Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nový vlakový cestovný poriadok začne platiť od nedele

Nový vlakový cestovný poriadok začne platiť od nedele
Ilustračné foto: SITA
9. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Železničná spoločnosť Slovensko pridala 105 nových vlakových spojení.

Pridané vlaky sú rozdelené na celé Slovensko

Od nedele 14. decembra vstúpi do platnosti nový cestovný poriadok vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK). Na koľajniciach pribudne 105 nových vlakových spojení, čo predstavuje navýšenie dopravy o vyše 5 %. Ako v utorok informovala riaditeľka odboru komunikácie ZSSK Jana Morháčová, celkovo tak spoločnosť realizuje vyše 1 600 vlakov.

Dôvodom navýšenia dopravy je rozšírenie kapacity vlakov po zvýšení záujmu verejnosti po zavedení bezplatnej dopravy pre študentov a dôchodcov od 17. novembra 2014. Kým prvé týždne po zavedení bezplatnej dopravy sa ZSSK sústredila na zvýšenie kapacity vlakov prostredníctvom pridávania vozňov do súprav, s novým cestovným poriadkom sa reálne zahusťuje doprava o nové spoje.

„Kapacita zásadne narastie,“ uviedol generálny riaditeľ ZSSK Pavol Gábor. Denne tak pribudne v diaľkovej doprave takmer 10 tisíc a v prímestskej doprave 15 tisíc miest na sedenie. Pridané vlaky sú rozdelené na celé Slovensko, do všetkých ôsmich krajov, pričom polovica navýšenia smerovala do diaľkových vlakov a ostatok do regionálnej prímestskej dopravy. 

Ministerstvo dopravy si od ZSSK zmluvne objednalo na rok spolu 30,47 milióna vlakových kilometrov. Ide o najazdené kilometre všetkými vlakmi počas roka. Oproti roku 2014 je to navýšenie o 1,7 milióna vlakokilometrov. Do týchto výkonov sa nezapočítavajú InterCity vlaky, ktoré sú komerčným produktom ZSSK.

Aktualizácia*

Reálne sa do posilnenia zatiaľ premietlo 1,4 milióna vlakových kilometrov, ostatok je rezerva pre úpravy a navýšenia osobnej verejnej železničnej dopravy v nasledujúcich mesiacoch. „Zatiaľ máme trojtýždňovú skúsenosť so zmenami dopravného správania, ktoré reaguje na bezplatnú prepravu. Veríme, že záujem o cestovanie vlakmi bude rásť postupne v čase,“ spresnil riaditeľ úseku obchodu ZSSK Jozef Schmidt. „Na základe hlásení operatívy tak boli doplnené dva vlaky zo Žiliny do Bratislavy na nedeľu nad rámec plánov,“ dodal. 

ZSSK bude od 14. decembra vypravovať 1 642 vlakových spojov, z toho 224 diaľkových a 1 418 prímestských. V diaľkovej doprave tak pribudne 24 spojov, vrátane medzinárodných, a v regionálnej 79 spojov.

Ďalšie dva vlaky pridala spoločnosť v posledných dňoch nad plán na základe naplnenosti vlakov. Vlaky štátneho dopravcu jazdia na trasách v dĺžke 2 800 kilometrov, zastavujú na 770 staniciach a zastávkach. V rámci nového cestovného poriadku bude mať dvanásť vlakov komerčné názvy. 

ZSSK a České dráhy budú od nedele prevádzkovať denne nový vlak SuperCity Pendolino z Košíc do Prahy. Cestu zvládne za 7,5 hodiny a bude najrýchlejším spojením na tejto trase. Ide o najrýchlejší český vlak, ktorý môže na modernizovanej trati jazdiť rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. „Priemerná rýchlosť medzi Prahou a Ostravou, zahrňujúc zastávky, je takmer 120 km/h. Z Prahy do Košíc na náročných horských tratiach cez Beskydy a na Slovensku dosiahne v priemere 95 km/h,“ uviedol člen predstavenstva Českých dráh Michal Štěpán. 

Z Prahy do Košíc jazdia od októbra aj vlaky súkromného dopravcu RegioJet a od nedele bude na tejto trase premávať ďalší privátny dopravca Leo Express. RegioJet bude od nového grafikonu zároveň konkurovať štátnym IC vlakom na hlavnej domácej trase Bratislava – Košice troma pármi vlakov denne. ZSSK na príchod konkurencie zareagovala znížením cien a rozšírením služieb v IC vlakoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X