Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úrad chce vytvoriť nový zákon o verejnom obstarávaní

ÚVO chce vytvoriť nový zákon o verejnom obstarávaní
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
21. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Obstarávatelia by mali mať možnosť pri realizácii zákaziek platiť priamo nielen vybraným dodávateľom, ale aj ich subdodávateľom.

Hlavným cieľom zákona bude zníženie byrokracie

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) považuje za potrebné pripraviť úplne nový zákon o verejnom obstarávaní. Podpredseda úradu Andrej Holák predpokladá, že návrh zákona by sa do jedného roka mohol dostať do parlamentu a účinnosť by mal nadobudnúť 1. januára 2016. V súčasnosti platný zákon totiž už má osem rokov, počas ktorých bolo prijatých množstvo noviel, naposledy v minulom roku. „Hlavným cieľom bude zníženie administratívnej záťaže, byrokracie a odstrániť veci, ktoré duplicitne žiadame od podnikateľov. Čo je v zákone dobré, to zachováme. Niektoré veci sú už prekonané, či už judikatúrou alebo novelami,“ povedal v utorok Holák v rozhovore pre agentúru SITA a RTVS – Rádio Slovensko.
 

 

V zákone bude aj nová európska legislatíva

Tri nové smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, ktoré nadobudli účinnosť v závere marca tohto roka, zavádzajú viaceré úpravy a podstatné zmeny v procese verejného obstarávania. S najväčšou pravdepodobnosťou to povedie k príprave komplexnej novej právnej úpravy zákona o verejnom obstarávaní. Európske smernice bude potrebné prevziať do právneho poriadku SR všeobecne do dvoch rokov. „Ambíciou úradu nie je len transponovať zmeny do nášho zákonodarstva, ale chceli by sme vytvoriť úplne nový zákon, alebo komplexnú úpravu,“ tvrdí podpredseda ÚVO. 
 

 
Európske smernice podľa Holáka umožňujú zefektívnenie verejného obstarávania novými postupmi a znížením administratívnych bariér. Obstarávatelia by mali mať možnosť pri realizácii zákaziek platiť priamo nielen vybraným dodávateľom, ale aj ich subdodávateľom. „Čo teda u nás sa možno ukáže ako efektívny nástroj riešenia problémov malých subdodávateľov, malých a stredných podnikateľov. Smernice sa celkovo snažia zefektívniť obstarávanie v oblasti pomoci pre malých a stredných podnikateľov,“ priblížil Holák. „Ide najmä o to, že malo by sa obstarávať v menších celkoch, na menšie časové úseky, aby sa umožňoval prístup menších firiem priamo na trh, k verejným zákazkám nielen ako subdodávateľom,“ dodal podpredseda ÚVO. 
 

Rozhodovať bude ekonomicky najvýhodnejšia ponuka

Podľa nových smerníc pri vyhodnocovaní ponúk uchádzačov by mala rozhodovať ekonomicky najvýhodnejšia ponuka na základe viacerých kritérií, nielen ceny. Verejní obstarávatelia a obstarávatelia na Slovensku v súčasnosti pri vyhodnocovaní ponúk využívajú najčastejšie kritérium najnižšej ceny a ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku uplatňujú skôr výnimočne. 
 
„Ekonomicky najvýhodnejšia ponuka je niečo zložitejšie, je to ťažšie zadefinovať. V určitých prípadoch je ekonomicky najvýhodnejšia ponuka len cena a potom je to už na rozhodnutí obstarávateľa,“ povedal Holák. Ekonomicky najvýhodnejšia ponuka by mala vždy pozostávať z ceny, ale mala by zahŕňať aj ostatné podmienky pri dodaní tovarov, poskytnutí služieb a uskutočnení prác. Viac vhodne určených kritérií môže priniesť výhodnejšiu ponuku, alebo lepší pomer medzi kvalitou a cenou. „Čím viac je uchádzačov v súťaži, tým by sa cena mala čo najviac blížiť trhovej. Závisí to od každej konkrétnej súťaže, ako je nastavená,“ poznamenal Holák. Nastavenie súťažných kritérií a zmluvných podmienok závisí od obstarávateľov. 
 
ÚVO je predbežným gestorom prevzatia európskych smerníc, spolupracuje pritom s ministerstvom vnútra i ďalšími rezortmi. „Prípravu zákona nechceme robiť spoza stola na úrade. Je to zákon, ktorý sa prierezovo týka pomaly všetkých odvetví na Slovensku. Vytvárame odbornú komisiu, kde budú nielen zástupcovia štátu, ale aj zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska,“ uviedol Holák. Niektoré inštitúty, ktoré prinášajú európske smernice, sú podľa neho úplne nové a nie sú zaužívané ani v iných štátoch. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X