Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové licencie znevýhodnia platiteľov DPH

Fotobanka Pixmac
13. novembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Väčšina obchodných spoločnosti, ktoré dosiahnu obrat 49 790 eur, automaticky spadne už do druhej kategórie pre vyrubenie výšky daňovej licencie, t.j. ich minimálna výška dane bude na úrovni 960 eur.

Daňové licencie sú zatiaľ nedotiahnuté

Ministerstvo financií SR prezentuje, že úroveň daňových licencií bude závisieť od výšky tržieb danej spoločnosti ako i skutočnosti, či sa daná spoločnosť považuje za platiteľa DPH alebo nie. Konkrétne sa navrhujú tri „pásma“ daňových licencií:
  • neplatitelia DPH s tržbami do 500 000 eur by mali platiť daňovú licenciu vo výške 480 eur
  • platitelia DPH s tržbami do 500 000 eur vo výške 960 eur
  • všetky ostatné spoločnosti s tržbami vyššími ako 500 000 eur vo výške 2 880 eur 
 
Treba však upozorniť, že v súlade so Zákonom o DPH sa zdaniteľné osoby, t.j. aj obchodné spoločnosti stávajú povinnými platiteľmi dane už za predpokladu, že výška ich obratu na účely Zákona o DPH dosiahne hodnotu 49 790 eur za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. 
 

 
„Znamená to, že väčšina obchodných spoločnosti, ktoré vyššie uvedený obrat dosiahnu, automaticky spadnú už do druhej kategórie pre vyrubenie výšky daňovej licencie, t.j. ich minimálna výška dane bude na úrovni 960 eur a nie na úrovni 480 eur. Máme preto zato, že výška hranice 500 000 eur v prípade neplatiteľov DPH je dosť zavádzajúca,“ uviedol Peter Pašek, Managing Director, Accace k.s. 
 

Oslobodenie od platenia daňových licencií

Na novovzniknuté spoločnosti by sa v prvom roku ich podnikania nemala vzťahovať povinnosť platenia daňových licencií. Avšak, zaujímavé bude ako nastaví Ministerstvo Financií SR parametre pre posudzovanie skutočnosti, ktoré sa  budú považovať za novovzniknuté.
 
Ak Ministerstvo Financií SR nastaví podmienku povinnosti platenia daňovej licencie na skutočnosť, či spoločnosť bude resp. nebude zapísaná v obchodnom registri napríklad k 1. januáru kalendárneho roka treba upozorniť, že pokiaľ by spoločnosť vznikla napr. v decembri vzťahovalo by sa ňu predmetné „oslobodenie“ od platenia daňovej licencie len jeden mesiac. 
 
Je potrebné taktiež upozorniť, že novovzniknuté spoločnosti si môžu za svoje zdaňovacie obdobie určiť aj hospodársky rok, ktorý nebude totožný s rokom kalendárnym. Z tohto pohľadu treba však počkať na paragrafové znenie návrhu Zákona o dani z príjmov. 
 
Rovnako zostáva otázka, ako sa povinnosť platenia minimálnej výšky dane bude aplikovať na spoločnosti, ktoré budú v likvidácii, resp. v konkurze alebo v reštrukturalizácii. Zodpovedanie tejto otázky bude dôležité hlavne z dôvodu, že práve prezentované zavedenie daňových licencií bude viesť časť podnikateľov k snahe o likvidáciu ich spoločnosti. 
 

 

Poctiví zamestnávatelia by mali dostať úľavu

„Zavedenie minimálnej výšky dane za účelom zdanenia špekulatívne založených spoločnosti považujeme za správne. Na strane druhej by sme navrhovali, aby sa daňové licencie nevzťahovali na spoločnosti, ktoré vykazujú daňové straty, resp. nízke základy dane, ale nie z dôvodu, že sa snažia optimalizovať svoj základ dane. Bolo by vhodné zamyslieť sa, či od platenia daňových licencií by nemali byť oslobodené spoločností, ktoré zamestnávajú ľudí, riadne si platia odvody a ostatné daňové povinnosti, ale len vplyvom ich skutočnej činnosti dosiahli daňové straty, resp. nízke základy dane. Máme zato, že podmienka platenia daňových licencií by mala byť naviazaná aj na skutočnosť, či spoločnosť dáva ľudom prácu alebo nie,“ uviedol Pašek.
 
Autor: Poradenská spoločnosť Accace, pôsobiaca v oblasti spracovania účtovníctva, miezd, pracovnoprávneho a daňového poradenstva.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňová licencia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X