Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

K plánu montovania inteligentných meradiel sú výhrady

K plánu montovaniu inteligentných meradiel sú výhrady
Ilustračné foto: shutterstock.com
17. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) dostalo k svojej koncepcii inštalovania inteligentných meracích systémov na Slovensku viacero výhrad.
 
Rezort hospodárstva predpokladá, že do roku 2020 by malo byť na Slovensku nainštalovaných 600 tisíc inteligentných meradiel. V rámci pripomienkového konania odborná ako aj laická verejnosť vzniesla viac ako stovku pripomienok, pričom necelých štyridsať pripomienok malo charakter zásadných.
 

Inštalácia 600 tisíc inteligentných meračov si vyžiada vyše 90 mil. eur

“Cieľom je zaviesť inteligentné meracie systémy pre minimálne 80 % všetkých odberateľov elektriny pripojených na regionálnu alebo miestu distribučnú sústavu na nízkej napäťovej úrovni so spotrebou rovnou alebo väčšou ako štyri megawatthodiny za rok,“ uviedlo ministerstvo.
 
Zamestnávateľom združených v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) sa napríklad nepozdáva plánované tempo inštalovania inteligentných meradiel. “Pomalé zavádzanie systému znamená, že distribučné spoločnosti budú musieť udržiavať dlhodobo paralelne dva systémy, riadiť starý aj nový systém, čo zvýši celkové náklady a ohrozí efektivitu a samotné prínosy zo zavedenia meračov,“ myslí si RÚZ, v ktorej sú zastúpené aj viaceré významné energetické spoločnosti pôsobiace na Slovensku. 
 

 

Zamestnávatelia analýzam neveria

Inštalácia 600 tisíc inteligentných meracích systémov by si mala vyžiadať podľa analýzy ministerstva hospodárstva viac ako 90 mil. eur, z toho investičné náklady predstavujú 68 mil. eur a prevádzkové náklady zvyšných zhruba 22 mil. eur. Inteligentné meradlá by mali po ich inštalácii priniesť ročný výnos necelých 22 mil. eur. Zamestnávatelia z RÚZ však týmto číslam neveria. “Podľa nášho názoru, tieto čísla nie sú ničím podložené a sú v protiklade s príkladmi zo sveta,“ uviedla RÚZ. 
 

Od roku 2015 by merače mali inštalovať plošne

Zamestnávatelia upozornili, že pri implementácii inteligentných meradiel by nemalo ministerstvo zabudnúť využiť služby odborníkov, ktoré takéto systémy už zavádzali. “Odporúčame hľadať spôsob, ako ich do vypracovania návrhu zapojiť. Je to jedinečná príležitosť ako zlepšiť fungovanie celého systému a pomôcť odberateľom na Slovensku. Ak sa využije nedostatočne, jej efekt bude opačný,“ konštatovala RÚZ. 
 
Inteligentné meradlá sa budú postupne inštalovať koncovým odberateľom podľa veľkosti ich ročnej spotreby. “Cieľom je nasadzovanie meradiel postupne od vyšších úrovní ročnej spotreby,“ uviedlo ministerstvo. Zavádzanie inteligentných meradiel by malo byť rozdelené do dvoch implementačných fáz. V prvej fáze, ktorá by mala byť ukončená do februára 2015, sa namontuje zhruba šesť tisíc meradiel. Na tých sa bude testovať ich prevádzka. Počas druhej fázy sa budú meradlá inštalovať plošne. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X