Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Parlament schválil nový zákon o verejnom obstarávaní

Parlament schválil nový zákon o verejnom obstarávaní
18. novembra 2015 Tlačiť

Parlament v stredu schválil nový zákon o verejnom obstarávaní 76 hlasmi poslancov za Smer-SD. Zákon preberá tri nové európske smernice o verejnom obstarávaní z minulého roka. Hlavnými cieľmi nových smerníc sú podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý návrh zákona pripravil, zefektívnenie a urýchlenie procesov verejného obstarávania cez povinnú elektronizáciu, väčšia flexibilita a zníženie administratívnej záťaže, ako aj uľahčenie prístupu malým a stredným podnikom na trh.

Smernice zavádzajú niekoľko nových inštitútov, napríklad preformulovanie kritérií na vyhodnotenie ponúk kompletnej elektronizácie alebo zavedenie nového postupu zadávania zákazky – inovatívneho partnerstva. Ide aj o úpravu konfliktu záujmov, tzv. in-house zákaziek, priamych platieb subdodávateľom, spoločného obstarávania verejných obstarávateľov z viacerých krajín, ako aj zavedenie zákonných dôvodov na odstúpenie od zmluvy a novej koncepcie uzatvárania dodatkov, či predbežného preukazovania podmienok účasti cez jednotný európsky dokument.

Na základe schválených zmien zo spoločnej správy sa napríklad tzv. in-house výnimky majú vzťahovať len na situácie, keď neexistuje žiadna priama účasť súkromného hospodárskeho subjektu na kapitáli kontrolovanej, resp. kontrolujúcej alebo spoločne kontrolovanej právnickej osoby, a to bez akejkoľvek výnimky. Výnimka zo zákona o verejnom obstarávaní bude pri realizácii špecifikovaných služieb vyplývajúcich z programu starostlivosti o lesy. Ak je právnická osoba emitentom cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, za konečného užívateľa výhod sa budú považovať členovia jej štatutárneho orgánu.

Lehota na prevzatie európskych smerníc o verejnom obstarávaní, s výnimkou vymedzených ustanovení s dlhšou lehotou, uplynie 17. apríla 2016. Nový zákon má nadobudnúť účinnosť 18. apríla 2016. Súčasný zákon o verejnom obstarávaní z roku 2006 bol doteraz novelizovaný 26-krát, čiže novela zákona o verejnom obstarávaní je ako úplne nový zákon o verejnom obstarávaní 2016.

Predsedníčka ÚVO Zita Táborská minulý týždeň povedala, že je jednoduchšie a správnejšie prijať úplne nový zákon o verejnom obstarávaní. Zrýchlenie, zjednodušenie a debyrokratizáciu procesu verejného obstarávania by mala umožniť úplná elektronizácia. Subdodávatelia budú musieť byť uvedení v ponukách aj v zmluvách s dodávateľmi. „Obstarávateľ bude mať povinnosť zverejniť každú zmenu subdodávateľov,“ povedala Táborská. Schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi budú mať zákaz účasti vo verejnom obstarávaní. „V novom zákone to nebude úplne nová skutočnosť. Už dnešný zákon upravuje toto riešenie. Vytvoril sa register konečných užívateľov výhod,“ povedal podpredseda ÚVO Andrej Holák (Smer-SD).

Verejní obstarávatelia alebo obstarávatelia budú môcť v súťažných podmienkach uviesť možnosť priamych platieb subdodávateľom. Účasť vo verejnom obstarávaní budú mať obmedzenú uchádzači s dlhmi voči štátu. „Od apríla už nebude nutné čakať na výkon rozhodnutia. Ak sa obstarávateľ dozvie o podlžnosti voči štátu, bude možné podnikateľa vylúčiť,“ povedala Táborská.

Verejní obstarávatelia budú môcť vyžadovať, aby úspešný uchádzač vykonal priamo určitú časť zákazky. Malo by to zamedziť firmám, aby so zákazkami obchodovali. Úrad kládol dôraz aj na kritériá vyhodnocovania ponúk.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

17dec7:30Uplatňovanie DPH v medzinárodnej preprave tovarov v praktických príkladoch7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Ostatné dane

09jan7:30Možnosti zlepšenia príjmov rozpočtu obce7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva,Účtovníctvo,Verejná správa

13jan7:30Nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X