Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lekárnici chcú databázu liekovej histórie pacientov

Lekárnici chcú databázu liekovej histórie pacientov
Ilustračné foto SITA
17. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Riziko lekárnici vidia v tom, že k pacientovi sa tak môžu dostať lieky, ktoré sa vzájomne užívať nesmú. 

Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti zmeny neplánuje

Slovenským lekárnikom chýbajú informácie o liekovej histórii pacientov. Z nej by videli, aké lieky pacienti užívajú a mohli posúdiť, či nie sú v nežiadúcej interakcii. Ako tvrdia, vyriešila by to zmena jednej vety v zákone. Súčasný prezident Zväzu lekárnikov EÚ (PGEU) a člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák podotýka, že v súčasnosti vedia len o tých liekoch, ktoré má pacient aktuálne uvedené na recepte. „Ale nemusím vedieť, že on navštevuje súčasne štyroch špecialistov lekárov a ešte mu k tomu lieky predpisuje jeho všeobecný lekár,“ podotkol Krchňák. Riziko vidí v tom, že k pacientovi sa tak môžu dostať lieky, ktoré sa vzájomne užívať nesmú. 
 
Generálny sekretár PGEU John Chave dáva za príklad Francúzsko, kde farmaceuti vytvorili vlastný systém, založený na súhlase pacienta. Vstupovať do neho je možné v rámci celej krajiny. Ako uviedol, systém zachováva históriu užívaných liekov za posledné štyri mesiace, či už sú to lieky na lekársky predpis, alebo voľnopredajné lieky. Po jeho zavedení sa podľa Chavea zlepšila spolupráca medzi farmaceutmi a lekármi. „Stáva sa oveľa častejšie, že lekárnici kontaktujú lekárov a chcú si overiť predpis a zámery lekára, či sa náhodou nestalo, že nechtiac urobil chybu, alebo či si dostatočne uvedomuje možnú kontraindikáciu medzi predpísanými, alebo predpísanými a už užívanými liekmi,“ povedal Chave. 
 

 
Podľa Krchňáka však takúto databázu na Slovensku vytvárať nemôžu. Príčinou je legislatíva, ktorá lekárnikom neumožňuje zhromažďovať informácie o pacientoch. „Keby sa slovíčko nie vynechalo, ja v mojom programe vypnem jeden prepínač a hneď sa mi začne história plniť,“ podotkol Krchňák. Takúto databázu by podľa neho vytvárali všetky lekárne a vzájomne by ju medzi sebou zdieľali, lekárnici by sa tak vedeli pri pacientoch rozhodovať na základe objektívnych informácií. Podotýka, že databáza nie je drahá záležitosť a ani jej vytvorenie nie je časovo náročné, odhaduje to na dva týždne. Zmena legislatívy by podľa neho bola krokom dobrým smerom. Ako tvrdí, bez zmeny zákona nebudú mať prístup k liekovej histórii pacientov ani po zavedení eHealth. 
 
Podotýka, že lekárnik by samotnú diagnózu nevidel, len predpísaný liek. Ohrádza sa tak voči kritikom, ktorí namietajú porušenie súkromia, navyše dodáva, že už v súčasnosti je na receptoch uvádzané ochorenie pacienta a niekedy aj dosť podrobne. „Ja potrebujem vidieť všetky lieky, ktoré pacient užíva, aby som vedel povedať, že tieto a tieto lieky sa môžu užívať, tieto sa môžu užívať za splnenia určitých bezpečnostných kritérií a tieto lieky sa nesmú užívať,“ dodal prezident PGEU. 
 
Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti zmeny neplánuje. Za problematické považuje veľké množstvo lekárnikov, ktorí by mali k dôverným informáciám pacientov prístup. „Prioritou je ochrana súkromia pacientov,“ uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Ako podotkla, o liečbe, ako aj o predpísaných liekoch a kontraindikáciách musí pacienta informovať predovšetkým lekár, ktorý liečbu stanovuje.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X