Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nominálne mzdy v októbri rástli vo väčšine odvetví

Nominálne mzdy v októbri rástli vo väčšine odvetví
Fotobanka Pixmac
11. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v októbri tohto roka zaznamenala medziročný nárast vo väčšine odvetví.

 
Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, relatívne najvýraznejšie rástla mzda v priemysle, a to až o 5,2 %.
 

Platy na hojdačke

Pracovníci v oblasti opravy motorových vozidiel si prilepšili o 4,5 % a vo veľkoobchode o 4 %. Naopak, v nominálnom vyjadrení si o 5 % pohoršili ľudia pracujúci v sektore informačných a komunikačných technológií, v stavebníctve tento pokles predstavoval 0,6 %.
 
 
 
Oproti októbru minulého roka štatistici evidujú nárast priemernej reálnej mesačnej mzdy v priemysle o 1,3 %. V oblasti opravy motorových vozidiel si zamestnanci zarobili viac o 0,7 %, vo veľkoobchode o 0,2 %. Reálna mzda v ubytovaní ostala na nezmenenej úrovni. Naopak, 8,5-percentný pokles reálnej mzdy ŠÚ SR zaznamenal v odvetví informačných a komunikačných činností. V stavebníctve sa znížila o 4,2 %, v maloobchode o 3,2 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,9 %, v odvetví dopravy a skladovania o 1,9 % a vo vybraných trhových službách o 1,6 %. 
 
Za desať mesiacov tohto roka mali najvyššiu priemernú mzdu v nominálnom vyjadrení zamestnanci v oblasti informačných a komunikačných činností, a to 1690 eur. Mzda v priemysle dosiahla hodnotu 836 eur, vo vybraných trhových službách 803 eur, veľkoobchode 752 eur, predaji a oprave motorových vozidiel 742 eur. Pracujúci v doprave a skladovaní podľa štatistikov mesačne zarobili 726 eur, v stavebníctve to bolo 594 eur, v ubytovaní 567 eur a maloobchode 556 eur. Najmenej, v priemere 360 eur, zarábali ľudia pracujúci v reštauráciách a pohostinstvách. 
 
V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška si o 3,9 % polepšili predajcovia a opravári motorových vozidiel, pracovníci v priemysle dostali o 3,7 % viac. Plat zamestnancov v sektore ubytovania v spomínanom období vzrástol o 3,1 %, v sektore dopravy a skladovania bol vyšší o 3%. Ľudia zamestnaní vo veľkoobchode zarobili o 2,9 % viac, v prípade pracovníkov maloobchodu tento nárast predstavoval 1,8 %. Pracovníkom v reštauráciách a pohostinstvách sa finančné ohodnotenie zlepšilo o 0,8 %, stavbárom o 0,5 %, zamestnancom vo vybraných trhových službách o 0,3 %. Najmenší pohyb miezd smerom nahor zaznamenali štatistici u informatikov. Tým platy narástli o 0,2 %. 
 
Reálna mesačná mzda medziročne vzrástla len v predaji a oprave motorových vozidiel, a to o 0,2 %, v priemysle ostala na nezmenenej úrovni. V informačných a komunikačných činnostiach klesla o 3,8 %, vo vybraných trhových službách o 3,3 % a v stavebníctve o 3,1 %. O 2,8 % si pohoršili aj ľudia pracujúci v reštauračnom a pohostinskom sektore, podobne ako maloobchodníci s 1,8-percentným poklesom reálnych platov. Veľkoobchodníci zarábali podľa štatistikov o 0,8 menej než vlani, v prípade zamestnancov v doprave a skladovaní išlo o 0,7-percentný pokles. Nižšie reálne platy, konkrétne o 0,6 %, ŠÚ SR evidoval aj u pracujúcich v oblasti ubytovania.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X