Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daniari vyplácajú menej nadmerných odpočtov DPH ako vlani

Daniari vyplácajú menej nadmerných odpočtov ako vlani
Ilustračné foto: SITA
26. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť
Kým v minulom roku dosiahla suma poukázaných odpočtov za január až august 4,347 mld. eur, v tomto roku to bolo v rovnakom období 3,572 mld. eur, čiže o takmer 18 % menej. 
 

Daniari sa spoliehajú aj na nový kontrolný výkaz

Počet daňových priznaní s uplatneným nadmerným odpočtom DPH dosiahol za január až júl tohto roka podľa údajov finančnej správy 241 676, kým za celý minulý rok predstavoval 362 174. Celková suma uplatnených nadmerných odpočtov v roku 2011 dosiahla 6,44 mld. eur, vlani 6,337 mld. eur a za január až júl tohto roka predstavovala 3,291 mld. eur.  
 
     Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR
 
Finančná správa podľa vyjadrení hovorkyne Patrície Macíkovej neustále prijíma opatrenia na potláčanie daňových únikov. „Jedným z nástrojov je aj zvýšenie efektivity kontrol a rovnako efektivity vymáhania daňových nedoplatkov,“ dodáva Macíková pre Podnikam.sk. 
 
  Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR
 
Boj proti daňovým únikom prináša svoje výsledky aj podľa ministerstva financií. Podľa rezortu sa podarilo napríklad zastaviť prepad efektívnej daňovej sadzby DPH. „Vláda v máji 2012 schválila Akčný plán boja proti daňovým podvodom, ktorý obsahuje 50 konkrétnych opatrení na obmedzenie daňových podvodov a daňových únikov. Polovica z týchto opatrení už bola prijatá v priebehu rokov 2012 a 2013 a zvyšné budú postupne implementované, čím ešte viac zintenzívnime boj proti daňovým únikom,“ avizuje ministerstvo.
 
 
Jedným zo zásadných nástrojov v ďalšom boji proti daňovým únikom by mali byť kontrolné výkazy k DPH. „Zavedenie kontrolných výkazov bude ako operácia, ktorá zlepší finančnej správe zrak – umožní efektívnejšie a rýchlejšie kontroly,“ upozorňuje ministerstvo financií. Elektronické kontrolné výkazy umožnia finančnej správe prostredníctvom automatizovaného systému krížovú kontrolu daňovej povinnosti a kontrolu odpočtov. 
 
Krížovou kontrolou bude podľa ministerstva financií možné:
  • – odhaliť tuzemské a cezhraničné karuselové podvody, 
  • – odhaliť machinácie s faktúrami, vystavenie fiktívnych faktúr, nevystavenie faktúr, či uplatnenie si odpočtu dvakrát z tej istej faktúry. 
 
Kontrolný výkaz budú musieť podnikatelia predkladať finančnej správe v elektronickej podobe od začiatku roka 2014. Prvýkrát tak budú musieť posielať mesační platcovia DPH tento výkaz najneskôr do 25. februára. Rezort financií však upozorňuje, že výkaz bude obsahovať údaje, ktoré už v súčasnosti majú k dispozícii v rámci svojho účtovníctva. „Zavedenie kontrolných výkazov zároveň vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti podnikatelia nemuseli podávať daňové priznanie k DPH, urobí to za nich finančná správa,“ dodáva ministerstvo financií pre Podnikam.sk.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Komplexný kurz: Logistika8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X