Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Minimálna mzda: sociálni partneri sa hádajú o euro

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Republikovej únii zamestnávateľov sa nepáči, že sa minimálna mzda stala súčasťou sociálneho balíčka vlády.

Zamestnávatelia navrhujú, aby minimálna mzda bola 399 eur

Zástupcovia vlády, zamestnávatelia a odborári sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady nedohodli na tom, na akú sumu sa od začiatku budúceho roka zvýši minimálna mzda na Slovensku, ktorá v súčasnosti dosahuje 380 eur.

Ako uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Tomáš Malatinský, spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov sa chcela asociácia dohodnúť na zvýšení najnižších zárobkov na 399 eur. 

„Táto naša ponuka bola z nášho pohľadu ústretová a keď nebola prijatá, tak trváme na tom, že by sa minimálna mzda nemala dvíhať,“ povedal.

Šéf AZZZ potvrdil, že súčasná odpočítateľná položka pri platení zdravotných odvodov má zostať na úrovni 380 eur. „Nejaké odvodové zvýhodnenie bude, ale bude sa týkať menšej skupiny ľudí ako teraz,“ povedal. 

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje zvýšiť od začiatku budúceho roka minimálnu mzdu zo súčasných 380 eur na 400 eur.

„Pre Republikovú úniu zamestnávateľov je obrovský rozdiel, či bude minimálna mzda 399 alebo 400 eur,“ povedal po rokovaní tripartity prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Ľuboš Sirota.

Podľa neho ide o princíp, keďže minimálna mzda by sa podľa súčasnej legislatívy mala odvíjať od dohody sociálnych partnerov, teda zamestnávateľov a zamestnancov. 

eBook: 

„Akonáhle sa objaví v predvolebnom sľube zvýšenie minimálnej mzdy, kde je okienko, kde už sa čaká len na fajku a kde sa odkomunikuje, že to bude 400, tak bolo pre nás veľmi principiálne pokúsiť sa dosiahnuť s odbormi dohodu, a tá dohoda bola na hranici našich možností,“ tvrdí Sirota.

Upozornil na to, že ak by sa odborári a zamestnávatelia v zmysle zákona na výške minimálnej mzdy dohodli, tak vláda by mala takýto návrh akceptovať. „Ako zamestnávateľom sa nám nepáči, že sa minimálna mzda stáva súčasťou sociálnych balíčkov,“ dodal viceprezident RÚZ. 

O novej sume minimálnej mzdy rozhodne vláda

„Ak sa sociálni partneri bavili pri individuálnych rozhovoroch o výške 399 eur, preboha, nemôže byť problém podporiť návrh na 400 eur, ktorý sme predložili my,“ reagoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Je mu ľúto, že viceprezident RÚZ do zvyšovania minimálnej mzdy zavádza politiku.

„To nie je politikum, to je doterajšia pozitívna skúsenosť, pretože my po pravidelnom zvyšovaní minimálnej mzdy, po zmene Zákonníka práce sme dosiahli o 60 tisíc ľudí menej, evidovaných na úradoch práce a cieľ ako 100-tisíc nových pracovných miest,“ povedal minister.

Keďže sa podľa neho sociálni partneri na zvýšení najnižších zárobkov nedohodli, o novej sume minimálnej mzdy platnej od začiatku budúceho roka rozhodne vláda. „Vláda má absolútne voľný priestor,“ povedal minister. Minimálna mzda by sa však podľa Richtera mala zvýšiť na najmenej 400 eur. 

Odborári chcú ešte o 10 eur viac

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) navrhla zvýšiť mesačnú minimálnu mzdu od začiatku budúceho roka na 410 eur. „Návrh vychádza z jasných prepočtov z hospodárskeho a ekonomického rastu v Slovenskej republike, z produktivity práce a zároveň aj zo stále platiacich odporúčaní Európskej sociálnej charty, ktorá hovorí o istých percentách z priemernej mzdy,“ uviedol prezident KOZ Jozef Kollár.

Minimálna mzda v sume 410 eur podľa neho nie je až tak vysoká, aby spôsobila prepúšťanie zamestnancov a zvyšovanie nezamestnanosti. 

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z pôvodných 352 eur na 380 eur. Išlo o nárast o 7,95 %. Súčasne sa od začiatku tohto roka zaviedla odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur.

Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, tak majú vyššiu čistú mzdu. Odpočítateľná položka na zdravotné odvody sa zaviedla práve vzhľadom na to, že minimálna mzda stúpla na 380 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X