Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako založiť živnosť v Rakúsku v 5 krokoch?

živnosť v Rakúsku
živnosť v Rakúsku Foto: Getty Images
30. júla 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Výkon podnikateľskej činnosti v členských krajinách Európskej únie nie je obmedzený hranicami jednotlivých štátov, každá krajina má však svoje vnútorné pravidlá a s nimi spojené špecifiká, ktoré je pritom potrebné dodržiavať. Pri jednorazových zákazkách realizovaných na území Rakúska môže podnikateľ využiť aj slovenskú živnosť alebo existujúcu obchodnú spoločnosť, ak sa však pri podnikaní pridá aj prvok pravidelnosti, v tomto momente je už potrebné založiť živnosť alebo inú druh firmy na území Rakúska.

Cezhraničné poskytovanie služieb

S ohľadom na vyššie uvedené je potrebné doplniť, že pri určovaní príležitostného alebo krátkodobého charakteru podnikania sa každý prípad posudzuje individuálne, jednotlivo a osobitne, pričom sa berú do úvahy najmä špecifiká danej podnikateľskej činnosti a frekvencia ich vykonávania. Nižšie si uvedieme príklad, kedy možno vykonať podnikateľskú činnosť v Rakúsku s využitím inštitútu cezhraničného podnikania, o ktorom sme písali v inom našom článku a ktorý možno uplatniť pri krátkodobých alebo jednorazových činnostiach.

V takýchto prípadoch je právnym základom Smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2006/123/ES z 12. decembra 2006 o službách na vnútornom trhu, ktorá ustanovuje, že pre občanov EÚ platí sloboda usadiť sa. Toto právo poskytuje občanom členských krajín Európskej únie podnikať v inom členskom štáte. Uvedený dokument pomáha odstrániť prekážky v prístupe k podnikaniu pre domácich a zahraničných podnikateľov z členských štátov únie, zjednodušiť prístup k realizácii služieb po administratívnej stránke a zvýšiť ich konkurencieschopnosť v oblasti služieb poskytovaných na vnútornom trhu.

Príklad:

Inštitút cezhraničného poskytovania služieb možno využiť napríklad v nasledujúcom prípade. Spoločnosť je založená ako s.r.o. na Slovensku a podniká v oblasti predaja nábytku a bytových doplnkov. Zároveň s tým poskytuje služby zariadenia a dekorovanie bytových a domových interiérov. Mnohí Slováci v súčasnosti žijú v pohraničných rakúskych obciach aj vo Viedni a okolí. Priateľov a známych však majú aj  na Slovensku a tak sa tak sa z času na čas rozhodnú pre využitie služieb slovenskej firmy, ktorú dobre poznajú a nie je tam napríklad jazyková bariéra. V takomto prípade pri jednorazovom dekorovaní interiéru môže podnikateľ využiť inštitút cezhraničného poskytovania služieb. 

V prémiovej časti obsahu nájdete 5 krokov k založeniu živnosti v Rakúsku

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahživnosť v Rakúsku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

30jan8:30Zákon o účtovníctve v praxi a jeho novinky na rok 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

31jan8:30Práca so spätnou väzbou – cesta k efektívnejšej komunikácii8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

31jan8:30Whistleblowing – nové povinnosti po novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X