Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Inštalácia múdrych elektromerov sa dotkne aj podnikateľov

Inštalácia múdrych elektromerov sa dotkne aj podnikateľov
Ilustračné foto: Shutterstock
8. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už vypracovalo vyhlášku, ktorá ustanovuje kritériá a podmienky na zavedenie inteligentných meracích systémov, ich požadované technické parametre, lehoty na ich zavedenie, požiadavky na dátové prenosy, či spôsob prístupu k meradlám.
 
Vyhláška ministerstva by mala nadobudnúť účinnosť od 15. októbra tohto roka.
 

Do roku 2020 by malo byť v SR nainštalovaných 600 tisíc inteligentných meradiel

Cieľom je zaviesť inteligentné meracie systémy pre minimálne 80 % všetkých odberateľov elektriny pripojených na regionálnu alebo miestnu distribučnú sústavu na nízkej napäťovej úrovni so spotrebou rovnou alebo väčšou ako štyri megawatthodiny za rok. Inteligentné meradlá sa budú postupne inštalovať koncovým odberateľom podľa veľkosti ich ročnej spotreby. 
 
Inštalácia 600 tisíc inteligentných meracích systémov by si mala vyžiadať podľa analýzy ministerstva hospodárstva viac ako 90 mil. eur, z toho investičné náklady predstavujú 68 mil. eur a prevádzkové náklady zvyšných zhruba 22 mil. eur. „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zohľadní náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku inteligentných meracích systémov pre jednotlivé kategórie koncových odberateľov v navrhovanom spôsobe cenovej regulácie. Súčasne sa regulačnému úradu odporúča zabezpečiť rámec regulačných princípov tak, aby sa minimalizovali dopady na ceny pre koncových odberateľov,“ uviedlo ministerstvo vo svojej vyhláške. Inteligentné meradlá by mali po ich inštalácii priniesť ročný výnos necelých 22 mil. eur. 
 

 
Inštalácia inteligentných meradiel sa dotkne aj podnikateľov, a to malých a stredných podnikov. „Z podkladov regionálnych distribučných spoločností vyplýva, že dotknutých bude približne 120 tisíc podnikateľských subjektov a organizácií,“ uviedol rezort hospodárstva, ktorý sľubuje, že zavedením inteligentných meradiel nevzniknú žiadne priame ani nepriame administratívne náklady pre podnikateľské subjekty. Podnikatelia by mali vďaka inteligentným meradlám usporiť na nákladoch na elektrinu a zvýšiť svoju informovanosť o skutočnej spotrebe a priebehu spotreby elektriny. 
 
Zavedenie inteligentných meracích systémov sa dotkne aj domácností pripojených na nízku úroveň napätia s ročnou spotrebou najmenej štyri megawatthodiny. „Dotknutých bude približne 480 tisíc domácností,“ spresňuje ministerstvo. Aj domácnosti by mali vďaka chytrým meradlám usporiť na elektrine. Zvýšiť by sa im mala kvalita dodávky elektriny, mali by sa im znížiť počty výpadkov a rozšíriť ponuka tarifných produktov. 
 
Inteligentný merací systém je súbor zariadení zložený z určeného meradla a ďalších technických prostriedkov, ktorý umožňuje zber, spracovanie a prenos nameraných údajov o výrobe alebo spotrebe elektriny, ako aj poskytovanie týchto údajov účastníkom trhu. Ide o elektronický systém, ktorý je schopný merať spotrebu energie a pridávať k tomu viac informácií ako konvenčné meradlo, a ktorý je schopný vysielať a prijímať dáta s využitím niektorej formy elektronickej komunikácie. „Koncový odberateľ elektriny sa na základe informácií z inteligentného meracieho systému o priebehu svojej dennej spotreby môže rozhodovať o efektívnom využití elektriny počas dňa,“ konštatoval rezort hospodárstva.
 
Autor: venergetike.sk – všetko o energetike na jednom mieste
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X