Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní

už pripravuje nový zákon o verejnom obstarávaní
Fotobanka Pixmac
11. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Opozícia chce, aby spoločnosť, ktorá sa bude uchádzať o verejnú zákazku a súťaž vyhrá, musela preukázať svojho vlastníka.

Súčasný zákon upravuje preukazovanie vlastníkov pri zákazkách nad 10 mil. eur

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v súčasnosti už pripravuje úplne novú právnu úpravu verejného obstarávania, ktorá preberie aktuálne európske smernice v oblasti verejného obstarávania. Pre agentúru SITA to potvrdil vedúci oddelenia styku s verejnosťou a vzdelávania ÚVO Ján Mažgút s tým, že schvaľovací proces je naplánovaný na budúci rok.

Súčasný zákon o verejnom obstarávaní čiastočne upravuje preukazovanie vlastníkov spoločností pri nadlimitných zákazkách s predpokladanou hodnotou najmenej 10 mil. eur. Verejný obstarávateľ je povinný pri vyhodnocovaní splnenia podmienok účasti požiadať uchádzačov, záujemcov a členov skupiny dodávateľov, ktorí sú obchodnou spoločnosťou, aby predložili zoznam všetkých svojich spoločníkov a známych akcionárov s podielom najmenej 30 %. Oznámiť musí aj všetkých spoločníkov a známych akcionárov, ktorí vlastnia aspoň 30 % akcií právnickej osoby, ktorá je spoločníkom alebo akcionárom obchodnej spoločnosti. 

Opozičné subjekty SaS, OĽaNO a NOVA napríklad chcú, aby spoločnosť, ktorá sa bude uchádzať o verejnú zákazku a súťaž vyhrá, musela preukázať svojho vlastníka. Podnetom pre ich návrh bolo zisťovanie vlastníka firmy Medical Group SK dodávajúcej prístroje nemocniciam. 

„Zákon o verejnom obstarávaní už v súčasnosti definuje, kto sa môže, resp. nemôže zúčastniť procesu verejného obstarávania. Subjekt musí spĺňať podmienky osobného postavenia,“ pripomenul Mažgút. Jednou z týchto podmienok je aj skúmanie osobného postavenia vo vzťahu k zákazu účasti vo verejnom obstarávaní, a to nielen subjektu, ale aj spoločníkov, či akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 34 % akcií. „Splnenie tejto podmienky sa preukazuje čestným prehlásením,“ dodal Mažgút. 

Podpredseda ÚVO Andrej Holák ešte v máji tohto roku povedal, že návrh zákona by sa do jedného roka mohol dostať do parlamentu a účinnosť by mohol nadobudnúť 1. januára 2016. V súčasnosti platný zákon totiž už má osem rokov, počas ktorých bolo prijatých množstvo noviel, naposledy v minulom roku. Hlavným cieľom nového zákona bude podľa Holáka zníženie administratívnej záťaže, byrokracie a odstránenie duplicitných požiadaviek od podnikateľov.

Tri nové smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, ktoré nadobudli účinnosť v závere marca tohto roka, zaviedli viaceré úpravy a podstatné zmeny v procese verejného obstarávania. SR by ich mala prevziať do svojho právneho poriadku do dvoch rokov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X