Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nadobudnutie vlastníctva pôdy by sa malo sprísniť

Nadobudnutie vlastníctva pôdy by sa malo sprísniť
Ilustračné foto SITA
23. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nadobúdať pôdu by mali podľa schváleného návrhu zásadne osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie podľa Obchodného zákonníka najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza alebo v obci susediacej s touto obcou.

Zákon by sa nemal vzťahovať na všetky poľnohospodárske pozemky

Nadobudnutie vlastníctva poľnohospodárskej pôdy by sa malo sprísniť. Vyplýva to z návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý v stredu schválila vláda. Predkladateľom bolo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktoré tak chce zamedziť špekulatívnym nákupom a následným zmenám druhu pozemku, či možnému zneužívaniu vlastníctva. Ministri taktiež schválili návrh, podľa ktorého sa spomínaným zákonom bude parlament zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní.
 

 
Nadobúdať pôdu by mali podľa schváleného návrhu zásadne osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie podľa Obchodného zákonníka najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza alebo v obci susediacej s touto obcou. Nadobúdateľ musí tiež mať v prípade, že je fyzická osoba právoplatný pobyt na území SR minimálne desať rokov a rovnako tak právnická osoba musí mať registráciu na našom území minimálne desať rokov. 
 
Do jedného hektára v nezastavanej oblasti by mal majiteľ zverejniť zámer predať pôdu. „Musí povedať, ktorú parcelu, na čo je využívaná, aká je jej cena. Musí to zverejniť na tabuli na 15 dní v príslušnej obci alebo v meste a musí zadať túto ponuku aj na Centrálnom registri, ktorý vznikne od prvého júna na ministerstve pôdohospodárstva,“ povedal šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Dodal, že pokiaľ je výmera nad jeden hektár, majiteľ musí zverejniť tento zámer aj v regionálnom, alebo celoslovenskom periodiku. „Prednostné právo na nákup tejto parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom kroku v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ spresnil minister. 
 

 

Obmedzenia by sa nemali týkať záhrad ani pozemkov na výstavbu

Zákon by sa nemal vzťahovať na všetky poľnohospodárske pozemky. Z jeho pôsobnosti by mali byť vyňaté záhrady, poľnohospodárske pozemky v zastavanom území obce a pozemky s malou výmerou do 2 tis. metrov štvorcových, aj keď sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce. Obmedzenia by sa nemali týkať ani pozemkov, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené na výstavbu, ani pozemkov, ktorých možnosť poľnohospodárskeho využívania je obmedzená, ako napríklad v záujme ochrany prírody a krajiny alebo vodných zdrojov. 
 
Výhrady k návrhu zákona má hnutie Nova. „Že v skutočnosti ide o zabetónovanie dotačných kšeftov pre veľkoprijímateľov, ktorí majú a naďalej chcú mať takmer zadarmo prenajaté obrovské plochy, sa v návrhu nepíše,“ konštatoval Robert Žitňanský z hnutia Nova. „Vety ako ochrana a využívanie poľnohospodárskej pôdy je verejným záujmom, verejným dobrom a pôda je spoločným bohatstvom občanov štátu a dedičstvom budúcich generácií znejú predsa len lepšie, aj keď s návrhom nemajú prakticky nič spoločné,“ dodal.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X