Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Verejné zákazky sú podľa väčšiny úradníkov zmanipulované

Verejné zákazky sú podľa väčšiny úradníkov zmanipulované
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Až 98 % obstarávateľov v ČR aj SR stále hodnotí na základe najnižšej ponukovej ceny.

Úradníci si často chcú vybrať znovu firmu, s ktorou boli spokojní

Verejné zákazky na Slovensku aj v Českej republike sú podľa väčšiny oslovených úradníkov zmanipulované. Vyše 85 % z nich vidí v súčasných tendroch snahu o manipuláciu s výsledkom zadávania. Ako vyplýva z prieskumu poradenskej spoločnosti Otidea medzi vyše šesťsto obstarávateľmi verejných zákaziek v Česku (363) a na Slovensku (240), v obidvoch krajinách sa však líši miera aj dôvody tejto manipulácie.

Na Slovensku korupciu alebo klientelizmus za hlavný dôvod manipulácie so zákazkami považuje polovica úradníkov, v Čechách tretina. Z toho priamo korupcia je dôvodom pre 30 % slovenských obstarávateľov a pre 16 % českých. Každý štvrtý slovenský úradník považuje za zmanipulovanú viac než polovicu zákaziek, v Českej republike je to každý siedmy.

Zdroj: Otidea

„Výsledky prieskumu zodpovedajú reálnej situácii na Slovensku. Úradníci tam skutočne súčasný stav verejných zákaziek vnímajú horšie ako v Čechách,“ povedal riaditeľ spoločnosti Otidea Tomáš Langr. Pre 40 % slovenských úradníkov je hlavným dôvodom snaha vybrať si znovu firmu, s ktorou boli spokojní. V Českej republike si to myslí 55 % úradníkov. Súčasná legislatíva v obidvoch krajinách to však prakticky neumožňuje.

„Európske smernice umožňujú zlé skúsenosti s firmou zohľadniť. Záleží ale ako členské štáty túto možnosť v novom zákone o verejných zákazkách využijú,“ myslí si manažérka vzdelávania vo firme Otidea Adriana Matúšová. 

Celých 98 % obstarávateľov v oboch krajinách stále hodnotí na základe najnižšej ponukovej ceny, vyše 80 % dokonca vo väčšine prípadov. Tretina z obavy o napadnuteľnosť verejného obstarávania pre netransparentnosť a pre 45 % je dôvodom zabezpečenie hospodárnosti plnenia zákazky. „Zákon hodnotenie zákaziek len na cenu, namiesto na kvalitu, nenariaďuje. Kľúčom je samotná prax ministerstiev a ďalších štátnych orgánov,“ upozornil Langr. „Štát vydal zákon, ale už nenaučil obstarávateľov s jeho pravidlami pracovať,“ dodal. 

Zdroj: Otidea

Otidea prezentovala výsledky anonymného prieskumu medzi obstarávateľmi verejných zákaziek v štátnej správe a samospráve na konferencii venovanej verejným zákazkám. Otidea je poradenská spoločnosť, ktorá sa zameriava na administráciu, audit a vzdelávanie v oblasti verejných zákaziek. V Českej republike bola založená pred desiatimi rokmi, v minulom roku otvorila pobočku aj na Slovensku.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X