Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

POKLADNICE: Označenie ambulantný predaj sa už nebude používať

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. augusta 2015 Zdroj Finančné riaditeľstvo SR, www.financnasprava.sk Tlačiť

Spôsob označovania predajného miesta pri používaní registračky sa mení.

Na predajnom mieste má byť označenie „prenosná pokladnica“

Podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP) a zákona o správe danía poplatkov pokladničný doklad musí obsahovať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania

Podnikateľ pritom môže na rôznych predajných miestach v odlišnom čase používať jednu a tú istú ERP. Podľa doterajšieho usmernenia sa v knihe ERP a vo fiskálnej pamäti ako predajné miesto uvádzalo „ambulatný predaj“ alebo „prenosná pokladnica“.

Vzhľadom na to, že zákon označenie uvedeným spôsobom priamo neupravuje, pristupuje sa k zjednoteniu označenia predajného miesta ako „prenosná pokladnica“.

eBooky:

Označenie predajného miesta v prípade používania ERP na rôznych predajných miestach v odlišnom čase

Aby podnikateľ nemusel kupovať dve alebo viac ERP v prípade predaja tovaru alebo poskytovania služby uvedenej v prílohe č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z. na rôznych predajných miestach v odlišnom čase, alebo aby nemusel meniť fiskálnu pamäť v prípade, ak pôjde predávať tovar alebo poskytovať službu mimo stále predajné miesto, môže používať jednu ERP. 

1. V prípade používania ERP na rôznych vopred známych (stálych) predajných miestach v odlišnom čase, v knihe ERP (príloha č. 3) v časti – Identifikačné údaje (na riadku, kde sa uvádzajú údaje o predajnom mieste) sa uvedie:

  • miesto podnikania fyzickej osoby,
  • osobitne každé stále predajné miesto (odlišné od miesta podnikania alebo sídla podnikateľa),
  • a taktiež označenie „prenosná pokladnica“. 

2. Pri používaní ERP na rôznych vopred neznámych predajných miestach v odlišnom čase, v knihe ERP v časti – Identifikačné údaje (na riadku, kde sa uvádzajú údaje o predajnom mieste) sa uvedie:

  • miesto podnikania fyzickej osoby
  • a označenie „prenosná pokladnica“. 

V oboch prípadoch do fiskálnej pamäte bude zaznamenané a následne na pokladničnom doklade bude uvedené miesto podnikania fyzickej osoby alebo sídlo právnickej osoby a „prenosná pokladnica“. 

Vyznačenie predajného miesta v žiadosti o pridelenie kódu VRP (ďalej „žiadosť“)

Ak podnikateľ používa na evidenciu tržieb VRP, povinným údajom, ktorý sa uvádza v žiadosti, je aj predajné miesto, ak je odlišné od sídla právnickej osoby alebo miesta podnikania fyzickej osoby. 

  1. Pri používaní VRP na stálom predajnom mieste, ktorého adresa je rovnaká s adresou miesta podnikania alebo sídla podnikateľa – v žiadosti sa vyznačí, že predajné miesto je totožné so sídlom, resp. miestom podnikania podnikateľa. 
  2. Pri používaní VRP na stálom predajnom mieste, ktorého adresa je odlišná od adresy miesta podnikania alebo sídla podnikateľa – v žiadosti sa uvedie ako predajné miestoadresa stáleho predajného miesta odlišná od sídla alebo miesta podnikania podnikateľa. 
  3. Pri používaní VRP na viacerých stálych (známych) predajných miestach v odlišnom čase, t. j. ak podnikateľ predáva tovar alebo poskytuje službu uvedenú v prílohe č. 1  zákona č. 289/2008 Z. z. na viacerých stálych predajných miestach v odlišnom čase, môže si zvoliť jeden z týchto postupov: 

a) požiada daňový úrad o pridelenie kódu VRP na každé stále predajné miesto osobitne (osobitnou žiadosťou) – pri vyznačení predajného miesta v žiadosti sa postupuje podľa vyššie uvedeného bodu 1. alebo 2. (v závislosti od adresy predajného miesta) Poznámka:Takýmto postupom sa zabezpečí, že napr. na pokladničných dokladoch, na uzávierkach, bude uvedená adresa predajného miesta, na ktorom podnikateľ prijal tržbu v hotovosti.b) podnikateľ vypíše iba jednu žiadosť, v ktorej ako predajné miesto odlišné od sídlaalebo miesta podnikania vyznačí „prenosná pokladnica“. 

 

Poznámka:Ani jeden z vyššie uvedených postupov nie je v rozpore so zákonom č. 289/2008 Z. z., avšak pri rozhodovaní pre použitie postupu v písmene a) alebo b) je potrebné zvážiť technické možnosti prístupu do prostredia VRP ako aj tlače [napr. ak nie je účelné koncové zariadenie (PC, tablet alebo mobil a tlačiareň) vzhľadom na jeho rozmery, príp. hmotnosť premiestňovať z jedného stáleho predajného miesta na iné, je potrebné zvoliť postup podľa písmena a)].

Príklad

Podnikateľ – lekár poskytuje zdravotnícke služby v odlišnom čase v dvoch ordináciách, a to v Banskej Bystrici a vo Zvolene. Podnikateľ môže požiadať o pridelenie kódu VRP na každé stále predajné miesto osobitne, alebo v žiadosti vyznačí ako predajné miesto odlišné od sídla alebo miesta podnikania „prenosná pokladnica“. 

 

4. Pri používaní VRP na vopred neznámych predajných miestach, t.j. ak podnikateľ predáva tovar alebo poskytuje službu uvedenú v prílohu č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z. vždy na vopred neznámych predajných miestach v odlišnom čase (napr. jednorázovo organizované predajné trhy, masérske služby, taxislužba a pod.) podnikateľ v žiadosti ako predajné miesto odlišné od sídla alebo od miesta podnikania vyznačí „prenosná pokladnica“. 

5. Pri používaní VRP na viacerých stálych (známych) predajných miestach v rámci jednej adresy, t.j. ak podnikateľ bude evidovať tržbu za predaný tovar alebo poskytnutú službu podľa prílohy č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z. v rámci jednej adresy na viacerých stálych predajných miestach (napr. podnikateľ má predajne na viacerých miestach obchodného centra, dlhodobo prenajatých viac stánkov na trhu, podnikateľ má na jednej adrese viac kancelárií, v jednej kancelárii používajú VRP viacerí zamestnanci), v žiadosti vyplní špecifikáciu predajného miesta

Príklad

Notárska kancelária má štyroch zamestnancov v dvoch kanceláriách. Na jedno predajné miesto môže byť vytvorený len jeden prístup do VRP. Keďže predajným miestom je miesto,  na ktorom sa prijíma tržba, nie je v rozpore so zákonom č. 289/2008 Z. z., ak podnikateľ bude na jednej adrese používať viacero VRP. 

Podmienkou je, aby každý zamestnanec postupoval pri používaní VRP podľa zákona č. 289/2008 Z. z., napr. každá VRP musí mať vyhradený priestor na odkladanie prijatej hotovosti, vo VRP musí byť evidovaná tržba prijatá v hotovosti alebo vklad hotovosti, zamestnanec musí vyhotoviť paragón, ak nemôže zákazníkovi odovzdať pokladničný doklad z VRP, atď.

Notárska kancelária v žiadosti na štyri VRP uvedie špecifikáciu predajného miesta skladajúcu sa z ľubovoľných alfanumerických znakov, napr. meno  zamestnanca, zamestnanec č. 1 až 4. 

6. Pri používaní viacerých VRP na vopred neznámych (meniacich sa) predajných miestach, napr. podnikateľ má viacero pojazdných predajní, taxíkov alebo zamestnancov, ktorí vykonávajú opravu spotrebnej elektroniky, geodetické činnosti výlučne u zákazníka, aj v tomto prípade v žiadosti vyplní špecifikáciu predajného miesta.

Príklad

Podnikateľ prevádzkuje taxislužbu so šiestimi zamestnancami, t.j. používa viacero VRP na vopred neznámych predajných miestach. Podnikateľ v každej žiadosti ako špecifikáciu predajného miesta skladajúcu sa z ľubovoľných alfanumerických znakov uvedie napr. meno zamestnanca, taxík (zamestnanec) č. 1 až 6 a pod. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako remeselníkPodnikám ako umelecSlobodné povolanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X