Aj keď firmy vynaložia značné finančné prostriedky na zabezpečenie majetku proti požiaru, víchrici, povodni či krádeži, a poistia si svoj majetok proti týmto škodám, stále hrozí riziko, ktoré môže odčerpať nečakane vysokú finančnú čiastku z firemného rozpočtu.
Veľké riziko spočíva v poruche či poškodení stroja alebo elektroniky.
Dominantnou príčinou väčšiny havárií je ľudský faktor
Zlyhanie obsluhy stroja sa podpísalo pod väčšinu škôd na strojných a technologických zariadeniach, s ktorými sa poisťovne dennodenne stretávajú pri likvidácii poistných udalostí na strojoch a elektronike. Hneď za ním nasleduje chyba materiálu, či prevádzkový režim stroja.
K možnostiam firmy, ako sa chrániť pred finančnými dôsledkami nečakaného zlyhania obsluhy stroja, či zlyhania materiálu, patrí okrem pravidelnej údržby strojov a zariadení, dôsledného dodržiavania pracovných postupov, kvalitného zaškolenia zamestnancov aj poistenie strojov a elektroniky proti takzvaným technickým rizikám.
Prečo si poistiť stroje a elektroniku aj na technické riziká
Popri poistení majetku proti požiaru, víchrici, krádeži či záplave bez adekvátneho poistenia strojov a elektroniky proti technickým rizikám nie je rizikový manažment firmy dostatočný a kompletný. Firmu môžu zaskočiť nečakané a mimoriadne finančné náklady na opravu pokazeného stroja či drahého technologického zariadenia.
Na záruku výrobcu sa nedá vždy stopercentne spoliehať, pretože záruka sa nevzťahuje na všetky druhy porúch a škôd. Môže dôjsť k zlyhaniu obsluhy, poškodeniu stroja v dôsledku nedostatočnej zručnosti či slabej skúsenosti zamestnanca s novým strojom. Často vznikajú škody na strojoch z nedbalosti, nesprávneho technologického postupu či nedodržaním pokynov výrobcu.
Za takéto škody výrobca nenesie zodpovednosť a bremeno finančných nákladov na opravu stroja musí znášať firma. So spomínaným poistením sa finančné riziko stane ovládateľným, nie sú potrebné také veľké finančné rezervy pre prípad väčších opráv.
Čo sa dá poistiť a čo nie
Poistenie strojov sa dá dojednať v podstate pre všetky stroje a strojné zariadenia, prístroje, elektronické zariadenia, výpočtovú, spojovaciu, meraciu, skúšobnú, riadiacu, kancelársku, tlačiarenskú techniku a elektroniku, obrazovú a zvukovú techniku či medicínsku techniku.
Je možné dojednať poistenie pre súbor všetkých strojov vo firme, alebo len pre niektoré vybrané stroje. Všetky stroje však musia byť prevádzkyschopné a riadne udržiavané.
Na aké škody sa poistenie vzťahuje
Stroje a elektronika sú poistené pre prípad akéhokoľvek poškodenia alebo poruchy, spôsobenej technickou chybou, pôsobením vonkajšieho prostredia alebo zlyhaním ľudského faktora, chybou obsluhy, nesprávnou manipuláciou, nedostatočnou alebo zanedbanou údržbou a podobne.
Poistenie sa dojednáva formou tzv. all risks poistenia, vzťahuje sa teda na všetky riziká, okrem tých, ktoré sú v poistných podmienkach vylúčené. O niektoré riziká, ktoré sú štandardne kryté poistením majetku – hnuteľných vecí (link na predch. článok) sa dá poistenie strojov rozšíriť v jednej poistnej zmluve. Firma si tak zabezpečí komplexné poistné krytie svojich strojov a zariadení.
Koľko zaplatí poisťovňa za opravu stroja
Poistná suma v tomto poistení musí zodpovedať novej hodnote stroja, teda hodnote nového stroja rovnakého druhu. Poistnú sumu si na vlastnú zodpovednosť stanoví poistník.
Nová hodnota predstavuje náklady na znovunadobudnutie novej veci rovnakého druhu, vrátane nákladov na dopravu, montáž, prípadne colné poplatky. V prípade vzniku škody potom poisťovna uhradí náklady na opravu stroja v nových cenách bez odpočítania opotrebenia stroja.
Poistený sa štandardne podieľa na škode takzvanou spoluúčasťou, ktorej výška sa môže líšiť podľa druhu stroja a celkovej poistnej sumy. Treba však upozorniť, že toto poistenie neslúži na lacnú obnovu zastaralého strojového parku firmy.
Maximálnou hranicou plnenia poisťovne je preto časová cena stroja, teda cena stroja s prihliadnutím na jeho opotrebenie. Ak teda výška nákladov na opravu stroja presiahne časovú cenu stroja, poisťovňa vyplatí poistenému maximálne časovú hodnotu stroja, teda maximálne hodnotu, ktorú má tento starý opotrebený stroj v danom okamihu.
Príklad:
V strojárskej firme došlo počas prác na CNC sústruhu k uvolneniu rezacej hlavy, ktorá odstredivou silou poškodila telo stroja a elektronický ovládací pult. Firma si náhradu uplatňovala reklamáciou voči výrobcovi v rámci záručnej doby stroja.
Výrobca reklamáciu zamietol z dôvodu zistenia, že k poškodeniu sústruhu došlo dôsledkom chybnej obsluhy stroja zamestnancom, nesprávnym upevnením rezacej hlavy. Klient sa preto obrátil na poisťovňu.
Takéto riziko je štandardne kryté poistením strojov, preto mu po odpočítaní spoluúčasti bolo vyplatené poistné plnenie vo výške nákladov na opravu poškodených častí stroja a na znovunastavenie ovládacieho pultu, čím bol stroj opätovne uvedený do funkčného, prevádzkyschopného stavu, v ktorom bol pred vznikom poistnej udalosti.