Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

NBS znížila odhad rastu ekonomiky pre nasledujúce roky

NBS znížila odhad rastu ekonomiky pre nasledujúce roky
Národná banka Slovenska. Foto: SITA
10. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenské hospodárstvo napriek očakávanému rastu počas prognózovaného obdobia podľa Národnej banky Slovenska nedosiahne svoj potenciál. 

Na budúci rok má dosiahnuť inflácia len 0,5 %

Hospodársky rast Slovenska bude v nasledujúcich rokoch pomalší, ako sa pôvodne očakávalo. Avizuje to Národná banka Slovenska vo svojej aktuálnej predikcii, podľa ktorej by ekonomika krajiny mala v budúcom roku reálne stúpnuť o 2,6 %, kým ešte pred troma mesiacmi prognózovala rast na úrovni 2,9 %. Rovnako smerom nadol o 0,2 percentuálneho bodu zrevidovala aj odhad rastu v roku 2016 na 3,3 %.

Bez zmeny zostáva prognóza vývoja hospodárstva na tento rok, ktorú centrálna banka ponecháva na 2,3 %. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol šéf Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, prognózu ovplyvnili na jednej strane očakávania silnejšieho domáceho dopytu, avšak na druhej strane slabšieho vývozu. 

Slovenské hospodárstvo však napriek očakávanému rastu počas prognózovaného obdobia podľa Národnej banky Slovenska nedosiahne svoj potenciál. Investície napriek pokračujúcemu rastu sa ani do roku 2016 nedostanú na predkrízovú úroveň.

Treba podporovať podnikateľské prostredie

„Pre dlhodobý udržateľný rast ekonomiky SR a zamestnanosti je potrebné naďalej uskutočňovať štrukturálne reformy, podporujúce podnikateľské prostredie a flexibilitu na trhu práce,“ povedal guvernér centrálnej banky s tým, že fiškálna politika by mala prostredníctvom týchto reforiem dopĺňať menovú politiku a konsolidovať hlavne prorastovo, čomu môže podľa neho okrem štrukturálnych reforiem napomôcť hlavne zlepšenie čerpania eurofondov. 

Riziká vo vývoji hrubého domáceho produktu pritom vníma Národná banka Slovenska ako vybilancované. Na jednej strane by uvoľnená menová politika a klesajúce ceny ropy mohli podporiť dopyt po slovenských exportoch v eurozóne, na druhej strane však stále pretrvávajú geopolitické riziká a riziká pomalšieho rastu svetového obchodu. 

Zmenil sa aj výhľad inflácie pre ďalšie roky

Relatívne výrazné zmeny centrálna banka avizuje v prognóze rastu cien, a to najmä pre budúci rok, pre ktorý znížila predikciu harmonizovanej inflácie z pôvodných 1,2 % iba na 0,5 %. Znižovala však výhľad rastu cien aj pre ďalšie roky. V tomto roku očakáva pokles cien o 0,1 %, kým pred troma mesiacmi hovorila o stagnácii a pre rok 2016 centrálna banka zrevidovala odhad rastu cien o 0,1 percentuálneho bodu na 1,8 %.

V prípade úprav prognózy inflácie podľa Makúcha zohrávajú najdôležitejšiu úlohu najmä nižšie ceny energií a potravín. „Väčšina faktorov teda bola mimo Slovenska, najmä vývoj cien ropy a obchodovanie s agrokomoditami,“ doplnil člen bankovej rady Ján Tóth. 

Reálne mzdy majú naďalej rásť

Pomalší rast cien však bude mať podľa centrálnej banky pozitívny dopad na reálne príjmy Slovákov. Reálna mzda by po tohtoročnom relatívne vysokom raste na úrovni 4,2 % mala v budúcom roku naďalej rásť a to o 2,2 %. V predchádzajúcej predikcii centrálna banka odhadovala pre budúci rok rast reálnych miezd na úrovni 1,4 %. Pre rok 2016 predikciu rastu reálnych miezd navýšila len mierne o 0,1 percentuálneho bodu na 2,2 %. 

Ekonomické spomalenie by však nemalo mať výraznejší dopad na vývoj na trhu práce. „Aktuálny rast zamestnanosti, ako aj očakávania slovenských zamestnávateľov, zostávajú aj napriek miernemu ochladeniu relatívne priaznivé, a preto nebolo potrebné meniť odhad vývoja zamestnanosti,“ konštatoval Makúch. Zamestnanosť by tak mala stúpnuť v tomto roku o 1,1 %, v budúcom roku o 0,7 % a v roku 2016 o 0,5 %. Nezamestnanosť by mala klesnúť z tohtoročných očakávaných 13,3 %, na 12,6 %, resp. 11,9 % v rokoch 2015 a 2016. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X