Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novela zákona o dani z príjmov prináša od roku 2017 niekoľko zmien. Pozrite si výber tých najdôležitejších

Allegory of  justice
Thinkstock
16. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Novela zákona o dani z príjmov prináša viaceré zmeny a doplnenia. V nasledujúcom článku prinášame výber najdôležitejších. 

Priblížime si zrušenie daňových licencií, zvýšenie paušálnych výdavkov od roku 2017, ale aj registračné poplatky osobných vozidiel pre predajcov, či zmeny v transferovom oceňovaní.

Odporúčame ebook:

Znižuje sa sadzba dane z príjmov právnických osôb

Od 1. 1 2017 sa znižuje sadzba dane z príjmov právnických osôb na 21 % (zo súčasných 22 %).

Zrušenie daňovej licencie

Kedy zaplatia firmy poslednýkrát daňovú licenciu v prípade v prípade zdaňovacieho obdobia kalendárny rok a kedy pri hospodárskom roku? Prečítajte si v zamknutej časti:

Firmy so zdaňovacím obdobím kalendárny rok budú platiť poslednýkrát daňovú licenciu za rok 2017. Ak majú zdaňovacie obdobie hospodársky rok, zaplatia poslednýkrát daňovú licenciu za zdaňovacie obdobie, ktoré skončí v priebehu roku 2018.

Nárok na započítanie zaplatenej daňovej licencie možno uplatniť aj po zrušení daňových licencií na základe podmienok stanovených zákonom.

Zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov (SZČO)

Pripomeňme si, ako sa upravia paušálne výdavky od 1.1.2017:

  • Hranica paušálnych výdavkov sa zvyšuje na 60 % z úhrnu príjmov (oproti súčasným 40 %), maximálne však do výšky 20 000 eur ročne (do 31. 12. 2016 to bolo maximálne 5 040 eur ročne).
  • Ruší sa mesačný limit paušálnych výdavkov (do 31. 12. 2016 bol vo výške 420 eur mesačne).
  • Zmena sa uplatní prvýkrát za zdaňovacie obdobie 2017, t. j. pri podávaní daňového priznania v roku 2018.

Konkrétne príklady zamerané na zvýšené paušálne výdavky nájdete v tomto článku:

Výdavky na základe zmluvy o výpožičke sa budú považovať za daňovo neuznané

Ktorých výdavkov sa to presne týka, vám priblížime tu:

Výdavky na technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie hnuteľnej veci a nehnuteľnosti využívanej na základe zmluvy o výpožičke, okrem výdavkov na energie vynaložených užívateľom v súvislosti s užívaním takejto hnuteľnej veci alebo nehnuteľnosti, budú od 1. januára 2017 daňovo neuznané.

Registračné poplatky osobných vozidiel pre predajcov (účinné od 1. februára 2017)

Aké povinnosti čakajú od 1. februára 2017 obchodníkov s autami, ktorí sa zaregistrujú ako držitelia nových vozidiel? V akej výške by mali uhradiť poplatok a čo v prípade, že tak nurobia? Odpoveď vám ponúkame v klube Podnikam.sk:

V dôsledku zmien poplatkov za registráciu osobných vozidiel sa zavádzajú nové ustanovenia do zákona o dani z príjmov. Obchodníci s autami, ktorí sa zaregistrujú ako držitelia nových vozidiel, ktoré ďalej predávajú, zaplatia minimálny registračný poplatok vo výške 33 eur.

Ak od prvej registrácie vozidlo do jedného roka nepredajú, musia zaplatiť rozdiel medzi minimálnym registračným poplatkom a riadnym registračným poplatkom.

Ak tento rozdiel nezaplatia, majú povinnosť navýšiť svoj základ dane o náklady na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie vozidla vrátane odpisov, pričom odpisovanie nebude možné prerušiť. Zvyšovať základ dane budú predajcovia aj v nasledujúcich obdobiach, až kým nebude rozdiel zaplatený.

Uplatnenie niektorých výdavkov až po zaplatení

Ktoré výdavky možno uplatniť až po zaplatení? Odpoveď nájdete tu:

Výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hnuteľnej veci, nehnuteľnosti, odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie predmetu priemyselného vlastníctva, počítačových programov (softvér), návrhov alebo modelov, plánov, výrobno-technických a iných hospodársky využiteľných poznatkov (know-how) a odplaty za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie autorského práva alebo práva príbuzného autorskému právu.

Tieto výdavky (náklady) a odplaty zaplatené fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uznajú najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Zdaňovanie dividend, zdaňovanie podielov na likvidačných zostatkoch

Ako sa budú zdaňovať dividendy? Prinášame aj s tým spojené sadzby. V zamknutej časti si priblížime aj zdaňovanie podielov na likvidačných zostatkoch:

  • Dividendy sa budú zdaňovať niekoľkými sadzbami. Dividendy vyplatené fyzickým osobám v rámci SR sa zdaňujú sadzbou 7 %nebudú predmetom zdravotného poistenia.
  • Vyplatenie dividend do nezmluvných štátov sa zdaňuje sadzbou 35 %, ako aj príjem dividend z nezmluvných štátov (nezmluvnými štátmi sú štáty, s ktorými nemá SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia alebo zmluvu o výmene informácií pre daňové účely).
  • Vyplatenie dividend medzi obchodnými spoločnosťami v rámci SR sa nebude zdaňovať.

Zdaňovanie podielov na likvidačných zostatkoch

  • Ak k vstupu do likvidácie dôjde 1. januára 2017 a neskôr, budú sa likvidačné zostatky zdaňovať sadzbou 7 %, pričom sa táto daň vyberie zrážkou.

Zmeny v oblasti transferového oceňovania

Ako sa zmení výška poplatku, opisujeme v časti pre členov klubu:

  • Mení sa výška poplatku za odsúhlasenie metódy transferového oceňovania, ktorá je pevne stanovená zákonom.
  • V prípade jednostranného odsúhlasenia je vo výške 10 000 eur a v prípade viacstranného odsúhlasenia je vo výške 30 000 eur (do 31. 12. 2016 predstavoval poplatok percento z objemu predpokladaných transakcií).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň z dividenddaňovo neuznané výdavkynovela zákona o dani z príjmovPOPPrémiový obsahtransferové oceňovaniezákon o dani z príjmov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X