Môže invalidný dôchodca v roku 2024 pracovať?
Invalidný dôchodok je sociálna dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poskytuje z invalidného poistenia. Účelom invalidného dôchodku je zabezpečiť poistencovi príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca. Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
Nárok na invalidný dôchodok má poistenec,ktorý:
- je invalidný
- splnil podmienky v podobe potrebného počtu rokov obdobia dôchodkového poistenia a
- ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
Napriek poberaniu invalidného dôchodku však môže invalidný dôchodca aj pracovať, ak mu to jeho zdravotný stav umožňuje. Prácu môže vykonávať na trvalý pracovný pomer, ako aj na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Výška zárobku, ktorú môže dosiahnuť nie je legislatívne obmedzená a o dávku invalidného dôchodku zamestnanec nepríde, ani sa nemení jej výška.
V pracovnom pomere je dokonca takýto zamestnanec čiastočne chránený v prípade výpovede. Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného Ůradu práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď danú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e). Dôvodom výpovede takéhoto zamestnanca však nesmie byť jeho invalidita. Zdravotný stav, ako dôvod výpovede, je odôvodnený iba v takom prípade, ak sa invalidnému dôchodcovi jeho zdravotný stav zhorší natoľko, že nie je viac schopný vykonávať pracovnú činnosť, čo však musí byť podložené lekárskym posudkom. Invalidný dôchodca môže naďalej pracovať, ak jeho zdravotný stav priamo neovplyvňuje pracovný výkon a je spôsobilý na vykonávanie danej pracovnej činnosti.
Invalidní dôchodcovia môžu primerane zdravotnému stavu pracovať a zároveň poberať invalidný dôchodok. Invalidný dôchodok však nemožno zvýšiť za obdobie, kedy počas poberania invalidného dôchodku pracujú. Toto obdobie poistenia im bude možné zohľadniť až po dovŕšení dôchodkového veku, keď poberateľ invalidného dôchodku požiada o starobný dôchodok. Takto odpracované obdobie sa potom zohľadňuje až pri výpočte starobného dôchodku.
O zvýšenie invalidného dôchodku však možno požiadať vtedy, ak sa poberateľovi invalidného dôchodku zhorší zdravotný stav. Na základe zhoršeného zdravotného stavu môže prísť k zvýšeniu miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a následne aj k zvýšeniu invalidného dôchodku. O zvýšenie invalidného dôchodku z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu možno požiadať neformálnou žiadosťou v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska. K žiadosti treba priložiť nové lekárske správy od špecialistov, ktoré dokladujú zhoršenie zdravotného stavu.
Pracovné podmienky zamestnanca so zdravotným postihnutím
Zamestnancom so zdravotným postihnutím zamestnávateľ zabezpečuje pracovné podmienky umožňujúce im uplatniť sa a rozvíjať ich schopnosti na prácu s ohľadom na ich zdravotný stav. Zamestnávateľ je povinný zamestnávať zamestnanca so zdravotným postihnutím na vhodných pracovných miestach a umožňovať mu výcvikom alebo štúdiom získanie potrebnej kvalifikácie, ako aj starať sa o jej zvyšovanie.
Ďalej je zamestnávateľ povinný utvárať podmienky, aby zamestnanec mal možnosť pracovného uplatnenia a zlepšovať vybavenie pracovísk tak, aby mohol dosahovať, ak je to možné, rovnaké pracovné výsledky ako ostatní zamestnanci a aby mu bola práca čo najviac uľahčená. Pre zamestnanca so zdravotným postihnutím, ktorého nemožno zamestnať za obvyklých pracovných podmienok, môže zamestnávateľ zriadiť chránenú dielňu alebo chránené pracovisko.
Odvody invalidného dôchodcu – zamestnanca
Výška odvodov invalidného dôchodcu závisí od typu jeho invalidného dôchodku. Pokiaľ invalidný dôchodca pracuje na trvalý pracovný pomer a pokles jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, alebo má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšil dôchodkový vek, nemusí platiť poistenie v nezamestnanosti vo výške 1 % z vymeriavacieho základu.
Pri priznanom invalidnom dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % a menej ako 70 % platí zamestnanec bežné odvody:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu,
- na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu,
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
- na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu.
- na zdravotné poistenie platí osoba so zdravotným postihnutím iba 2 % z vymeriavacieho základu na rozdiel od bežných 4 %.
Pri priznanom invalidnom dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% platí zamestnanec takéto odvody:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu,
- na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu,
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu,
- na zdravotné poistenie platí osoba so zdravotným postihnutím iba 2 % z vymeriavacieho základu na rozdiel od bežných 4 %.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.