Na inovácie môžete vďaka projektu OpenMaker získať až 20 000 €
BRATISLAVA 12. júna 2017 (P/PR) – Spojenie výrobných firiem a inovátorov je cieľom medzinárodného projektu OpenMaker. Jeho súčasťou je séria podujatí, možnosť konzultovať inovačné projekty a súťaž o cenu – 20 000 eur pre každý z piatich z podporených projektov.
Aktuálne už pripravujeme naše druhé podujatie – MATCHMAKING WORKSHOP. Podujatie je skvelou príležitosťou pre Vás ako výrobnú firmu prezentovať Vaše podnikanie a predstaviť možnosti spolupráce s inovátormi v oblasti výroby.
S prítomnými inovátormi tak môžete nadviazať kontakty priamo na workshope. Okrem toho na podujatí vystúpia naši rakúski partneri, ktorý už druhý rok organizujú vo Viedni úspešnú súťaž INDUSTRY MEETS MAKERS. V rámci nej renomované rakúske firmy prezentujú zadania, ktoré potom realizujú inovátori.
Zároveň sedem slovenských výrobných firiem môže priamo na mieste prezentovať svoju firmu, ako aj potenciálne projekty či oblasti pre inovácie.
Spíkrami budú Manfred Czujan a Sandra Stromberger.
Manfred Czujan je podnikateľ, inovátor a konzultant. Je jedným z iniciátorov charitatívneho projektu Help2day a spoluzakladateľom start-upu Smartgreen Solutions. V roku 2016 ich produkt Smartbeet stal jedným z najúspešnejších projektov v rámci súťaže IndustryMeetsMaker.
Sandra je podnikateľka, konzultantka a inovátorka. Aktuálne sa venuje témam súvisiacim s konceptom Priemysel 4.0 – inteligentné továrne, internet vecí, robotika a 3D tlač.
V roku 2016 založila súťaž Industry meets Makers a angažuje sa v iniciatíve DigitalCity.Wien.
PROJEKT OPENMAKER
Projekt OpenMaker podporuje vytváranie partnerstiev a inovačných projektov medzi existujúcimi výrobnými firmami a kreatívnymi inovátormi (po anglicky makers). Spoločná spolupráca môže byť prínosná pre obe strany. A navyše efekt ich spolupráce môže mať pozitívny vplyv na lokálnu ekonomiku a širšiu spoločnosť.
Inovatívny charakter projektu OpenMaker sa odráža aj v jeho aktivitách. Budovanie komunity zloženej z výrobných firiem a inovátorov prebieha súčasne v štyroch krajinách – na Slovensku, v Taliansku, v Spojenom kráľovstve a v Španielsku. Nadväzovanie kontaktov aj výskumná stránka projektu bude podporená digitálnou platformou, ktorá zvýši udržateľnosť projektu.
Dlhodobo sa inovácie chápu príliš úzko. Budúcnosť však nie je len v start-upoch, ktoré prinášajú inovatívne technologické riešenia. Realitou je, že inovácie obsahujú široké spektrum ideí, nielen malý rozsah technologických inovácií. Súčasnosť totiž prináša novú komplexnosť organizovania vecí a práve v takej situácii majú otvorené inovácie svoje využitie.
Projekt OpenMaker realizuje desať partnerov zo šiestich európskych krajín od novembra 2016 do októbra 2018 a je podporený v rámci programu Horizont 2020. Slovenským partnerom projektu je firma Centire, s.r.o..
OPENMAKER AKCELERÁTOR
V rámci projektu sme 1. júna 2017 už spustili OpenMaker akcelerátor. Ten je spolu s ďalšími troma akcelerátormi naprieč Európu jedným z nosných pilierov medzinárodného projektu OpenMaker.
Hlavným spíkrom podujatia bol Indy Johar, architekt, spolutvorca mnohých projektov otvorenej výroby, expert na inovácie v Young Foundation a hosťujúci profesor na University of Sheffield.
V minulosti pôsobil ako riaditeľ Global Impact Hub Association a Impact Hub Islington, spoluzakladal Impact Hub v Birminghame a vo Westminstri. V rámci svojej práce pre platformu Project00.cc sa podieľal na významných výskumných zadaniach a projektoch ako wikihouse.cc alebo opendesk.cc. Aktuálne sa venuje téme verejných inovácií.
Indy Johar na otvorení OpenMaker akcelerátora predstavil nielen koncept otvorenej výroby a otvorených inovácií, ale pútavo porozprával aj o výzvach, ktoré nás v najbližších rokoch čakajú.
Otázka otvorených inovácií je pritom podľa I. Johara v súčasnom svete základnou. Jednou z najväčších výziev, ktoré v našej industriálnej a post-industriálnej spoločnosti máme, je, odkiaľ pochádza inkluzívny rast, ktorý prispieva k demokratizácii.
Často sa totiž za demokraciu považujú len voľby. Avšak výzvou zostáva, ako sa dá demokratizovať kapacita pre inovácie a ako sa dajú podporovať inovácie nielen na úrovni vedenia firiem, ale aj v dodávateľskom reťazci a celkovo na systémovej úrovni. Preto je potrebné si podľa I. Johara odpovedať na otázku, ako zabezpečíme, aby každá časť a každý člen systému inovovali a aby prínos z inovácií zostal nielen v organizácii, ale sa aj rozšíril?
Autor článku: Centire, s.r.o.. Viac ako 20 rokov poskytujeme poradenstvo na Slovensku. Zameriavame sa na podporu podnikania, spoločenské inovácie a regionálny rozvoj.