
- Podnikam.sk
- Články
- Ochranna podnikania
- Manažment
- Bezpečnostný manažment
- Ako ochrániť označenie pôvodu a zemepisné označenie
Ako ochrániť označenie pôvodu a zemepisné označenie

Označením pôvodu alebo zemepisným označením je možné chrániť poľnohospodárske výrobky, potraviny, víno, liehoviny, minerálne vody či remeselné výrobky. Spája ich to, že na ich výslednú kvalitu alebo vlastnosti vplývajú špecifické prírodné podmienky. Prípadne ich vymedzuje zemepisné územie, tradícia alebo povesť. Alebo majú dobré meno, ktoré je možné prisúdiť práve zemepisnému pôvodu.
Označenie pôvodu
- názov určitého miesta či oblasti, alebo vo výnimočných prípadoch krajiny používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta,
- názov oblasti alebo krajiny, ak kvalita alebo vlastnosti tohto výrobku sú výlučne alebo podstatne dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi a výroba, spracovanie a príprava tohto výrobku sa uskutočňuje výlučne vo vymedzenom mieste, oblasti alebo krajine.
Zemepisné označenie
- názov určitého miesta, oblasti alebo vo výnimočných prípadoch krajiny, používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta,
- názov oblasti alebo krajiny, ak má výrobok špecifickú kvalitu, povesť alebo charakteristické vlastnosti, ktoré môžu byť pripísané tomuto miestu, oblasti alebo krajine a výroba, spracovanie alebo príprava výrobku sa uskutočňuje vo vymedzenom zemepisnom mieste, oblasti alebo krajine.
Poľnohospodárske výrobky a potraviny
Možno ich chrániť len na úrovni Európskeho spoločenstva podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny z roku 2012 a vykonávacieho nariadenia Komisie z roku 2014.
Víno
Na rozdiel od poľnohospodárskych výrobkov a potravín možno chrániť na viacerých úrovniach, a to na národnej (ako označenie pôvodu alebo zemepisné označenie), medzinárodnej (len ako označenie pôvodu), Európskej únie (ako označenie pôvodu alebo zemepisné označenie).
Liehoviny
Je možné chrániť na úrovni rovnako tak možno chrániť na národnej (ako označenie pôvodu alebo zemepisné označenie), medzinárodnej (len ako označenie pôvodu), Európskej únie (len ako zemepisné označenie).
Minerálne vody, remeselné a iné výrobky
Je možné zapísať a chrániť na dvoch úrovniach, konkrétne národnej (ako označenie pôvodu alebo zemepisné označenie) a medzinárodnej (len ako označenie pôvodu).
Prihláška (okrem poľnohospodárskych výrobkov a potravín)
O zápis označenia pôvodu alebo zemepisného označenia treba požiadať prihláškou. Musí obsahovať žiadosť o zápis na predpísanom tlačive. Prihlášku môže podať združenie alebo zväz výrobcov, alebo spracovateľov s právnou subjektivitou bez ohľadu na právnu formu alebo zloženie pre výrobok vyrobený, spracovaný a pripravený na vymedzenom území.
Fyzická osoba alebo právnická osoba môže samostatne podať prihlášku iba, ak v čase podania prihlášky ako jediná výrobok vyrába, spracováva a pripravuje na vymedzenom území.
Písomnú prihlášku prijíma Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
Prihláška musí obsahovať
- znenie označenia pôvodu alebo zemepisného označenia,
- názov, adresu, telefón, fax a e-mail prihlasovateľa,
- zemepisné vymedzenie územia,
- typ výrobku,
- doklad potvrdzujúci, že výrobok pochádza z vymedzeného územia,
- popis vlastností alebo kvalitatívnych znakov výrobku, ktoré sú dané príslušným zemepisným prostredím,
- popis spôsobu získavania výrobku, prípadne opis originálnych a nemenných miestnych spôsobov jeho získavania,
- názov a sídlo prevádzky alebo prevádzok,
- meno, priezvisko a adresu miesta podnikania oprávneného zástupcu prihlasovateľa,
- podpis prihlasovateľa.
Práva držiteľov označenia
Zapísané označenie je oprávnený používať držiteľ osvedčenia o zápise označenia pôvodu výrobku alebo zemepisného označenia a užívateľ zapísaného označenia.
Držiteľ osvedčenia o zápise má právo zakázať používanie, ak užívateľ označuje výrobok zapísaným označením a tento výrobok nemá vlastnosti alebo kvalitatívne znaky dané príslušným zemepisným prostredím. Alebo nespĺňa požiadavky vymedzenia výrobku.
Držiteľ osvedčenia o zápise alebo užívateľ môže na výrobku uviesť, že ide o zapísané označenie pôvodu alebo zapísané zemepisné označenie. Na zapísané označenie nemôže byť licenčnou zmluvou poskytnutý súhlas na používanie.
K zapísanému označeniu nemôže byť zriadené záložné právo. Zapísané označenie nemôže byť predmetom prevodu. Právo na ochranu zapísaného označenia vzniká dňom jeho zápisu do registra. Doba trvania práva na ochranu zapísaného označenia pôvodu nie je časovo obmedzená.
Medzinárodný zápis
Osoby, ktoré majú na území Slovenska trvalý pobyt alebo sídlo, môžu požiadať prostredníctvom úradu o medzinárodný zápis označenia pôvodu v členských krajinách Lisabonskej dohody na ochranu označení pôvodu.
Medzinárodná prihláška musí obsahovať
- krajinu pôvodu,
- majiteľa alebo majiteľov práva na užívanie označenia pôvodu uvedených spoločným názvom, alebo ak je spoločné pomenovanie nemožné, vymenovaných jednotlivo,
- označenie pôvodu, ktoré sa má zapísať v úradnom jazyku krajiny pôvodu
- tovar, pre ktorý sa označenie prihlasuje,
- oblasť výroby tovaru,
- názov a dátum platnosti právnych predpisov alebo administratívnych nariadení, súdnych rozhodnutí alebo dátum a číslo zápisu, na základe ktorých je označenie pôvodu chránené v krajine pôvodu.
Žiadosť o zápis označenia pôvodu do medzinárodného registra Svetovej organizácie duševného vlastníctva v Ženeve sa zakladá na zápise a ochrane označenia pôvodu na národnej alebo regionálnej úrovni.
Medzinárodný zápis má tie isté účinky ako zápis označenia pôvodu do registra úradom. Medzinárodne zapísané označenie, ktorému je odmietnutá ochrana na Slovensku, je vnímané ako v SR nezapísané.
Osoby, ktoré nemajú na území Slovenska trvalý pobyt alebo sídlo, musia byť v konaní pred úradom zastúpené patentovým zástupcom alebo advokátom.
Užitočné linky
https://www.indprop.gov.sk/?ochrana-oznacenia-povodu-a-zemepisneho-oznacenia