Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Registračné pokladnice budú musieť mať zatiaľ iba on-line modul

uctovnictvo/registracna-pokladna/registracne-pokladnice-ERP-online-modul-vyhlaska
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. decembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Nové elektronické registračné pokladnice uvádzané na trh od 1. januára 2015  nemusia byť ešte vybavené komunikačným zariadením. Pokladnica ale musí umožňovať jeho dodatočné pripojenie.

Rezort financií vydal vyhlášku k on-line prepojeniu pokladníc

Ministerstvo financií zverejnilo vo vyhláške základné technické podrobnosti k on-line prepojeniu elektronických registračných pokladníc s finančnou správou.

Na základe júlovej novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice musia podnikatelia, ktorí začnú používať pokladnice po 1. januári 2015, využívať len také pokladnice, ktoré spĺňajú nové požiadavky. To znamená, že sa budú môcť on-line prepojiť s finančnou správou.

Podmienky on-line pripojenia elektronickej registračnej pokladnice s informačnými systémami finančnej správy sú:

1. Umožnenie  dodatočného  pripojenia komunikačného zariadenia k elektronickej registračnej pokladnici, pričom komunikačným zariadením je technické zariadenie riadené vstavaným registračným programom alebo vstavaným riadiacim programom komunikačného zariadenia. Vstavaným riadiacim programom komunikačného zariadenia je program riadiaci prenos vybraných údajov z elektronickej registračnej pokladnice do informačných systémov finančnej správy v súlade s osobitným predpisom.

2. Umiestnenie komunikačného zariadenia tak, aby toto bolo umiestnené v elektronickej registračnej pokladnici v časti neprístupnej fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar  alebo poskytuje službu a aby spolu s elektronickou registračnou pokladnicou tvorili jeden funkčný celok.

Podľa ministerstva financií je postačujúce, ak nová elektronická registračná pokladnica bude len pripravená na to, aby sa v ďalšej etape do nej mohlo pripojiť technické zariadenie, a to komunikačné zariadenie, ktoré bude v ďalšej fáze on-line pripojenia zabezpečovať prenos vybraných údajov z pokladnice do informačných systémov finančnej správy a ktorého podrobnejšie technické parametre budú ustanovené dodatočne. 

Elektronické registračné pokladnice, ktoré budú uvádzané na trh od 1. januára 2015, tak ešte nemusia byť vybavené komunikačným zariadením.

Rezort navrhuje, aby elektronická registračná pokladnica umožňovala dodatočné pripojenie komunikačného zariadenia. „S prihliadnutím na to, že ide o prvý krok smerujúci k požadovanému zabezpečeniu on-line pripojenia, neustanovujú sa do vyhlášky ďalšie technické podrobnosti, ale len základné, ktoré budú v ďalšom období ďalej rozpracované,“ uvádza ministerstvo financií. Účinnosť vyhlášky je stanovená od 1. januára 2015.

POZOR: Registráciu novej firmy či novej elektronickej registračnej pokladnice bude v štandardnom režime možné vybaviť ešte do 11. decembra 2014. Od 12. decembra 2014 do 5. januára 2015 bude Finančná správa SR využívať na úkony zákonnú lehotu (ktorá je spravidla 30 dní). Viac tu.

Prechodné ustanovenie o používaní starých pokladníc

Podľa prechodného ustanovenia v zákone však podnikateľ môže ERP, ktorú používal pred 1. januárom 2015 používať aj naďalej s tým, že pri jej výmene za novú je povinný ju vymeniť len za takú, ktorá  bude spĺňať už požiadavky podľa nového zákona,  teda aj on-line pripojenie. Prechodné ustanovenie tiež nadobúda účinnosť od 1. januára 2015.

  • Usmernenie finančného riaditeľstva o zmenách v zákone o ERP si môžete stiahnuť tu.
  • Konsolidované znenie zákona o používaní ERP a zákona o správe daní a poplatkov, platné od 1. októbra 2014, si môžete pozrieť tu.
  • Konsolidované znenie zákona o používaní ERP a zákona o správe daní a poplatkov, platné od 1. januára 2015, si môžete pozrieť tu.

Oba zákony boli zmenené ustanoveniami zapracovanými v novele zákona o DPH, ktorý parlament schválil 8. júla 2014. Novelu si môžete pozrieť tu, článok o nej sme priniesli tu.

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ERPPodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X