Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľské prostredie vníma negatívne 56 % podnikateľov

Busine
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Viac ako 38 % respondentov navrhlo vláde prijať opatrenia z oblasti daňového a odvodového zaťaženia a zníženia administratívnej záťaže. 

Pozitívne vnímali opatrenia vlády len 4 % podnikateľských subjektov 

Podnikateľské prostredie na Slovensku vnímalo vlani negatívne 56 % firiem. Vyplýva to z ekonomického prieskumu, ktorý pravidelne v závere roka uskutočňuje Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) medzi svojimi členmi. Pozitívne hodnotenie prejavili len 2 % opýtaných, zvyšných 42 % si myslí, že sa v porovnaní s rokom 2012 podnikateľské prostredie nezmenilo. Anketa hodnotila podnikanie na Slovensku z troch hľadísk, a to zo všeobecného pohľadu na podnikanie v roku 2013, z pohľadu hospodárskej politiky štátu a návrhov opatrení pre vládu SR, či z hľadiska zhodnotenia rizík pre podnikateľskú činnosť.
 

 
Hospodársku politiku štátu hodnotilo negatívne 44 % respondentov, pričom v medziročnom porovnaní poklesli negatívne hodnotenia o 6 percentuálnych bodov. Len 4 % podnikateľských subjektov vnímali opatrenia vlády ako pozitívne a takmer polovica, konkrétne 48 %, hodnotila hospodársku politiku neutrálne. Viac ako 38 % respondentov navrhlo vláde prijať opatrenia z oblasti daňového a odvodového zaťaženia a zníženia administratívnej záťaže. Účastníci ankety navrhli napríklad vrátiť sa k rovnej dani z príjmov, znížiť sadzby dane z pridanej hodnoty, alebo prijať účinné opatrenia proti daňovým únikom.
 
Približne 33 % subjektov požadovalo zásadne zlepšiť vymáhateľnosť práva a prijať opatrenia na zrýchlenie riešenia obchodných sporov. Zvýšiť transparentnosť v procese verejného obstarávania uviedlo ako jedno z opatrení 24 % respondentov. Menej ako 20 % podnikateľov navrhlo opatrenia v oblasti trhu práce a necelých 10 % účastníkov požaduje efektívnu podporu malých a stredných podnikov zo strany štátu. Za najväčšie riziko pre podnikanie považujú respondenti vysoké daňové a odvodové zaťaženie, nízku vymáhateľnosť práva, alebo klientelizmus a korupciu pri verejnom obstarávaní. 
 

 
Prieskum sa uskutočnil od 23. septembra 2013 do 31. októbra minulého roka. Obsahoval 30 otázok, pričom odpovedať sa dalo aj vo viacerých variantoch ako dvoch. Prieskumu sa zúčastnilo 212 spoločností, z toho 96 výrobných a 116 podnikajúcich v doprave, obchode a službách. 
 
Slovenská obchodná a priemyselná komora pôsobí na celom území Slovenska. Zameriava sa na ochranu a podporu podnikania, či koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i v zahraničí. Členmi komory sú právnické aj fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v hospodárskych odvetviach, alebo ktoré majú svojim zameraním vzťah k podnikateľskej činnosti. Od roku 1996 je členstvo v komore dobrovoľné.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X