Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Malých a stredných podnikov je menej

Malých a stredných podnikov je menej
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. novembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Jedným z dôvodov poklesu je podľa ministerstva hospodárstva aj nedostatočné skvalitňovanie podmienok na podnikanie.

Na historický pokles má vplyv aj ekonomika

Počet malých a stredných podnikov na Slovensku v minulom roku prvýkrát v histórii poklesol. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa celkový počet týchto podnikov k záveru roku 2012 znížil medziročne o 4 000 na 551 608. 
 
„Historický pokles počtu malých a stredných podnikov súvisí s nižším rastom slovenského hospodárstva a nevýrazným domácim dopytom, ale aj s nedostatočným skvalitňovaním podmienok na podnikanie, ktoré by podporovali rast existujúcich a vytváranie nových podnikov,“ upozorňuje rezort v analýze stavu malého a stredného podnikania, ktorú pripravil na rokovanie vlády.
 
Z celkového počtu aktívnych podnikateľských subjektov bolo na konci roka 2012 na Slovensku 97 % mikropodnikov, 2,4 % malých podnikov a 0,5 % stredných podnikov.
 
 
Z hľadiska konkrétnych právnych foriem na Slovensku prevládajú medzi malými a strednými podnikmi fyzické osoby – podnikatelia. Z celkového počtu malých a stredných podnikov tvorila táto skupina podnikateľov k záveru vlaňajška 70,2 %, pričom právnické osoby tvorili zvyšných takmer 30 %.
 

 
V rámci fyzických osôb – podnikateľov mali pritom dominantné zastúpenie živnostníci, a to konkrétne 92,8 %. Osoby podnikajúce formou slobodných povolaní tvorili 5,3 % a samostatne hospodáriaci roľníci (SHR) 1,9 %. 
 
 
Ministerstvo hospodárstva zároveň konštatuje, že malé a stredné podniky sú bezpochyby pilierom slovenského hospodárstva. Tvoria 99,9-percentný podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov, v podnikovej ekonomike poskytujú pracovné príležitosti 71,8 % aktívnej pracovnej sily a podieľajú sa 55,1 % na tvorbe pridanej hodnoty. 
 
Vláda by preto podľa rezortu mala naďalej pokračovať v podpore podnikania na Slovensku, a to prostredníctvom znižovania administratívneho zaťaženia podnikateľov, zjednodušovania postupov pri podnikaní, ako aj zabezpečením dostatočných informácií z oblasti podnikania. „Pri prijímaní nových opatrení by mala byťsledovaná jasná logika a filozofia s cieľom zabezpečiť efektívnu podporu malým a stredným podnikom zo strany vlády a verejných inštitúcií,“ konštatuje rezort. 
 

 
Ministerstvo hospodárstva v materiáli pre vládu načrtáva aj filozofiu, ktorú by mali ďalšie prijímané opatrenia v prospech malého a stredného podnikania zohľadňovať. 
 
Odporúčania ministerstva hospodárstva:
 
  • zvyšovanie flexibility na trhu 
» Sektor malých a stredných podnikov má najvyšší potenciál rýchlo reagovať na výkyvy a efektívne  vypĺňať  vznikajúce  medzery  na  trhu.  Zvýšenie flexibility na trhu umožní rýchlejšiu reštrukturalizáciu hospodárstva a prispôsobenie sa novým podmienkam.
 
  • systémovosť a dlhodobosť prijímaných opatrení 
» V krátkodobom horizonte môžu určité opatrenia odvrátiť neželané dopady, avšak v strednodobom horizonte prinesú ešte vyššie riziká krachu podnikov a rastu nezamestnanosti. Systémové opatrenia naopak nedokážu priniesť okamžitý efekt, avšak v strednodobom a dlhodobom horizonte podporujú ozdravenie hospodárstva, príchod nových investícií na Slovensko, vyššiu inovatívnu činnosť podnikov, rast produktivity práce, reálnej mzdy a tým aj rast dopytu a zamestnanosti.  
 
  • neposkytovanie selektívnych zvýhodnení 
» Rizikom, ktorému sa je potrebné vyhnúť pri prijímaní  ďalších opatrení, je selektívne zvýhodňovanie vybraných odvetví či dokonca podnikov. Zvýhodnené odvetvie následne odčerpáva dopyt z ostatných odvetví. Vysokým rizikom pre malé a stredné podniky je selektívne zvýhodňovanie veľkých podnikov. Veľké podniky majú výhodu nižších nákladov z rozsahu, väčšej vyjednávacej sily a ľahšieho prístupu ku kapitálu.  
 
  • podpora tvorby zdrojov v súkromnom sektore  
 
Analýzu stavu malého a stredného podnikania na Slovensku pripravilo ministerstvo hospodárstva na rokovanie vlády iba ako analyticko-informačný materiál, ktorý popisuje stav a vývoj malého a stredného podnikania v jednotlivých rokoch. Konkrétnu stratégiu rozvoja malého a stredného podnikania do roku 2020 by mal rezort na rokovanie kabinetu predložiť až do konca roku 2014.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

07apr7:00WEBINÁR: Zamestnávanie prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

13apr7:00WEBINÁR: Efektívne riadenie firmy v kríze, nie krízové riadenie7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

14apr7:00WEBINÁR: Koronavírus – odloženie daňových povinností7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X