Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Minister nevidí väčší priestor na zníženie cien energií

Minister Malatinský nevidí väčší priestor na zníženie cien energií
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) pri stanovovaní cien energií na budúci rok podľa ministra maximálne využil všetky svoje právomoci.

V budúcom roku maximálne ceny elektriny pre domácnosti v priemere klesnú o 7 %

„Sú mi známe všetky dôvody, prečo máme, bohužiaľ, také ceny, ako máme. Regulačnému úradu sme však dali do rúk dostatok nástrojov na to, aby mali spotrebitelia čo najnižšiu cenu. Na druhej strane sú faktory, ktoré nás istým spôsobom z minulosti zaväzujú dať do cien energií náklady určené napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov, na podporu hnedouhoľného baníctva, či na podporu kombinovanej výroby elektriny a tepla,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Malatinský.
 

 
V budúcom roku maximálne ceny elektriny pre domácnosti v priemere klesnú o 7 %. Domácnosti tak ušetria na elektrine od 11 eur do 200 eur za rok, podľa toho, akú tarifu využívajú. Najviac ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú. Ceny elektriny klesnú najmä pre pokles veľkoobchodných cien na medzinárodných trhoch, ako aj vďaka poklesu cien za systémové poplatky. Podľa regulačného úradu by mohla cena elektriny zlacnieť ešte výraznejšie, keby do nej nevstupovala tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá medziročne vzrástla. Tá okrem iného zahŕňa platby odberateľov elektriny určené na podporu obnoviteľných zdrojov, či na podporu využívania domáceho uhlia pri výrobe elektriny. Práve tieto dve položky podľa ÚRSO najviac ovplyvnili nárast tarify za prevádzkovanie systému. 
 

Cena energie klesne aj malým podnikom

Regulačný úrad určuje ceny elektriny aj pre malé podniky s ročnou spotrebou do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto odberateľom klesne v budúcom roku cena elektriny v priemere o 6,5 %. Regulátor už neurčuje ceny elektriny pre veľkých odberateľov, avšak aj pri týchto klientoch regulačný úrad avizoval zlacnenie elektriny, keďže klesli ceny za systémové poplatky. Pre veľkých odberateľov pripojených na veľmi vysoké alebo vysoké napätie by tak mohla klesnúť cena elektriny na západnom Slovensku od 10 % do 13 %, na strednom Slovensku od 10 % do 15 % a na východnom Slovensku od 3,35 % do 10,2 %. 
 

 

Dole pôjde aj plyn, vodné a stočné

Ceny zemného plynu od Nového roka pre domácnosti tiež klesnú, a to v priemere o 0,23 %. Najviac sa znížia ceny plynu pre domácnosti, ktoré plynom kúria, a to o 0,24 %. Najmenej klesnú domácnostiam, ktoré plyn využívajú len na varenie, v priemere o 0,12 %. Ceny plynu znížil regulačný úrad aj malým podnikom. Týmto odberateľom poklesnú ceny plynu o 6,53 %. 
 
Regulátor ešte ku koncu roka neukončil všetky cenové konania pri cenách tepla. Už však avizoval, že ceny tepla zostanú v budúcom roku na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Niektorým domácnostiam by sa mali vďaka úsporným opatreniam, ako je napríklad zatepľovanie, náklady na teplo dokonca znížiť. 
 
Domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia za vodné a stočné. Cena vodného v priemere vzrastie o 1 % a cena stočného o 1,3 %. Priemerná rodina tak zaplatí za vodné a stočné v budúcom roku o 2,5 eura viac ako v tomto roku. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X