Kedy vám zamestnávateľ môže krátiť dovolenku?
Mnohí zamestnanci rozmýšľajú ako to bude tento rok s dovolenkou s ohľadom na aktuálnu koronakrízu. Máte nárok na celú dovolenku, alebo vám ju môže zamestnávateľ krátiť? Krátenie dovolenky zo strany zamestnávateľa je možné len z dôvodov uvedených v Zákonníku práce a to v konkrétne určenom rozsahu. Zamestnávateľ by mal mať nárok na dovolenku, ako aj postup pri jej krátení, prípadne ďalšie nároky súvisiace s dovolenkou zamestnanca upravené v pracovnom poriadku, prípadne v kolektívnej zmluve.
Zo zákona vyplýva, že zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
- výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
- čerpania rodičovskej dovolenky podľa podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce (rodičovská dovolenka až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku),
- dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie,
- týchto dôležitých osobných prekážok v práci:
- dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca pre chorobu alebo úraz, ktoré zavinil zamestnanec,
- karantény, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny, osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu a počas obdobia, kedy sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa mladšie ako 10 rokov, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca,
- pracovného voľna na žiadosť zamestnanca.
Ak je teda zamestnanec práceneschopný z dôvodu choroby, alebo úrazu, ktorý si sám zavinil viac ako 100 dní, môže mu zamestnávateľ krátiť dovolenku. Ide však o možnosť, nie povinnosť zamestnávateľa. Za zameškané pracovné dni sa považujú pracovné dni, kedy by zamestnanec podľa rozvrhu pracovných dní pracoval, ale napr. z dôvodu práceneschopnosti ich neodpracoval. Zmeškaným pracovným dňom môže byť hociktorý deň kalendárneho týždňa, aj deň sviatku, ak je takýto deň pre zamestnávateľa pracovným dňom.
Pozor
Pozor
Príklad
Zamestnanec pracuje u toho istého zamestnávateľa od roku 2019. V roku 2020 bol z dôvodu dlhodobej PN práceneschopný 135 dní. O koľko mu môže zamestnávateľ krátiť dovolenku?
Celkový počet neodpracovaných dní je potrebné si rozložiť na 100 dní, za ktoré môže zamestnávateľ krátiť dovolenku o 1/12, 21 dní, za ktoré je možné skrátiť dovolenku opäť o 1/12 a zvyšných 14 dní, za ktoré už nie je možné dovolenku krátiť. Dokopy môže zamestnávateľ skrátiť zamestnancovi dovolenku o 2/12 z jej ročnej výmery 20 dní a teda spolu o 3,33dňa. Zaokrúhľovanie nie je v zákonníku práce stanovené a preto by ho mal mať zamestnávateľ upravené vnútornými predpismi.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.