Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nevyznáte sa vo svojej výplatnej páske? Viete, aké sú povinnosti zamestnávateľa?

Ruka držiaca pokladničný blok
Fototobanka Pixmac
4. septembra 2012 Zdroj Accace Tlačiť

Pre mnohých ľudí sú ich výplatné pásky neprehľadné a údaje, ktoré sú na nich uvedené, si vedia len s ťažkosťami odkontrolovať. Viet,e aké sú povinnosti zamestnávateľa voči zamestnancom v súvislosti s ich výplatnou páskou?

Aké povinnosti ukladá zamestnávateľom zákon?

Zákonník práce – §130 ods. 5 ukladá zamestnávateľovi v súvislosti s výplatou mzdy povinnosť vydať zamestnancovi doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce.

Celkovú cenu práce tvorí mzda, náhrady mzdy, náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne členené preddavky na zdravotné poistenie a jednotlivé kategórie sociálneho poistenia.

Ako sa vo výplatnej páske zobrazuje preplácanie nadčasov?

V praxi sa stáva, že zamestnávatelia neuvedú na výplatnú pásku odpracované hodiny, ale len časový fond. Nadčasy sa snažia často skryť do prémií a pre zamestnanca tak stráca výplatná páska prehľadnosť.

Pri preplácaní nadčasov je zamestnávateľ povinný postupovať podľa §121 Zákonníka práce, a teda zaplatiť zamestnancovi dosiahnutú mzdu za odpracovaný nadčas, a tiež príslušné mzdové zvýhodnenie – spravidla 25 % z priemerného zárobku. To znamená, že nadčasy nemôžu byť vyplácané ako prémia.

Na čo má zamestnanec právo a aké sú sankcie pre zamestnávateľa?

Z uvedeného vyplýva, že Zákonník práce nevymedzuje presné vyplnenie a obsah výplatnej pásky, ani vyslovene neurčuje povinnosť uviesť na páske pracovný čas. „Zamestnanec však môže požiadať zamestnávateľa, aby mu predložil k nahliadnutiu všetky doklady a tlačivá, na základe ktorých bola mzda vypočítaná“, upozorňuje Katarína Bugriová.

Je povinnosťou zamestnávateľa takejto žiadosti vyhovieť. Podľa §99 Zákonníka práce je povinnosťou zamestnávateľa viesť aj evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce ako aj aktívnej a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.

Na požiadanie inšpektorátu práce je povinný predložiť túto evidenciu. Ak si zamestnávateľ nesplnil svoju povinnosť v súvislosti s evidenciou pracovného času, môže mu príslušný inšpektorát práce udeliť sankciu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X