Jeden (zlo)zvyk môže byť dôvodom, prečo nie ste ľuďom sympatický
Veľmi sympatickí ľudia majú talent na rozprávanie. Tajomstvom ich úspechu však nie je to, čo robia, ale to, čo nerobia.
Naozaj sympatickí ľudia sa vyhýbajú zlozvyku, ktorý zabíja akúkoľvek dobre rozbehnutú konverzáciu – prerušovaniu. Pozrite si dôvody, prečo je prerušovanie také toxické, a ako sa môžete stať sympatickejším pre svoje okolie zbavením sa tohto zlozvyku.
Robí ľudí defenzívnymi
Keď niekoho prerušujete, naznačujete mu, že váš hlas je dôležitejší ako ten jeho. Je prirodzené, že človek potom zaujme obranný postoj a bude buď bojovať, alebo bude ticho. Tak či tak je to prehra – stratená situácia. Ak chcete byť sympatický, nechajte ostatných sa cítiť dobre, nedostaňte ich do defenzívy.
Narúša tok konverzácie
Rozhovor je ako tanec, jeho prerušovaním šliapete svojmu partnerovi na nohy. Narúša to celý rytmus a je ťažké ho získať späť. Sympatickí ľudia sa vyhýbajú narúšaniu rytmu, nehovoria mimo poradia, nekladú zle načasované otázky. Dávajú partnerovi priestor, podporujú ho aktívnym počúvaním a skutočným záujmom.
Vytvára nebezpečné prostredie
Keď hovoríte menej a načúvate, vytvárate bezpečný priestor pre ďalších na zdieľanie. Budú vám veriť, podelia sa o svoje pocity a myšlienky, pretože ste preukázali trpezlivosť načúvať. Vytvára sa tak puto dôvery.
Prerušovanie na oplátku
Je to zlaté pravidlo, keď prestanete s prerušovaním, prestanú aj ostatní. Keď hovoríte, chcete byť počúvaný. Pokiaľ budete niekoho prerušovať, začne vám to vracať a obidvaja budete namrzení zo zlého rozhovoru.
Ako to zastaviť
Venujte pozornosť svojmu nutkaniu prerušovať, zahryznite si do jazyka, keď sa nebudete vedieť ovládať, a vždy počkajte aspoň dve sekundy po poslednom slove, aby ste vedeli, že váš konverzačný partner už nechce hovoriť ďalej.