Je paragón daňovým dokladom?
Paragóny plne nahrádzajú doklady vyhotovené registračnou pokladňou, musia však obsahovať všetky náležitosti, ktoré obsahujú bločky vystavený elektronickou registračnou pokladňou (ERP) vrátane poradového čísla dokladu. Sú uznaný aj ako daňové doklady, ak obsahujú všetky potrebné prvky daňového a účtovného dokladu.
Čo je paragón?
Paragón je ručne vystavený doklad (napríklad pokladničný lístok, potvrdenie, faktúra). Obyčajne sa vystavuje počas závady na ERP alebo inom zariadení namiesto elektronického bločku alebo iného elektronického dokladu. Používajú ho však aj drobní podnikatelia, ktorí majú malé obraty a nemajú zariadenie na vystavenie dokladu na počítači (napríklad ručne vystavená faktúra na predtlačenom tlačive).
Paragón pri poruche elektronickej registračnej pokladne
Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia tržieb elektronickou registračnou pokladňou (ERP) je u nás povinné pri evidencii tržieb používať elektronickú registračnú pokladňu. Ak nemožno použiť pokladnicu pre prerušenie dodávky elektrickej energie alebo pre iný závažný dôvod bez zavinenia subjektu, namiesto bločkov z ERP, subjekt eviduje tržby ručným vystavovaním dokladov o predaji – paragónov.
Paragón sa vystavuje dvojmo, pričom kópiu si ponechá subjekt, originál si ponechá kupujúci, čísluje sa vzostupne bez prerušenia. Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 660 eur, za faktúru (daňový doklad) sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou – paragón je v takomto prípade jeho náhradou a je platným daňovým dokladom.
Paragón musí obsahovať aspoň tieto údaje:
- identifikáciu subjektu,
- daňový kód pokladnice pridelený pokladnici, ktorá má poruchu,
- daňové identifikačné číslo, ak subjekt nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH),
- identifikačné číslo pre daň, ak subjekt je platiteľom DPH,
- poradové číslo dokladu, dátum vystavenia dokladu,
- názov a množstvo tovaru alebo rozsahu služby,
- cenu tovaru alebo cenu služby a celkovú cenu.
Ak má byť paragón uznaný ako daňový doklad, musí obsahovať náležitosti podľa
- § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve – slovné a číselné označenie účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov, peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, celkovú cenu, dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum dodania tovaru alebo služieb, podpis,
- § 71 zákona č. 222/2004 o DPH – meno a adresu sídla dodávateľa a príjemcu a jeho IČO, DIČ alebo IČ DPH – ak je platca DPH, poradové číslo a dátum vyhotovenia a splatnosti faktúry, dátum dodania, množstvo a druh dodaného tovaru, základ dane, jednotkovú cenu bez dane, uplatnenú sadzbu dane (alebo údaj o oslobodení od dane), výšku dane spolu v eurách, celkovú sumu bez dane a s daňou.
Príklad: Pán Vajda si privyrába ako inštalatér. Na túto činnosť má založenú živnosť, nie je platiteľ DPH.
Vo svojom remesle je vynikajúci odborník, počítače však nie sú jeho silnou stránkou. Rozhodol sa teda účtovať svoje služby na predtlačených faktúrach (paragónoch) kúpených v obchode. Pri vykonaní opravy u klienta, ktorý je platiteľom DPH na paragón uviedol tieto náležitosti: poradové číslo faktúry a dátum splatnosti, meno a adresu príjemcu faktúry, meno a adresu vyhotoviteľa (čiže svoju adresu), bankové spojenie, dátum dodania služby (čiže dátum opravy), druh a rozsah danej služby, jednotkovú cenu bez dane, celkovú sumu, podpis.
Je daný doklad daňovým dokladom? Aby daný paragón spĺňal náležitosti daňového dokladu, na paragóne musí doplniť chýbajúce údaje, ktoré musí obsahovať faktúra, a to:
- dátum vyhotovenia faktúry,
- svoje IČO, DIČ a označenie, že nie je platcom DPH (nakoľko ako neplatcovi mu nie je pridelené IČ DPH),
- a u odberateľa uviesť jeho IČ DPH keďže odberateľ je platcom DPH.
vš