Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezamestnanosť na Slovensku v septembri vzrástla na 13,84 %

Nezamestnanosť na Slovensku v septembri vzrástla na 13,84 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
21. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v septembri tohto roka oproti augustu zvýšila o 0,14 percentuálneho bodu na 13,84 %. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR).
 
Dôvodom nárastu nezamestnanosti je podľa ústredia práce príchod absolventov stredných škôl do evidencie nezamestnaných a postupné ukončovanie sezónnych prác.
 

Nezamestnanosť najvýraznejšie vzrástla v Prešovskom kraji

Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 373,4 tisíc nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom augusta ide o nárast o 3,8 tisíc osôb. Oproti septembru minulého roka miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac vzrástla o 0,40 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 10,1 tisíc. 
 
Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu minulého mesiaca na úrovni 406,5 tisíc. Medzimesačne ide o nárast o 4,3 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v septembri medzimesačne vzrástla o 0,16 percentuálneho bodu na 15,06 %. V porovnaní so septembrom 2012 sa zvýšila rovnako o 0,16 percentuálneho bodu. 
 

 

V Rimavskej Sobote je nezamestnaných vyše 32% ľudí

Miera nezamestnanosti v septembri medzimesačne vzrástla v siedmich krajoch na Slovensku, najvýraznejšie, o 0,42 percentuálneho bodu v Prešovskom kraji. Miera nezamestnanosti klesla len v Nitrianskom kraji, a to o 0,15 percentuálneho bodu. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj (19,81 %). Nadpriemernú úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer (13,84 %) zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 18,39 % a Košický kraj s 17,77 %.
 
Z hľadiska okresov bola v septembri najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota (32,04 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I (5,29 %). Minulý mesiac sa na trhu práce umiestnilo 19 754 evidovaných uchádzačov o zamestnanie, kým v auguste išlo o 15 042 evidovaných uchádzačov o zamestnanie. „V septembri úrady práce zaevidovali 12 810 uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov stredných škôl, v auguste 2013 to bolo 807 absolventov – stredoškolákov,“ dodalo ústredie práce. 
 

Vývoj trhu práce ovplyvnia aj eurofondy

Medzimesačný nárast nezamestnanosti je podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa McROY Group Luboša Sirotu možné pripísať predovšetkým sezónnemu vývoju a útlmu prác bežných pre letné obdobie. „Keďže trhu chýbajú výraznejšie prorastové impulzy, je práve sezónnosť rozhodujúcim faktorom, ktorý momentálne vplýva na vývoj nezamestnanosti,“ uviedol. V nasledujúcom období očakáva skôr stagnáciu.
 
„Určité oživenie môže priniesť predvianočné obdobie, výraznejšie nábory s ním spojené by mali prísť v novembri,“ hovorí Sirota. Ako ďalej uviedol, v budúcnosti bude pre vývoj nezamestnanosti dôležitý aj spôsob využitia peňazí z eurofondov v nasledujúcom programovom období na roky 2014 až 2020. „V súčasnosti sme svedkami často nesystematického a živelného míňania európskych peňazí na boj s nezamestnanosťou, ku ktorému dochádza na poslednú chvíľu. Štát sa bojí, že nám časť peňazí z eurofondov prepadne, dochádza preto k ad hoc presunom a zrýchlenej tvorbe nových projektov,“ tvrdí Sirota. 
 

Trh nedokáže pružne absorbovať absolventov

Ako upozornil analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, septembrové údaje o miere nezamestnanosti sú každoročne ovplyvnené nástupom absolventov. Hlavne absolventi stredných, ale aj vysokých škôl, sa v septembri hlásia na úrady práce a zapĺňajú trh práce. „Ten v súčasnosti nie je dostatočne pružný na to, aby sa dokázal vysporiadať s takým návalom čerstvých absolventov, teda uchádzačov o prácu. Preto jednorazovo vzrástla nezamestnanosť o 0,14 percentuálneho bodu oproti augustu,“ upozornil.
 
V septembri tiež podľa analytika pomaly končí aj najväčší záujem o sezónne práce. „Hlavná letná sezóna na kúpaliskách alebo v hoteloch skončila, a už nie je taký veľký dopyt po brigádnikoch alebo sezónnych výpomociach,“ tvrdí. Sezónny dopyt po zamestnancoch ešte pokračuje v poľnohospodárstve a v stavebníctve, kde je aj na konci leta a na jeseň dostatok práce. „Napriek tomu v tomto roku už zásadné zníženie nezamestnanosti neuvidíme,“ dodal Kozub.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X