Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vo firmách sa začalo kradnúť výrazne viac

Vo firmách sa začalo kradnúť výrazne viac
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V 58 % prípadov zločin spáchal externý páchateľ, pričom v 53 % prípadov to boli zákazníci.

Najčastejšou formou hospodárskej kriminality je sprenevera majetku

Úroveň hospodárskej kriminality na Slovensku vzrástla o 60 %. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti PwC. Kým v roku 2011 sa obeťou hospodárskej kriminality stalo 21 % firiem, v roku 2014 to bolo 34 % spoločností.
 
Zdroj: PwC
 
Najčastejšou formou hospodárskej kriminality je sprenevera majetku, tá však klesla oproti poslednému sledovanému obdobiu z 94 % na 54 %. Druhým najčastejším typom hospodárskej kriminality je korupcia, ktorej úroveň vzrástla v porovnaní s rokom 2011 zo 17 % na 31 %. Výrazne nižší podiel v porovnaní so svetom zaznamenalo Slovensko v oblasti počítačovej kriminality. Kým vo svete dosahuje podiel počítačovej kriminality na spáchaných podvodoch 24 %, na Slovensku je to 12 %. 
 
Zdroj: PwC
 
 
„Myslím si, že spoločnosti sú lepšie schopné odhaľovať korupciu a reportovať ju,“ konštatoval líder forenzných služieb PwC Michal Kohoutek. Za posledných 24 mesiacov bolo podľa prieskumu 20 % slovenských firiem požiadaných o úplatok a 41 % respondentov sa domnieva, že stratilo podnikateľskú príležitosť kvôli podplácaniu, či korupcii. „58 % slovenských spoločností, ktoré sa stali obeťami hospodárskej kriminality, utrpelo priame finančné straty vyššie ako 100 tis. dolárov, a 8 % firiem utrpelo stratu vyššiu ako 5 mil. dolárov,“ uviedol Kohoutek s tým, že hospodárska kriminalita je pre firmy veľmi nákladná. 
 

 
Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo, že v 58 % prípadov zločin spáchal externý páchateľ, pričom v 53 % prípadov to boli zákazníci. Až 67 % spoločností na Slovensku následne ukončilo obchodný vzťah s týmto externým páchateľom. Prostredníctvom systému riadenia rizík sa podarí objasniť 27 % podvodov, interným auditom 9 % podvodov a elektronickým a automatizovaným hlásením podozrivých transakcií rovnako 9 %. Až 14 % podvodov na Slovensku odhalila podľa prieskumu náhoda. 
 
Siedmy ročník celosvetového prieskumu uskutočnila spoločnosť PwC na vzorke 5 128 spoločností z 99 krajín, pričom 76 bolo slovenských firiem. Poradenská firma PwC pôsobí na Slovensku viac ako 20 rokov. Dnes má takmer 400 zamestnancov, kancelárie v Bratislave a Košiciach. 
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X