Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od roku 2003 nám ceny stúpli o 40 %

Od roku 2003 nám ceny stúpli o 40 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
25. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Miera nezamestnanosti bola podľa analýzy Poštovej banky vlani zhruba o 3 percentuálne body nižšia ako pred desiatimi rokmi.

Mzdy stúpli od vstupu do EÚ o vyše 70 %

Vstup Slovenska do Európskej únie domácej ekonomike pomohol. Vyplýva to aspoň z čísel za posledné desaťročie. Práve 1. mája 2014 totiž uplynie desať rokov odkedy Slovensko rozšírilo hranice únie. Slovenská ekonomika bola pritom vlani oproti roku 2003 výkonnejšia o takmer 50 %, priemerné nominálne mzdy boli vyššie až o 72 % a klesla aj nezamestnanosť. Na druhej strane rástli aj ceny, avšak pomalšie ako platy. Oproti roku 2003 boli ceny vyššie o 39 percent.
 
Ako sa ďalej uvádza v analýze Poštovej banky, za posledné desaťročie slovenské hospodárstvo prešlo rozličnými obdobiami. Kým do únie sme vstupovali s hospodárskym rastom pod 5 %, už v roku 2007 sme sa mohli pochváliť dvojciferným rastom. Následná kríza však znamenala výrazné spomalenie tohto vývoja. Napriek tomu bola slovenská ekonomika v roku 2013 oproti roku 2003 výkonnejšia o 49 %. „Vďačiť za to môže predovšetkým zahraničnému dopytu a s ním súvisiacemu exportu slovenských výrobkov, najmä automobilov, za hranice,“ píše sa v materiáli Poštovej banky. 
 

 
Za posledné desaťročie sa však výrazne zmenil aj vývoj spotrebiteľských cien. Inflácia v roku 2003 totiž dosiahla až 8,5 %, kým v posledných rokoch, aj vplyvom hospodárskej krízy, klesla na minimum. Výsledkom sú ceny oproti roku 2003 vyššie o 40 %. Slováci si však napriek tomu môžu v súčasnosti dovoliť viac ako pred desiatimi rokmi. Priemerná nominálna mesačná mzda totiž vlani dosiahla 824 eur, kým v roku 2003 predstavovala iba 477 eur. Znamená to nárast o vyše 72 %. 
 
 
Aj keď nezamestnanosť zostáva na Slovensku aj po desiatich rokoch v únii pomerne vysoká, aj v tomto ukazovateli si Slovensko polepšilo. Miera nezamestnanosti bola totiž podľa analýzy Poštovej banky vlani zhruba o 3 percentuálne body nižšia ako pred desiatimi rokmi. Počet nezamestnaných na Slovensku tak klesol z takmer 460 tisíc v roku 2003 na minuloročných 386 tisíc. Počas uplynulého desaťročia sme však v tomto smere boli už na tom aj lepšie. Miera nezamestnanosti dosiahla svoje dno v roku 2008, v ďalších rokoch však pripravila mnoho ľudí o prácu hospodárska kríza.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X