Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nové platobné podmienky v Európe majú priniesť úsporu

Nové platobné podmienky v eurozóne majú priniesť úsporu
Ilustračné foto SITA
8. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zavedenie rovnakých podmienok v platobnom styku, tzv. SEPA, bude znamenať podľa poradenskej spoločnosti Deloitte prínos pre spotrebiteľa.
 
Ako ďalej uviedla senior konzultantka poradenstva pre finančné inštitúcie v spoločnosti Deloitte Zuzana Kalivodová, spotrebiteľ podľa štúdie Európskej komisie ušetrí v priemere za šesť rokov 129 eur.
 

Platitelia usporia, bankám sa zvýšia náklady

Zjednodušenie realizácie platieb, jednotný súbor platobných nástrojov, zvýšenie ochrany spotrebiteľa, jednotné poplatky. To sú výsledky SEPA (Single Euro Payments Area), ktoré sa 1. februára 2014 stanú realitou. SEPA umožní spotrebiteľom realizovať platobný styk v rámci alebo mimo Slovenska rovnako rýchlo, komfortne, bezpečne a za rovnaký poplatok. V rámci SEPA, ktorá pokrýva krajiny EÚ 27, vrátane Nórska, Lichtenštajnska, Islandu, Monaka a Švajčiarska, budú všetky platby v eurách považované za domáce. 
 
Čistý prínos SEPA pre firmu alebo korporátneho klienta je v priemere 1,5 mil. eur, pričom jeho implementačné náklady sú v priemere 150 tis. eur. Korporátni klienti sa totiž podľa Kalivodovej budú musieť viac štandardizovať než bežní klienti. Ako ďalej uviedol riaditeľ poradenstva pre finančné inštitúcie spoločnosti Deloitte Martin Váross, banky zo zavedenia nie sú veľmi nadšené, pretože pre ne to bude zvýšený náklad. Poplatky totiž veľakrát nebudú podľa neho pokrývať tie náklady, ktoré doteraz vykrývali zahraničné transakcie. Na druhej strane si však banky podľa Várossa možno nie veľmi uvedomujú, že im SEPA otvorí väčšie možnosti v rámci zahraničnej konkurencie. Môžu totiž získať nových klientov zo zahraničia. 
 

 
V rámci SEPA nebude potrebné, aby mal používateľ platobných služieb vedený jeden účet v SR a druhý v inej SEPA krajine. Podmienky platobného styku sa štandardizujú a harmonizujú, čo povedie podľa Deloittu k zjednodušeniu a najmä zlacneniu platobných služieb. V centre pozornosti veľkých, cezhranične aktívnych korporácií bolo, popri zefektívnení ich cash flow, dosiahnutie čo najvyššieho stupňa automatizácie, štandardizácie a centralizácie pri spracovaní platieb s možnosťou priamej realizácie platieb z účtu z ktorejkoľvek krajiny EÚ. SEPA to všetko podľa Deloittu umožní. Prínosy pre podniky sa znásobia množstvom platieb, ktoré podniky realizujú a prijímajú v rámci EÚ. 
 

Prevod peňazí v rámci Európy potrvá jeden deň

Zavedenie SEPA obmedzí manipulovanie bánk s prostriedkami klienta, keďže je garantovaná maximálna dĺžka prevodu jedného dňa v rámci celej EÚ, čo znamená, že spotrebitelia a firmy musia mať okamžitý prístup k finančným prostriedkom bez oneskoreného pripísania na účet. Banky mohli až doteraz stanoviť „oneskorené pripísanie“ platieb, takže peniaze zaplatené spotrebiteľovi alebo podniku neboli ihneď pripísané na ich účet. Po zavedení SEPA táto situácia skončí a hneď, ako je platba pripísaná na účet jednotlivca alebo podniku, musia mať okamžitý prístup k týmto peniazom.
 
SEPA navyše podľa Deloittu sprehľadní podmienky platobného styku a umožní spotrebiteľom jednoduchým spôsobom si porovnať podmienky a cenu platobnej služby a rozhodnúť sa pre najlacnejšiu banku. V prípade, že sa spotrebiteľ rozhodne pre inú bankovú inštitúciu, pri zrušení účtu v starej banke nemôže táto požadovať žiadny poplatok. 
 

Klienti si už pre ceny zriaďujú účty v zahraničí

Ako ešte vo februári uviedla Slovenská banková asociácia, banky nemajú vyčíslené náklady na túto prípravu, no za celý bankový sektor ide podľa bánk o milióny eur, ktoré Európska komisia nebude refundovať. Asociácia dúfa, že si banky tieto náklady nepremietnu do zvýšených poplatkov. Banky majú zároveň obavu, že klienti si budú zriaďovať bankové účty v zahraničí za nižšie ceny a možno aj preto sa posnažia bojovať o klienta s cenami a presvedčili ho tak, že sa mu oplatí ostať s účtom na Slovensku. Praktické výhody a jednoduchosť pocítia podľa bánk len tí, čo reálne so zahraničnými platbami narábajú.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X