodárenia verejnej správy vlani dosiahol 1,68 % výkonu ekonomiky, kým rozpočet verejnej správy počítal so schodkom na úrovni 1,93 % HDP. V medziročnom porovnaní sa tak deficit znížil až o vyše 1 percentuálny bod z 2,74 % HDP v roku 2015. Úroveň hrubého dlhu verejnej správy dosiahla 42,053 mld. eur, čo v porovnaní k HDP znamenalo 51,94 %. Medziročne sa tak podiel dlhu na výkone ekonomiky znížil o vyše pol percentuálneho bodu.

BRATISLAVA – V júni tohto roka končí funkčné obdobie predsedníčke Úradu pre verejného obstarávania (ÚVO) Zite Táborskej. Skupina siedmich neziskových organizácií preto v otvorenom liste vyzýva vládu, aby voľbe budúceho šéfa ÚVO venovala dostatočnú pozornosť. Výzvu iniciovali mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, INESS, Slovensko.Digital, Aliancia Fair-play, INEKO, Transparency International Slovensko a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.

BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Union zdravotná poisťovňa uhradia deťom, ktoré neboli očkované podľa očkovacieho kalendára, vakcínu proti osýpkam aj bez doteraz nutného schvaľovania revíznym lekárom poisťovne. „Osýpky sa pomaly presúvajú aj do nášho regiónu, preto zvýšiť počet zaočkovaných detí je potrebné rýchlo. Veríme, že toto opatrenie tomu napomôže,“ uviedol generálny riaditeľ Union ZP Michal Špaňár.

BRATISLAVA – Úrokové sadzby budú zrejme postupne rásť. Ako v rozhovore pre portál voFinanciach.sk uviedol člen predstavenstva zodpovedný za oblasť retailu v Poštovej banke Peter Hajko, tento rok očakáva skôr stabilizáciu úrokových sadzieb. “Na sklonku roku 2018 a v roku 2019 predikujem ich rast,“ skonštatoval Hajko.

BRATISLAVA – Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) poslala otvorený list prezidentovi SR, predsedovi vlády SR, ako aj členom vládneho kabinetu. V ňom asociácia a signatári požadujú čo najskoršie vymenovanie nezávislého odborníka na čelo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pod list sa podpísalo vyše 130 odborníkov a podnikateľov z oblasti energetiky.

BRATISLAVA – V rámci platobnej disciplíny si na Slovensku medzi firemnými zákazníkmi výrazne polepšili klienti v oblasti služieb. Za minulý rok priemerne uhrádzali faktúry po lehote splatnosti počas 17 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o desať dní menej. Vyplýva to z reprezentatívnej EOS štúdie European Payment Practices za rok 2016. V segmente obchodu sa vlani platilo priemerne 19 dní po uplynutí termínu splatnosti faktúr, rok predtým to bolo 21 dní. Priemysel zaznamenal rovnako 19 dní za rok 2016 v porovnaní s 22 dňami v predchádzajúcom roku. Celkovo sa vlani na Slovensku faktúry uhrádzali v komerčnom segmente B2B (Business to Business) priemerne za 18 dní, pričom v roku 2015 to bolo 23 dní.

BRATISLAVA – Plány vlády o zmene dlhovej brzdy, ktorá by umožňovala financovať veľké investície, ktoré sú obsiahnuté aj v jej programovom vyhlásení, sa napokon zrealizovať vôbec nemusia. Naznačil to minister financií Peter Kažimír na utorňajšej tlačovej konferencii. Podľa jeho slov sa totiž „rozumní ľudia v niektorých opozičných stranách minuli“. „To zároveň znamená, že niektoré naše zámery z oblasti zmeny zákona o dlhovej brzde budeme musieť zmeniť alebo možno na ne nakoniec aj rezignovať,“ povedal. Zároveň však pripomenul, že ide o tému, ktorú nie je ochotný viac mediálne komentovať.

BRATISLAVA – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu marca tohto roka 59 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 12 tisíc osôb. Viac ako štyri roky je tak v súčasnosti bez práce 23 % z celkového počtu nezamestnaných. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu tretieho mesiaca tohto roka oproti koncu marca vlaňajška klesol o 38,9 tisíca na 126,2 tisíca osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

BRATISLAVA – Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) trvá na tom, že rezort si v kauze „nástenkový tender“ uplatnil požiadavku na náhradu škody. „V zápisniciach je, že ministerstvo pôdohospodárstva si uplatnilo náhradu škody. Aj na tom budeme trvať, a ak to nepôjde v trestnom konaní, tak si náhradu uplatníme v civilnom konaní,“ uviedla v stredu pred rokovaním vlády. Podľa Matečnej ministerstvo takto postupovalo aj v iných prípadoch.

BRATISLAVA – Pokračovanie v iniciatíve Hodnota za peniaze, zvyšovanie efektívnosti výberu daní, či zmeny v podpore hypotekárnych úverov pre mladých. To sú niektoré z reformných plánov vlády na nasledujúce obdobie obsiahnuté v Národnom programe reforiem Slovenskej republiky 2017, ktorý kabinet Roberta Fica pošle do Bruselu na posúdenie. Materiál v stredu schválili ministri.

BRATISLAVA – Sociálne odvody by sa mali na Slovensku prvýkrát ročne zúčtovať najskôr v roku 2020 za rok 2019. Uvádza sa to v Národnom programe reforiem SR 2017, ktorý v stredu schválila vláda. „Do konca roku 2018 sa prijme legislatíva s cieľom zavedenia ročného zúčtovania sociálneho poistenia ako efektívneho nástroja na zamedzenie odvodovej optimalizácie subjektov,“ uvádza sa v materiáli.

BRATISLAVA – V boji proti daňovým podvodom pribudnú finančnej správe nové nástroje. Vláda v stredu schválila Návrh akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2017 až 2018, ktorý obsahuje 21 opatrení, ktoré by mali pomôcť zefektívniť boj štátu proti daňovým únikom. Zmeny by sa mali týkať napríklad procesu zlučovania obchodných spoločností, evidencie tržieb z registračných pokladníc, monitoringu prepravy tovaru. Zavádzať by sa mali aj nové legislatívne nástroje na zaisťovanie majetku ale aj ústretové kroky voči daňovníkom napríklad pri kontrole nadmerného odpočtu, či v súvislosti s indexovaním spoľahlivosti daňovníkov.

BRATISLAVA – Taxislužby by sa mali deregulovať. Myslí si to minister financií Peter Kažimír. Ako povedal po stredajšom rokovaní vlády, znížili by sa tak náklady na fungovanie klasických taxikárov a zabezpečilo by to férovú súťaž. Reagoval tak na protesty taxikárov voči službe Uber. Ako však dodal, tieto nariadenia sú v kompetencii rezortu dopravy a tých, ktorí sa zaoberajú reguláciou taxislužieb.

BRATISLAVA – Redizajn a zmena funkcionalít elektronických schránok by sa mala stihnúť do 1. júla tohto roka. Povedal to v stredu po stretnutí s generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Norbertom Molnárom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. K spomínanému dátumu budú elektronické schránky povinné pre právnické osoby.

BRATISLAVA – Rizikom chudoby bolo v minulom roku ohrozených 12,7 percenta obyvateľov Slovenska, teda 670 tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 0,4 percentuálneho bodu, resp. o 30 tisíc ľudí. Hranicu rizika chudoby jednočlennej domácnosti predstavuje 4 171 eur ročne, mesačne tak ide o sumu takmer 348 eur. V roku 2015 bola táto hranica na úrovni 4 158 eur za rok. Vyplýva to z dvanásteho zisťovania EU SILC 2016, ktorého výsledky vo štvrtok prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ).

BRATISLAVA – V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo 1 043 237 automobilov, čo je o takmer päťtisíc viac ako v roku 2015. Aj v tomto roku sa očakáva, že produkcia vozidiel presiahne miliónovú hranicu. Slovensko si okrem toho s počtom 192 vozidiel na tisíc obyvateľov aj naďalej udržuje pozíciu svetového lídra v počte vyrobených automobilov na osobu. Informoval o tom na štvrtkovom brífingu prezident Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP) Juraj Sinay.

BRATISLAVA – Slovensko sa uchádza o Európsku agentúru pre lieky (EMA), ktorá v súčasnosti sídli vo Veľkej Británii. Po vystúpení Veľkej Británie z EÚ by sa však mala spomínaná inštitúcia presunúť do inej krajiny. „Neviem povedať naše šance, uvedomujem si silný lobing,“ povedal Drucker. „Ja som oslovil aj predsedu Európskej komisie Junckera (Jeana-Clauda – pozn. redakcie), takisto bola diskusia s riaditeľom EMA, pôjdeme tam, predstavíme koncept. Myslím si, že máme čo ponúknuť,“ uviedol minister.

BRATISLAVA – Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v apríli. Indikátor ekonomického sentimentu klesol podľa údajov Štatistického úradu SR o 0,6 bodu na 104 bodov. Na vývoj indikátora nepriaznivo vplývalo zníženie dôvery v priemysle v aktuálnom mesiaci a v priemysle, službách a čiastočne i medzi spotrebiteľmi minulý mesiac. Aktuálne indikátor dosiahol hodnotu dlhodobého priemeru a prevyšuje výsledok rovnakého obdobia minulého roka o 1,2 bodu.

BRATISLAVA – Suma materskej dávky sa od začiatku mája zvýši zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. mája tohto roka. Táto dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa, tak bude pri hrubom zárobku do 1 766 eur dosahovať takmer 100 % čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.

BRATISLAVA – Vláda chce výraznejšie zvýšiť minimálnu mzdu, zaviesť štedrejšie odmeňovanie za prácu v noci, stanoviť príplatky za prácu v sobotu a nedeľu, či zaviesť príplatok na podporu mobility za prácou. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico. „Ak sa darí ekonomike a štátu, je potrebné tieto výsledky pretaviť do zlepšenia života ľudí,“ povedal. Podľa Fica by bolo ideálne, keby v určitom okamihu minimálna mzda predstavovala 60 % z priemernej mzdy na Slovensku. „Netvrdím, že to dokážeme hneď v roku 2018, ale chceme, aby rast minimálnej mzdy v roku 2018 bol tak dynamický, že sa budeme blížiť k 500 eurám,“ tvrdí Fico.

BRATISLAVA – Slovenská republika v piatok oficiálne oznámila prostredníctvom listu premiéra Roberta Fica, ktorý bol doručený predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a predsedovi Európskej komisie Jean-Claudeovi Junckerovi, svoju kandidatúru na získanie sídla Európskej liekovej agentúry (EMA). Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

BRATISLAVA – Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu marca stúpol v medziročnom porovnaní o 15,2 %. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke, ku koncu marca tak dosiahol 22,615 mld. eur. Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 14,676 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,719 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,22 mld. eur.

BRATISLAVA – Podmienky evidencie uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce sa od začiatku mája tohto roka sprísňujú. Ak nezamestnaný predčasne opakovane skončí do jedného mesiaca zamestnanie sprostredkované úradom práce, pol roka sa nebude môcť vrátiť do evidencie uchádzačov o prácu. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá nadobúda účinnosť od 1. mája tohto roka.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) dosiahla v minulom roku čistý zisk 2,53 mil. eur. Ako ďalej banka informovala v účtovnej závierke, v medziročnom porovnaní je to pokles o 16,7 %. Z návrhu na rozdelenie zisku vyplýva, že na výplatu dividend by mali ísť 2 mil. eur. Minuloročné čisté úrokové výnosy sa znížili o 12 % na 16 mil. eur. V konečnom dôsledku tak klesli celkové prevádzkové výnosy o 8,2 % na 19,2 mil. eur. Na druhej strane, prevádzkové náklady sa zvýšili o 6,1 % na 11,6 mil. eur.

BRATISLAVA – Niektoré energetické a vodárenské spoločnosti pôsobiace na Slovensku si ani tento rok nesplnili svoju povinnosť voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a neodovzdali správu o dodržiavaní štandardov kvality za minulý rok. Z približne 1 200 energetických a vodárenských firiem si svoju povinnosť nesplnilo necelých 300 podnikov. Štandardy kvality musia spoločnosti dodržiavať, aby zákazník za cenu, ktorú platí za elektrinu, teplo alebo za zemný plyn, dostal primeranú kvalitu. Ako uviedol úrad vo svojej správe, energetické firmy museli za vlaňajšie nedodržanie štandardov kvality zaplatiť svojim odberateľom vyše 253 tisíc eur.

BRATISLAVA – Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) NN Tatry-Sympatia dosiahla v minulom roku čistý zisk 1,45 mil. eur. V porovnaní s rokom 2015 ide o pokles o 2,06 mil. eur. Celkové výnosy spoločnosti za minulý rok predstavovali 9,4 mil. eur a celkové náklady 7,8 mil. eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení s vlastným majetkom DDS NN Tatry-Sympatia za rok 2016, ktorú zverejnila spoločnosť.

BRATISLAVA – O budúcnosti spoločnosti Nexis Fibers v Humennom, ktorá sa zaoberá výrobou syntetických vlákien pre automobilový priemysel, sa bude opäť rozhodovať v stredu. Uskutoční sa totiž odročená schôdza veriteľov, ktorá bude rozhodovať o predloženom reštrukturalizačnom pláne predbežne odsúhlasenom veriteľmi. Ako však upozorňujú zástupcovia spoločnosti, pochovať ho stále môže postoj majiteľa priemyselného parku Chemes, ktorý s navrhnutou reštrukturalizáciou firmy nesúhlasí a k dohode sa nedarí dopracovať ani v otázke dodávok energií. Podľa vlastníka Nexis Fibers Iva Bezloju by zastavenie dodávok energií pre firmu znamenalo konkurz.

BRATISLAVA – Rokovania o kolektívnej zmluve pre tento rok v automobilke Volkswagen Slovakia sa v utorok skončili. Moderné odbory Volkswagen (MOV) sa s vedením spoločnosti na navýšení tarifných miezd o 16 % nedohodli. Odborári preto požiadajú o sprostredkovateľa Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR). Informoval o tom predseda MOV Zoroslav Smolinský.

NITRA – Za Jaguarom Land Rover prichádza do Nitry ďalší investor z automobilového priemyslu, ktorý vytvorí 500 pracovných miest a preinvestuje 17 miliónov eur. Zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie predložila spoločnosť Nitra Invest s.r.o., ktorá vlastní veľkú časť pozemkov v Priemyselnom parku Nitra – Sever a pripravuje nové priestory pre podnikanie budúcim partnerom. V katastrálnom území Dražoviec a Mlynáriec vyrastie výrobná hala na spracovanie plastov.

BRATISLAVA – Union poisťovňa vykázala v minulom roku stratu 894 tis. eur. Ako ďalej uviedla firma vo výročnej správe, dôvodom boli vyššie poistné udalosti v poistení majetku. V roku 2015 pritom spoločnosť dosiahla ešte zisk 1,85 mil. eur. Hrubé predpísané poistné medziročne vzrástlo o 9,7 % na 49 mil. eur.

BRATISLAVA – Developerská skupina HB Reavis podľa poslednej výročnej konsolidovanej účtovnej závierky za rok 2016 dosiahla čistý zisk 107,5 milióna eur, pričom rok predtým to bolo 244,6 milióna eur. Čistý zisk podľa skupiny ovplyvnili najmä zmeny kurzu britskej libry a v menšej miere aj poľskej meny. V minulom roku skupina podľa zverejnených informácií dokončila spolu štyri kancelárske projekty, a to Twin City B a Twin City C v Bratislave a ďalšie dva projekty v Poľsku. Okrem toho ukončila tiež projekty pre maloobchod v Bratislave a v Hradci Králové.

BRATISLAVA – Investičná skupina Penta evidovala v minulom roku celkové aktíva portfóliových spoločností v objeme 8,5 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 21 %. Kumulatívne tržby portfóliových firiem skupiny boli na úrovni 5,6 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o zhruba 200 mil. eur. Penta medziročne navýšila zisk o 25 % na vlaňajších 251 mil. eur. „Pozitívne výsledky podporila najmä výkonnosť jednotlivých spoločností v skupine, významne sa nich podieľal aj predaj spoločnosti Gimborn a prvej stavby Penty v Českej republike – Florentina,“ informovala skupina.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zvýšila dlhodobý emisný rating (IDR) Slovenskej sporiteľne na stupeň A- z úrovne BBB+ a potvrdila dlhodobý IDR Českej sporiteľne a českého peňažného ústavu Komerčná banka na stupni A-. Výhľady ratingov sú stabilné. Agentúra zároveň zlepšila krátkodobé emisné ratingy Slovenskej sporiteľne a Českej sporiteľne na úroveň F1 zo stupňa F2 a potvrdila krátkodobý IDR Komerčnej banky na úrovni F.

BRATISLAVA – V dražbe o areál bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke zvíťazila IT firma Eset. Za areál, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra, ponúkla spoločnosť 26,2 milióna eur. Informoval o tom Denník N na svojom webe. Výrobca bezpečnostných riešení tam plánuje postaviť svoje nové sídlo aj s vývojovým centrom s inkubátorom pre IT startupy a s laboratóriami pre IT študentov. „Neverejná dražba sa začala vo štvrtok o desiatej hodine. Začínalo sa na sume 24,21 milióna eur. Minimálna suma, ktorá sa mohla prihadzovať, bola 10 tisíc eur,“ uviedol denník.

BRATISLAVA – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) predpokladá, že vyhlási verejnú súťaž na výstavbu diaľničného privádzača D1 Lietavská Lúčka – Žilina začiatkom mája. Predpokladaná hodnota zákazky je 22,5 mil. eur, pričom ukončenie súťaže, resp. podpis zmluvy s víťazom sa očakáva koncom augusta.

BRATISLAVA – Spoločnosť O2 Slovakia zaznamenala za prvý kvartál tohto roka medziročný nárast výnosov o 7 % na takmer 64 mil. eur. Ako firma informovala v piatok, zisk pred úrokmi a zdanením (EBITDA) narástol na 21,4 mil. eur. Počet zákazníkov sa oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka zvýšil o 4 % na 1,892 milióna.

BRATISLAVA – Bankový sektor na Slovensku dosiahol za prvý kvartál tohto roka čistý zisk 165 mil. eur. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ktoré zverejnila na svojej internetovej stránke, v medziročnom porovnaní je to nárast o 21,2 %. Čisté úrokové výnosy však medziročne poklesli o 3,8 % na 431,9 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 4,4 % na 132,7 mil. eur.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BERLÍN – Podnikateľská dôvera v Nemecku v apríli nečakane posilnila a dostala sa na šesťročné maximum, keďže firmy pozitívnejšie hodnotia svoju terajšiu situáciu. Hodnota indexu podnikateľskej dôvery, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, v apríli stúpla na 112,9 bodu z marcovej úrovne 112,4 bodu. Inštitút o tom informoval v pondelok. Ekonómovia očakávali, že index bude v apríli stagnovať.

BRATISLAVA – Deficit verejných financií a verejný dlh eurozóny aj celej Európskej únie v roku 2016 medziročne klesli. V eurozóne deficit verejných financií klesol z úrovne 2,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2015 na 1,5 % HDP v roku 2016. V rámci celej EÚ sa znížil z úrovne 2,4 % HDP na 1,7 % HDP. Verejný dlh eurozóny sa znížil z 90,3 % HDP v závere roku 2015 na 89,2 % HDP na konci roku 2016. Verejný dlh celej EÚ klesol z 84,9 % HDP v závere roku 2015 na 83,5 % v závere minulého roka. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

PRAHA – Celková dôvera v českú ekonomiku sa v apríli zvýšila. Súhrnný indikátor dôvery oproti marcu stúpol o 0,8 bodu na hodnotu 97,4 bodu. Ukazovateľ dôvery podnikateľov sa medzimesačne zvýšil o 1 bod na úroveň 95,1 bodu. Indikátor nálady spotrebiteľov sa však v porovnaní s predošlým mesiacom mierne zhoršil, a to o 0,3 bodu bodu na 108,4 bodu. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

BUDAPEŠŤ – Maďarské maloobchodné tržby vo februári podľa neupravených údajov v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka stúpli o 0,8 percenta. Kalendárne upravené tržby maďarského maloobchodu medziročne vzrástli o 0,9 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny KSH. Kalendárne upravené tržby za predaj potravín sa medziročne nezmenili, predaj nepotravinárskych tovarov vzrástol o 3,2 percenta a predaj pohonných hmôt posilnil o 0,7 percenta.

BRATISLAVA – Európska únia plánuje investovať vyše 22 miliónov eur do siedmich trvalo udržateľných projektov v sektoroch dopravy a energetiky. Projekty by mali napomôcť k rozvoju trvalo udržateľnej a efektívnej dopravnej a energetickej infraštruktúry v Európskej únii. Projekty, ktoré sú súčasťou vznikajúcej Energetickej únie, budú podľa informácií zverejnených Európskou komisiou financované z Nástroja na prepájanie Európy (NPE).

BRATISLAVA – Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v pondelok uvalila 20-percentné clo na dovoz mäkkého stavebného dreva z Kanady. Vyostrila tým obchodný spor, ktorý dlhodobo zaťažuje vzťahy medzi dvoma susednými krajinami. Prezident rozhodnutie oznámil v Bielom dome počas stretnutia so zástupcami konzervatívnych médií.

PARÍŽ – Podnikateľská nálada vo Francúzsku sa v apríli oproti marcu nezmenila a zostala na vysokej úrovni. Zložený index, ktorý ju odzrkadľuje, bol rovnako ako v marci na úrovni 104 body, čiže štyri body nad dlhodobým priemerom. Index nálady v priemysle posilnil o tri body, index stavebníctva sa nezmenil, ale o jeden bod oslabil index dôvery v službách a o tri body klesol index nálady v odvetví maloobchodu. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke francúzsky štatistický úrad INSEE.

BRATISLAVA – Sezónne upravený deficit verejných financií eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) bol v štvrtom kvartáli minulého roka v priemere na úrovni 1,4 %, čiže sa znížil v porovnaní s tretím štvrťrokom, kedy bol vo výške 1,6 % HDP. V rámci celej 28-člennej Európskej únie bol priemerný deficit verejných financií v štvrtom kvartáli vlaňajška tiež na úrovni 1,4 %, čo bol pokles z hodnoty 1,7 %, na ktorej bol v treťom štvrťroku. Sezónne upravený deficit verejných financií Slovenska v záverečnom štvrťroku vlaňajška medzikvartálne tiež klesol, a to na úroveň 1 % HDP z úrovne 1,6 % HDP. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

BRATISLAVA – Zamestnanosť populácie vo veku 20 až 64 rokov v Európskej únii v minulom roku stúpla na 71,1 % z úrovne 70,1 % v predošlom roku. Dostala sa vyššie aj v porovnaní s hodnotou 70,3 %, na ktorej kulminovala v roku 2008. Cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2020 zamestnanosť ľudí vo veku 20 až 64 rokov na úrovni aspoň 75 %.

PITTSBURGH – Americká hutnícka spoločnosť United States Steel Corp. (U.S. Steel) v prvom kvartáli skončila v strate 180 mil. USD. Strata firmy na akciu za január až marec bola v sume 1,03 USD. Po úprave o jednorazové položky spoločnosť za prvé tri mesiace tohto roka vykázala stratu 83 centov na akciu. Týmto výsledkom firma nenaplnila očakávania trhu.

BRATISLAVA – Dopady posilňovania českej koruny na tamojší bankový sektor budú nerovnomerné, avšak celkovo zvládnuteľné. V aktuálnej analýze to tvrdí medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. Potenciálnym rizikám zhodnocovania kurzu českej meny sú najviac vystavené banky UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia a Raiffeisenbank, za najmenej ohrozené agentúra považuje spoločnosti Československá obchodní banka a Česká spořitelna

BRATISLAVA – Nálada nemeckých exportérov sa v apríli mierne zhoršila, ale zostala na vysokej úrovni. Index očakávaní exportérov krajiny, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, klesol na 14,2 bodu z marcových 14,7 bodu. O výsledkoch svojho prieskumu inštitút informoval v tlačovej správe. Z prieskumu vyplýva, že firmy v nemeckom papierenskom a chemickom priemysle očakávajú rast exportu. Firmy v odvetví strojárstva sú opatrnejšie, hoci ich očakávania tiež zostávajú na vysokej úrovni. Výrobcovia áut však rast vývozu príliš nepredpokladajú.

BERLÍN – Nemecká vláda mierne vylepšila prognózu rastu ekonomiky v tomto roku. Predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) sa zväčší o 1,5 percenta. Januárová vládna predikcia pritom rátala s tým, že hospodárstvo krajiny sa v tomto roku zväčší o 1,4 percenta. V roku 2018 by nemecká ekonomika podľa najnovšej predpovede mala posilniť o 1,6 percenta.

WASHINGTON – Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti daní podľa jeho ministra financií Steva Mnuchina vyústi do „najväčšej redukcie daní“ a „najrozsiahlejšej daňovej reformy“ v histórii USA. Minister financií sa takto vyjadril v prejave vo Washingtone v stredu ráno. Trump chce zredukovať dane pre fyzické osoby a firmy, dokonca aj keď vláda zápasí s problémom rastúceho dlhu. Americký prezident sa totiž snaží dodržať sľuby o tom, že prinesie prácu a prosperitu strednej vrstve.

BRUSEL – Grécko podľa Európskej únie plní svoje ciele vo fiškálnej oblasti a dohoda o uvoľnení ďalšej hotovosti v rámci poskytovania núdzových úverov by sa mohla uzavrieť na budúci mesiac. Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v stredu uviedol, že Grécko naďalej prejavuje pokrok v oblasti rozpočtových plánov. Zároveň vyjadril nádej, že dohoda medzi Aténami a ich veriteľmi sa dosiahne čoskoro.

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump povedal lídrom Mexika a Kanady, že jeho krajina bezprostredne neodstúpi od Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Biely dom to prekvapujúco vyhlásil v stredu. Biely dom konštatoval, že prezident „privolil, aby sa v súčasnosti nezrušila dohoda NAFTA.“ Namiesto toho mexický prezident Enrique Pe?a Nieto a kanadský premiér Justin Trudeau „súhlasili s tým, že budú rýchlo postupovať, v súlade s ich požadovanými vnútornými procedúrami, aby umožnili nové prerokovanie“ obchodnej dohody „na prospech všetkých troch krajín“.

BRUSEL – Nálada v ekonomike eurozóny sa dostala na najlepšiu úroveň za takmer desaťročie. Považuje sa to za najnovší signál toho, že zotavovanie regiónu sa zrýchlilo. Európska komisia (EK) vo štvrtok informovala, že ukazovateľ nálady v ekonomike, ktorý zostavuje v rámci svojho pravidelného mesačného prieskumu, v apríli stúpol o 1,6 bodu na úroveň 109,6 bodu. Dostal sa tak najvyššie od augusta 2007.

VARŠAVA – Poľsko podpísalo prvú dohodu o nákupe skvapalneného zemného plynu od dodávateľa z USA, keďže krajina sa snaží zredukovať svoju závislosť od dodávok z Ruska. Informoval o tom vo štvrtok šéf poľskej plynárenskej spoločnosti PGNIG Piot Wozniak. Uviedol, že jednorazová dodávka príde do baltského prístavu Swinoujscie začiatkom júna z terminálu Sabine Pass, ktorý je na hraniciach medzi Texasom a štátom Louisiana.

MADRID – Miera nezamestnanosti v Španielsku v prvom kvartáli tohto roka vzrástla na 18,8 % z úrovne 18,6 % v poslednom kvartáli vlaňajška. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny, ktorý uviedol, že počet nezamestnaných Španielov sa počas januára až marca zvýšil o 17,2 tis. na 4,3 milióna.

FRANKFURT – Európska centrálna banka (ECB) na svojom štvrtkovom zasadaní ponechala úrokové sadzby a program stimulov na nezmenenej úrovni. Banka pritom nenaznačila žiaden ústup od svojej snahy podporovať ekonomiku. ECB sa takto rozhodla niekoľko dní predtým, ako sa vo Francúzsku uskutoční druhé kolo prezidentských volieb, v ktorých odporkyňa eura Marine Le Penová súťaží s proeurópskym kandidátom Emmanuelom Macronom.

PARÍŽ – Francúzska ekonomika podľa sezónne a kalendárne upravených údajov v prvom štvrťroku medzikvartálne posilnila o 0,3 percenta po raste o 0,5 percenta v záverečnom štvrťroku vlaňajška. Výdavky domácností na spotrebu stúpli iba o 0,1 percenta po posilnení o 0,6 percenta v štvrtom kvartáli. Tempo hrubej tvorby fixného kapitálu sa však zrýchlilo na 0,9 percenta z úrovne 0,6 percenta v predošlom štvrťroku. Celkovo domáci dopyt bez zahrnutia zásob oslabil iba mierne. K rastu ekonomiky pridal 0,4 percentuálneho bodu. V štvrtom kvartáli k rastu hospodárstva domáci dopyt prispel 0,5 percentuálneho bodu. Informoval o tom v piatok na svojej internetovej stránke francúzsky štatistický úrad.

BRATISLAVA – Medziročne sa ceny v eurozóne v apríli zvýšili o 1,9 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v piatok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medziročná inflácia sa tak zrýchlila, keďže v marci ceny v európskej menovej únii oproti rovnakému mesiacu minulého roka stúpli o 1,5 %.

PEKING – Rast čínskeho priemyselného sektora sa v apríli spomalil. Čínska federácia pre logistiku a nákupy v nedeľu informovala, že index nákupných manažérov (PMI) priemyselného odvetvia, ktorý zostavuje, v apríli oslabil na 51,2 bodu z marcovej úrovne 51,8 bodu. Predstaviteľ čínskeho štatistického úradu Zhao Qinghe vo vyhlásení uviedol, že aprílovú hodnotu indexu ovplyvnil slabý rast dopytu. Aprílová úroveň indexu však napriek tomu znamená, že čínsky priemyselný sektor rastie už deväť mesiacov po sebe.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Nemecku rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni AAA/A-1+ so stabilným výhľadom. Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti krajiny podľa agentúry odzrkadľuje to, že Nemecko má modernú, vysoko diverzifikovanú a konkurenčnú ekonomiku a priaznivý vývoj v oblasti rozpočtu. Krajina totiž dosahuje prebytky rozpočtu a vykazuje pokles verejného dlhu v nominálnom vyjadrení, aj v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X