Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kybernetickým hrozbám čelí 67 % spoločností

Kybernetickým hrozbám čelí podľa EY 67 % spoločností
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
17. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najvýraznejšími hrozbami sú krádež finančných údajov (28 %), narušenie chodu alebo poškodenie povesti spoločnosti (25 %) a krádež duševného vlastníctva alebo informácií (20 %). 

Problémom je najmä nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Hrozbám v oblasti informačnej bezpečnosti čelí 67 % spoločností. Viac ako tretina, konkrétne 37 %, pritom nemá potrebný aktuálny prehľad o kybernetických rizikách. Vyplýva to z globálnej štúdie spoločnosti EY o bezpečnosti informačných systémov. V prieskume sa zúčastnilo 1 825 podnikov zo 60 krajín sveta.

Podľa zverejnených informácií firmám chýba pružnosť, prostriedky i schopnosti potrebné na to, aby dokázali eliminovať zraniteľnosti a dostatočne sa zorientovali v otázkach kybernetickej bezpečnosti. V najbližších dvanástich mesiacoch podľa prieskumu neuvažuje zvýšiť prostriedky vyčlenené na informačnú bezpečnosť 43 % podnikov. V medziročnom porovnaní je to len mierne zlepšenie, keď minulý rok to bolo 46 % respondentov.

Za jednu z hlavných prekážok rozvoja programu informačnej bezpečnosti označila viac ako polovica opýtaných nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Iba 5 % zahrnutých spoločností disponuje tímom špecializovaným na analýzu relevantných hrozieb. V rebríčku slabých miest, ktoré oblasť informačnej bezpečnosti najviac ohrozujú, je nedbalý, či neuvedomelý prístup zamestnancov. Tento problém považuje za najakútnejší 38 % respondentov.

Najvýraznejšími hrozbami sú krádež finančných údajov (28 %), narušenie chodu alebo poškodenie povesti spoločnosti (25 %) a krádež duševného vlastníctva alebo informácií (20 %). 

„Kybernetické útoky sú čoraz sofistikovanejšie a ich dôsledky, ktoré môžu byť ďalekosiahle, sa čoraz ťažšie predvídajú, a to nielen z finančného hľadiska, ale aj z hľadiska poškodenia dobrého mena značky a povesti firmy, straty konkurenčných výhod, či nedodržiavania zákonných požiadaviek,“ uviedol riaditeľ oddelenia podnikového poradenstva EY špecializujúci sa na informačnú bezpečnosť Lukáš Neduchal.

Mnohé spoločnosti, ktoré sa zúčastnili prieskumu, podľa Neduchala stále zaostávajú v implementácii niektorých základných aktivít súvisiacich s kybernetickou bezpečnosťou. Okrem nedostatočnej podpory zo strany vedenia a chýbajúcich presne vymedzených procesov a postupov odhalil aktuálny prieskum aj to, že viac ako 40 % účastníkov nemá špecializované prevádzkové bezpečnostné centrum. 

Spoločnosť EY je poskytovateľom poradenských služieb v oblasti auditu, daní, transakčného a podnikového poradenstva. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X