Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na minimálnej mzde sa tripartita nedohodla

Na minimálnej mzde sa tripartita nedohodla
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Hospodárska a sociálna rada SR sa v pondelok nedohodla na sume budúcoročnej minimálnej mzdy na Slovensku. Potvrdil to hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška.
 
Rezort práce predložil na rokovanie tripartity návrh na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 8,2 eura na 345,9 eura. Najnižšie možné zárobky by tak vzrástli o 2,4 %.
 

Spor odborárov, ministerstva a zamestnávateľov zrejme rozhodne vláda

Zamestnávatelia podľa Stušku trvali na ponechaní minimálnej mzdy na súčasnej sume 337,7 eura, kým odborári požadovali jej nárast o 8 % na 364,7 eura mesačne. Ak sa podľa Stušku odborári a zamestnávatelia na minimálnej mzde nedohodnú do konca augusta, o jej konečnej sume na rok 2014 rozhodne vláda.
 
„Návrhom na zvýšenie sumy minimálnej mzdy len o 2,4 % ministerstvo reaguje na celkovú nepriaznivú hospodársku situáciu a pretrvávajúci vplyv hospodárskej krízy na ekonomiku Slovenskej republiky,“ tvrdí rezort práce v materiáli, o ktorom rokovala tripartita. Ako ďalej uvádza ministerstvo, zároveň tým prihliada aj na to, že za prvý štvrťrok 2013 sa podiel terajšej sumy mesačnej minimálnej mzdy 337,7 eura a priemernej mesačnej mzdy za kraje mimo Bratislavského kraja pohyboval v rozmedzí od 46,8 % v Trenčianskom kraji až po 57,6 % v Prešovskom kraji. „Najmä v tomto regióne by vyššie zvýšenie mohlo negatívne vplývať na tvorbu pracovných miest a na rast nezamestnanosti,“ priznáva ministerstvo. 
 
 
Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 345,9 eura je podľa rezortu práce na úrovni najnižšej možnej sumy minimálnej mzdy, ktorú bude ministerstvo pri nezhode sociálnych partnerov zo zákona povinné predložiť na rokovanie vlády. Ministerský návrh zodpovedá medziročnému rastu priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.
 
Zamestnávatelia zastúpení v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nepovažujú vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu zvýšenie minimálnej mzdy o navrhované 2,4 % za dobrý krok. Umelý rast miezd spôsobený zmenou legislatívy podľa zamestnávateľov zapríčiní zníženie počtu pracovných miest.
 

 
„Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu a vysokú nezamestnanosť na Slovensku si navýšenie minimálnej mzdy nemôžeme dovoliť. Rast minimálnej mzdy spôsobený zmenou legislatívy bude tlačiť aj na rast ostatných miezd, čo zapríčiní ďalšie prepúšťanie,“ povedal prezident AZZZ SR Rastislav Machunka. Zvýšenie daňových a odvodových nákladov od roku 2013 v súbehu s uvažovaným navýšením mzdových nákladov od roku 2014 bude podľa neho pre mnohých podnikateľov neúnosné. „Spôsobí to opäť zrušenie mnohých pracovných miest, alebo dokonca aj krach podnikov,“ uviedol Machunka. 
 
Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. Na rok 2012 išlo o nárast najnižších zárobkov tiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X