Legislatívne zmeny pre podnikateľov za September 2015
V mesiaci september 2015 boli prerokovávané alebo schválené legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Viaceré zmeny pre podnikateľov od 1.1.2015 už mali veľký vplyv aj na to, ak nastala zmena podnikateľskej činnosti. Ako to bude teraz? Tu je prehľad zmien:
Novela zákona o sociálnom poistení
Poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) predložila do parlamentu návrh novely zákona o sociálnom poistení. Opozičná poslankyňa navrhuje zaviesť do zákona inštitút odpustenia predpísaného penále, resp. povinnosti ho platiť, ako aj upustenie od jeho predpísania. Navrhovaná novela zákona podľa Žitňanskej umožní Sociálnej poisťovni vyriešiť zákonným spôsobom neistotu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) pri platení sociálnych odvodov za júl tohto roka.
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov sa predkladá so zámerom zabezpečiť, aby prípadné chyby na strane štátu, napr. v podobe zlyhania informačných systémov alebo ľudského faktora, nemali negatívne dopady na fyzické osoby a podnikateľov z dôvodu neskorého zaplatenia poistného alebo v nesprávnej výške, a to práve z dôvodov na strane štátu.
Na uvedený účel sa navrhuje zavedenie inštitútu odpustenia predpísaného penále, resp. povinnosti ho platiť, ako aj upustenie od jeho predpísania, avšak za podmienky, že ide o výnimku všeobecného charakteru týkajúcu sa všetkých druhovo rovnakých prípadov.
Potrebu návrhu zákona zvyšuje aj fakt, že v súčasnosti je pomerne vysoký počet poistencov Sociálnej poisťovne v situácii právnej neistoty. Od roku 2015 vyplýva Sociálnej poisťovni zo zákona povinnosť informovať poistencov do 20. júla kalendárneho roka o výmere ich poistných odvodov za minulý rok. Z dôvodu meškania údajov od Finančnej správy a nepresností v ich spracovaní však mnohí poistenci informáciu od Sociálnej poisťovne v stanovenom termíne nedostali, resp. ju dostali uvedenú s nesprávnou sumou odvodov. V reakcii na vzniknutú situáciu Sociálna poisťovňa poistencov informovala, že presúva termín splatnosti odvodov za mesiac júl a zároveň že nebude vymáhať penále z omeškania platieb nezaplatených do nového termínu. Termín splatnosti odvodov, rovnako ako povinnosť Sociálnej poisťovne vymáhať penále za omeškané platby, však stanovuje zákon a Sociálna poisťovňa nemá možnosť mimo zákona termín splatnosti a ani vymáhanie penále meniť, odpúšťať či posúvať. Návrh zákona umožní Sociálnej poisťovni vzniknutú situáciu právnej neistoty vyriešiť zákonným spôsobom.
Navrhuje sa, aby zákon nadobudol účinnosť 1. januára 2016.
Predseda NR SR navrhol ako výbory Ústavnoprávny výbor NR SR a Výbor NR SR pre sociálne veci s lehotou na prerokovanie 9. 11. 2015.
Predseda NR SR navrhol ako gestorský výbor Výbor NR SR pre sociálne veci s lehotou na prerokovanie 10. 11. 2015.
Výsledok štádia procesu: Zapísané rozhodnutie predsedu NR SR
Novela zákona o službách zamestnanosti
Poslanci za KDH navrhujú, aby zamestnávatelia v regiónoch s nezamestnanosťou nad 18 % dostali na dva roky úľavu vo forme úplného odpustenia odvodov na princípe 1 + 1. Ak by zamestnávateľ prijal nového zamestnanca, dostal by úľavu aj na ďalšieho, ktorého už zamestnáva. Podobný princíp by bol podľa návrhu KDH uplatnený aj na zamestnancov regionálnej a miestnej samosprávy. Príspevok vo výške 70 % z hodnoty práce by bolo možné uplatniť na novo vytvorené pracovné miesto/pracovné miesta, ktorých počet nie je obmedzený na evidovaných alebo neevidovaných uchádzačov o pracovné miesto na úrade práce.
Súčasne návrh zákona navrhuje vytvoriť nový legislatívny rámec na podporu zamestnávateľov na vytvorenie nových pracovných miest v okresoch s minimálnou mierou evidovanej nezamestnanosti vyššou alebo rovnakou ako je 18% v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.
V tejto súvislosti sa navrhuje
- Zavedenie nového príspevku pre zamestnávateľa na podporu rozvoja zamestnanosti na každé novo vytvorené pracovné miesto 70%
/reprezentuje dvojnásobnú aktuálnu sumárnu hodnotu odvodov a daní vyjadrenú v percentuálnej podobe, ktorú platí zamestnávateľ/ z minimálnej mzdy
Opatrenie sa vzťahuje len na toho zamestnávateľa, ktorý prijme do trvalého pracovného pomeru zamestnanca na neurčitý čas - Zamestnávateľ bude môcť požiadať o príspevok až po splnení nasledovných kritérií:
a) nebol on ani jeho štatutárny orgán, ani člen štatutárneho orgánu právoplatne odsúdený za trestný čin korupcie, za trestný čin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, za trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti, za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny alebo za trestný čin založenia, zosnovania alebo podporovania teroristickej skupiny, alebo za trestný čin terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme,b) nebol on ani jeho štatutárny orgán, ani člen štatutárneho orgánu právoplatne odsúdený za trestný čin, ktorého skutková podstata súvisí s podnikaním,c) nebol naňho vyhlásený konkurz, nie je v reštrukturalizácii, nie je v likvidácii, ani nebolo proti nemu zastavené konkurzné konanie pre nedostatok majetku alebo zrušený konkurz pre nedostatok majetku,d) nemá evidované nedoplatky poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa vymáhajú výkonom rozhodnutia,e) nemá evidované daňové nedoplatky, ktoré sa vymáhajú výkonom rozhodnutia. - Predpokladom na poskytnutie príspevku je zaplatenie preddavku na poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom
Reagujúc na aplikačnú prax, novela zavádza tiež podmienku, že zamestnávateľ, alebo jeho organizačná zložka musí mať sídlo v okresne s minimálnou mierou evidovanej nezamestnanosti vyššou alebo rovnakou ako je 18% v kalendárnom roku, najmenej jeden rok pred podaním písomnej žiadosti o príspevok.
Účinnosť sa navrhuje ustanoviť od 1. marca 2016.
Predseda NR SR navrhol ako výbory Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre financie a rozpočet a Výbor NR SR pre sociálne veci s lehotou na prerokovanie 9. 11. 2015.
Predseda NR SR navrhol ako gestorský výbor Výbor NR SR pre sociálne veci s lehotou na prerokovanie 10. 11. 2015.
Výsledok štádia procesu: Zapísané rozhodnutie predsedu NR SR
Novela zákona o BOZP
Skupina poslancov za SaS navrhuje zrušiť povinnosť vykonávať pracovnú zdravotnú službu vo vzťahu k zamestnancom zaradeným do prvej a druhej kategórie. Vo vzťahu k zamestnancom zaradeným do tretej a štvrtej kategórie pracovnú zdravotnú službu navrhujú zachovať.
Predseda NR SR navrhol ako výbory Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre sociálne veci a Výbor NR SR pre zdravotníctvo s lehotou na prerokovanie 9. 11. 2015.
Predseda NR SR navrhol ako gestorský výbor Výbor NR SR pre sociálne veci s lehotou na prerokovanie 10. 11. 2015.
Výsledok štádia procesu: Zapísané rozhodnutie predsedu NR SR
Navrhuje sa účinnosť predkladanej novely od 1. januára 2016.
» Viac informácií
Zákon o podpore malého a stredného podnikania
Rezort hospodárstva dal na pripomienkovanie návrh zákona o podpore malého a stredného podnikania (MSP). Návrh zákona upravuje pôsobnosť Ministerstva hospodárstva SR pri poskytovaní podpory v oblasti MSP a pri poskytovaní podpory pre záujemcu o podnikanie a definuje oblasti, formy, spôsob poskytovania podpory. Súčasne umožňuje uplatňovanie európskych zásad rozvoja MSP zakotvených v agende Európskej únie orientovanej na podporu a rozvoj MSP – konkrétne v tzv. Small Business Act (Zákon o malých a stredných podnikoch), či v dokumente Akčný plán pre podnikanie 2020. Návrh počíta so zavedením moderných, doposiaľ neuplatňovaných nástrojov podpory MSP, ako napríklad poskytovanie návratnej finančnej pomoci v spojitosti s koučingom, resp. mentoringom MSP. Plní sa ním kritérium z pohľadu ex-ante kondicionality, teda podmienky čerpania štrukturálnych fondov pre oblasť MSP v rámci programovacieho obdobia rokov 2014 až 2020.
Nový zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2016.
24. 9. 2015 – materiál v štádiu ‚Medzirezortné pripomienkové konanie ukončené‘
Novela zákona o dani z príjmov
Poslanci parlamentu schválili novelu zákona o dani z príjmov, pri ktorej sa rezort financií zameral na opatrenia na podporu rozvoja kapitálového trhu. Konkrétne sa rozhodol oslobodiť od dane príjmy z predaja cenných papierov prijatých na obchodovanie na burze a dlhodobého investičného sporenia pri splnení podmienok stanovených v zákone. Zároveň sa rušia zdravotné odvody z výnosov z prevodu cenných papierov obchodovaných na burze. Poslanci tiež rozhodli, že zdravotníci už nebudú musieť samozdaňovať stravu, ktorú dostanú napríklad na odborných konferenciách, takisto sa od platieb daňovej licencie oslobodzujú pozemkové spoločenstvá s ročným obratom do 10 tis. eur. Znižujú sa tiež poplatky pri návrhoch na prvý zápis do obchodného registra pre všetky právne formy spoločností. Novelou zákona sa taktiež od dane oslobodzuje za určitých okolností sociálna výpomoc zamestnancovi zo sociálneho fondu.
Podľa ďalšieho schváleného návrhu budú správu dane z motorových vozidiel vykonávať po novom daňové úrady podľa trvalého pobytu a sídla daňovníka a nie ako v súčasnosti podľa miesta registrácie motorového vozidla. Týmto opatrením sa má docieliť, aby sa daňovník nemusel pri vybavovaní svojej daňovej agendy obracať na dva rozdielne daňové úrady.
Navrhované úpravy sú zamerané na:
- podporu investovania na kapitálovom trhu
• zavedenie oslobodenia na príjmy z prevodu cenných papierov obchodovaných na regulovanom trhu po uplynutí časového testu 1 rok,
• podpora dlhodobého investičného sporenia u fyzických osôb ako zvýhodnenej formy investovania finančných prostriedkov do portfólia vykonávaného prostredníctvom oprávnených inštitúcií po splnení ustanovených podmienok, - posilňovanie právnej istoty a daňovej spravodlivosti
• spresnenie uplatňovania daňových výdavkov pri:
o predaji cenných papierov,
o neuplatnenej časti ročného odpisu prenajatého hmotného majetku po uplynutí doby odpisovania, pričom je rozhodujúce či sa majetok ďalej prenajíma,
o tvorbe technických rezerv v nadväznosti na nový zákon č. 39/2015 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
• úprava vstupných cien hmotného a nehmotného majetku v nadväznosti na zmenu zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov,
• zabezpečenie rovnakého spôsobu zdanenia plnení prijatých poskytovateľom zdravotnej starostlivosti od držiteľov zo zahraničia s prijatými plneniami zo zdrojov na území SR a spresnenie, že dary poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti držiteľom nie sú vylúčené z predmetu dane,
• úprava v oblasti transferového oceňovania – spresnenie procesu žiadosti o odsúhlasenie metódy ocenenia, ak daňovník požiada o odsúhlasenie na základe uplatnenia medzinárodných zmlúv a kompetentné autority štátov sa nedohodnú, - odstránenie možnej nezlučiteľnosti ustanovení zákona o dani z príjmov s právom Európskej únie na základe výhrady Európskej komisie – zamedzenie nerovnakého zdanenia príjmov z kapitálového majetku plynúce zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí a to zavedením osobitného základu dane pre príjmy z kapitálového majetku so sadzbou dane vo výške 19 %,
- implementáciu legislatívy Európskej únie v oblasti výplaty podielov na zisku (dividend).
NZ bol prerokovaný na 54. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 1916 zo dňa 22. 9. 2015
Výsledok štádia procesu: NZ postupuje do redakcie.
Ustanovuje sa účinnosť zákona od 31. 12.2015 a od 1. 1. 2016.
Novela zákona o správe daní
Národná rada SR schválila novelu zákona o správe daní, tzv. daňový poriadok (viac sme písali v článku: Dajte si dane do poriadku čo najskôr. Od roku 2016 budú platiť vyššie sankcie). Zmeny by mali podľa ministerstva financií motivovať daňovníkov k zodpovednejšiemu prístupu k plneniu si svojich povinností.
- Zavádzajú sa zmeny sankčného systému, ktorý by mal byť viac motivačný napríklad v tom, že sa umožní daňovníkovi podať dodatočné daňové priznanie 15 dní po
oznámení daňovej kontroly. Týmto chce rezort docieliť, aby tí daňovníci, ktorí zistia, že urobili chybu, mohli pri zníženej sankcii túto chybu odstrániť aj po začiatku daňovej kontroly. - Zároveň sa však mení systém výpočtu pokút tak, že sa doň zavádza časový prvok. Teda čím neskôr bude vyrubená dodatočná daňová povinnosť, tým vyššia bude sankcia od finančnej správy.
- Predkladaným zákonom sa zároveň navrhuje možnosť použiť sumu dane z pridanej hodnoty priznanej platiteľovi DPH na úhradu nedoplatkov a tiež na úhradu pohľadávky členského štátu, a to na základe zaslanej žiadosti o poskytnutie medzinárodnej pomoci pri vymáhaní.
Účinnosť zákona sa navrhuje 1. januára 2016 a 1. mája 2016.
NZ bol prerokovaný na 54. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 1914 zo dňa 22. 9. 2015
Výsledok štádia procesu: NZ postupuje do redakcie.
» Viac informácií