- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Kedy máte nárok na stravné lístky v súvislosti s koronavírusom?
Kedy máte nárok na stravné lístky v súvislosti s koronavírusom?
Súčasná situácia mení chod firiem avšak nie zákony. Vzniká zamestnancovi nárok na stravné lístky počas práce z domu, uzatvorení prevádzky či celozávodnej dovolenke v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s koronavírusom?
Aj keď zamestnanec vykonáva prácu z domu (tzv. home office) má nárok na stravné lístky, ak odpracoval viac ako 4 hodiny každý pracovný deň. „Nárok na stravné lístky má tak každý zamestnanec, ktorý vykonal svoju prácu a to bez ohľadu na to, či ju vykonával z domu, alebo na inom pracovisku,“ povedal Igor Janok zo spoločnosti Up Slovensko. V prípade, že zamestnávateľ uzatvoril prevádzku a zamestnanec ostal doma z titulu prekážky na strane zamestnávateľa, zamestnancovi nevzniká nárok na stravné, nakoľko nepracuje a neodpracoval tak viac ako 4 hodiny denne. Jednou z možností, ktorú v súčasnej situácii zamestnávatelia využívajú je aj nariadenie celozávodnej dovolenky. „Ani v tomto prípade nevzniká zamestnancovi nárok na stravné. Aj keď ide o celozávodnú dovolenku, ktorá bola vyhlásená z dôvodu pandémie COVID 19 a v niektorých prípadoch aj mimo plánovaného termínu, nevzniká zamestnancovi nárok na stravné, ak nie je v kolektívnej zmluve alebo iných interných predpisoch dohodnuté inak“ objasňuje Igor Janok. V prípade, že sa zamestnávateľ rozhodol použiť inštitút – nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času vzniká zamestnancovi, ktorý odpracoval viac ako 4 hodiny denne nárok na stravné lístky.
Podmienky zabezpečenia stravovania zamestnancom v čase COVID 19
Stravovanie zamestnancov upravuje § 152 zákona č. 311/2001 Z.z., ktorého plné znenie ostáva v platnosti aj počas pandémie COVID 19. Zamestnávateľ je tak povinný
zabezpečiť stravovanie najmä poskytnutím jedného teplého hlavného jedla vrátane nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny, a to: vo vlastnom stravovacom zariadení, alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, alebo prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby (cena jedla sa v tomto prípade rovná hodnote tzv. gastrolístka). Výška stravného ostáva taktiež nezmenená, zamestnávateľ musí poskytnúť stravné vo výške najmenej 55 % ceny jedla a minimálna hodnota gastrolístka musí byť 75% zo sumy stravného.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.