Kto sa vyhne dani z luxusu?
(PR) Vláda Roberta Fica zavádza nové zákony. Sociálna politika SMER-u ako sa zdá, musí ísť bokom. Európska únia totiž Slovensku odporúča zdvihnúť niektoré majetkové dane.Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku dostane zrejme ďalšiu ranu. Tentokrátju však nepocítia makléri či developeri, ale samotní vlastníci nehnuteľností. Zavedenie dane z luxusných nehnuteľností sa stalo veľkým strašiakom pre všetkých, ktorí vlastnia novostavby i staršie domy.
Nové a veľké
Vyššej dani sa zrejme nevyhnú veľké domy, postavené v poslednom období, na lukratívnych miestach. Z uvedených kritérií vyplýva, že na ne majiteľ musel vynaložiť veľa finančných prostriedkov – kúpa pozemku a následná stavba. Dátum postavenia (kolaudácie) sa tak môže stať jedným z kritérií pri zdaňovaní nehnuteľnosti.Domové novostavby sa stanú ďalším spôsobom, ako obohatiť štátnu pokladnicu a následne rozpočty miest a obcí. Daň z nehnuteľností v súčasnosti určujú a vyberajú mestá a obce, na budúci rok by im mala do rozpočtov priniesť 309 miliónov eur, čo predstavuje zhruba šestinu ich príjmov.
Kto sa plateniu vyhne?
Hlavu v smútku majú hlavne ľudia, žijúci na vidieku a dôchodcovia. Svojpomocne postavené domy so stovkami metrov obytnej plochy si postavili ešte počas starého režimu. Podľa Roberta Fica by sa však nehnuteľnostiam tohto typu mohli pripravovanej dane z luxusných nehnuteľností vyhnúť.
Čo zaváži:
- lokalita objektu – za lukratívne pozemky (napr. reality v Bratislave a okolí) si priplatíte
- schopnosť človeka splácať dane – dôchodcovia a sociálne slabšie rodiny budú zrejme od dane z luxusu nehnuteľnosti oslobodení.
Kedy daň vstúpi do platnosti?
Podľa pôvodného zámeru vlády sa mali dane z luxusných nehnuteľností zaviesť od 1. januára 2013. Je ale pravdepodobné, že práca na tejto úprave zákona budú hotové vo finálnej verzii až v priebehu roku 2013.