Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podiel slovenských potravín v našich obchodoch klesá

Podiel slovenských potravín v našich obchodoch klesá
Ilustračné foto: shutterstock.com
27. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa prieskumu, ktorý pre Potravinársku komoru Slovenska (PKS) vypracovala agentúra GfK, sa v porovnaní s minulým rokom podiel slovenských potravín v našich obchodoch znížil o 2 percentuálne body zo 46 % na 44 %, čo zároveň predstavuje pokles o 4,3 %.
 
Najviac slovenských potravín zastúpených na regáloch reťazcov Coop Jednota (64 %) a CBA (57 %), naopak výrazne najnižšie zastúpenie našich výrobkov je v reťazci Lidl, a to 18 %, zistil prieskum.
 

Potravinári chcú diktovať obchodom podiely domácich potravín

PKS preto vyzýva obchodné reťazce, aby v najbližších rokoch zvýšili podiel slovenských potravín na svojich pultoch na aspoň 60 %. Reťazce, ktoré už túto úroveň dosahujú, by sa ju mali podľa PKS snažiť udržať. Tie z nich, ktoré majú na svojich pultoch menej ako 60 % slovenských potravín, by mali súčasnú úroveň zvyšovať aspoň o päť percentuálnych bodov ročne.
 
„Šesťdesiat percent nie je nedosiahnuteľný cieľ a vieme sa k nemu dopracovať tak rýchlo, ako sme zaznamenali pokles v posledných rokoch,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej besede člen predstavenstva PKS Jozef Špirko. 
 
Podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka predaj slovenských potravín rastie. „Ja mám úplne opačný pocit, ja mám dojem, že podiel slovenských výrobkov stúpa,“ skonštatoval v reakcii na prieskum s tým, že klesá len produkcia mlieka. 
 

Potravinári tvrdia, že v podiele domácich potravín sme najhorší vo V4

Prieskum však nehovorí o objeme predaja, ale o zastúpení na pultoch obchodov. „My sledujeme to, koľko priestoru dostávame na pultoch. Podiel, ktorý dostávame na pultoch, je menší ako podiel predaja našich výrobkov. Nechceme, aby bol tento podiel diktovaný rozhodnutiami centrály reťazcov v zahraničí, ale dopytom zo strany zákazníkov,“ skonštatoval prezident PKS Daniel Poturnay s tým, že v potravinárstve máme aj významné možnosti rozvoja zamestnanosti.
 
Za obdobie rokov 1999 až 2011 sme podľa údajov PKS na Slovensku zaznamenali pokles potravinárskych podnikov z 369 na 218, stratu takmer 18 tisíc pracovných miest a pokles využitia výrobných kapacít pod 50 %. 
 
Podľa potravinárov je Slovensko v oblasti zastúpenia vlastných výrobkov na pultoch obchodov najhoršie v porovnaní s ostatnými krajinami visegrádskej štvorky. Spomedzi členských krajín únie je podľa PKS Slovenská republika v zastúpení domácej produkcie na domácom trhu dokonca na štvrtom najhoršom mieste. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X