Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oplatí sa podnikateľovi nakúpiť stravné lístky na celý rok dopredu?

Ilustratívny obrázok Doxx.sk
14. februára 2011 Tlačiť

Živnostníci boli v oblasti stravovania a uznateľnosti týchto nákladov na zníženie základu dane dlhšie obdobie tak trochu diskriminovaní. Až novela zákona o dani z príjmov platná od 1.1.2007 ustanovila, že aj živnostníci majú nárok dať si do nákladov ovplyvňujúcich základ dane náklady vynaložené na stravné.

 

Výška stravného, ktorú je možné v prípade živnostníkov uznať ako daňový výdavok vychádza z ustanovení zákona o cestovných náhradách a je maximálne vo výške stravného ustanoveného na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín, to znamená od 1.1.2011 maximálne 3,80 EUR za každý odpracovaný deň.

Živnostníci musia stravné preukázať:

  • nákupom stravovacích poukážok
  • dokladom o kúpe teplého jedla v reštaurácii alebo podobnom stravovacom zariadení
  • faktúrou na nákup stravovacích služieb

 

Živnostníci si často objednávajú stravné poukážky so spätnou platnosťou, čo je síce možné, ale z hľadiska výdavkov ovplyvňujúcich základ dane nie je možné spätne si uplatniť do takýchto výdavkov stravné lístky za predchádzajúce obdobia.

 

Počet odpracovaných dní počas ktorých si môže živnostník uplatniť stravné vo výške 3,80 EUR je limitovaný maximálnou dĺžkou týždenného pracovného času podľa zákonníka práce, t.j. maximálne 48 hodín týždenne, teda 6 pracovných dní týždenne.

 

Preto nie je vhodné kupovať stravné lístky na celý rok dopredu, lebo môže nastať situácia, že živnostník sa ocitne na pracovnej ceste tuzemskej alebo zahraničnej a z titulu pracovnej cesty má nárok na stravné a preto nie je možné v jeden deň uplatniť stravné v rámci pracovnej cesty a zároveň si dať do nákladov stravný lístok. Vhodnejšie je zakúpiť stravné lístky na kratšie časové obdobia ako štvrťrok alebo polrok.

 

Pokiaľ je živnostník zároveň zamestnávateľom a nemôže poskytnúť stravovanie (dočasná platobná neschopnosť, odstávka zariadenia poskytujúceho stravovacie služby), je možné, aby stravné lístky alebo poukážky poskytol zamestnancom aj spätne a na rozdiel od živnostníka si ich môže uplatniť aj do daňových výdavkov ako zamestnávateľ. Jedná sa ale o stravné lístky poskytnuté zamestnancom.

 

Ako zaúčtuje SZČO v účtovníctve náklady na kúpu stravných lístkov?

V prvom kroku nákup stravných lístkov zaúčtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane a zaeviduje ho do evidencie cenín. Na konci mesiaca podľa počtu odpracovaných dní preúčtuje hodnotu lístkov za príslušný mesiac cez interný doklad do prevádzkovej réžie a odpíše z evidencie cenín. Stravovacie poukážky nepodliehajú DPH, DPH podlieha iba  provízia za ich predaj.

Ako správne v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať spracovateľskú províziu?

SZČO zadarí náklad do prevádzkovej réžie.

 

Ak by si SZČO kúpila stravné lístky na celý rok vopred a niektorý deň by si nemohla dať lístok do nákladov….ako má postupovať?

Buď minie lístok na nákup stravy, ale z pohľadu oprávnenosti výdavku sa bude jednať o výdavok neovplyvňujúci základ dane. Druhá možnosť je, že na konci roka vymení v stravovacej spoločnosti neminuté lístky za stravné lístky na nový rok.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X